Lenovo Legion Y540 Eksik BIOS Bilgisini Yeniden Girmek

botritcheous

Kilopat
Daha fazla  
Herkese iyi forumlar. Lenovo Legion Y540 model laptop sahibiyim. Daha önce iGPU ile yaşadığım bir sorundan ötürü bilgisayarımın anakart değişimi yapıldı. Ancak sanıyorum ki servis BIOS'a gerekli model verilerini girmeyi unutmuş. Bazı kısımlar "invalid" olarak görünüyor. Bu ise Lenovo Vantage isimli programda bilgisayarıma ait bazı özellikleri kullanamamama sebep oluyor, fan hızı profili ve diğer bazı oyun ayarları gibi. Bu yüzden bu eksik kısımları, en azından eksik fonksiyonun çalışmasını sağlayacak birkaç model bilgisini tamamlamak istiyorum. Lenovo Variable Tool (LVAR) adında bir araçla BIOS'taki değerler değiştirilebiliyor, lakin olması gereken değerlerin ne olduğunu bilmediğim için bu pek mümkün görünmüyor. Lenovo'nun güncelleme aracı üzerinden BIOS flashladığımda veya backflashladığımda ise eksik değerlerin düzelmediğini görüyorum. Aklıma ilk olarak BIOS'un temiz kurulumunu yapmak geldi, tabii böyle bir şey varsa nasıl yapabilirim? Bunun dışında yapabileceğim bir şey var mıdır? Bilgisayarı yurtdışından aldığım, ayrıca derslerimde kullandığım için tekrardan servise göndermem biraz zor, ancak seneye yazın götürebilirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

BIOS ile ilgili her türlü işlem bana göre tehlikeli gözüküyor. O yüzden Lenovo Destek ile iletişim kurmanı şiddetle öneriyorum. Burada verilen bilgilerin doğruluğu kesin olmamakla birlikte bilgisayarına geri dönüşü olmayan zarar verebilirsin.
Garantim maalesef Türkiye’de geçerli değil. Çok ileri seviye çözümlere başvurmayı düşünmüyorum zaten. Sadece farklı bir yöntemi var mıdır diye sormak istedim.

BIOS sürümü düşürmek veya yeniden yazmak zaten eski BIOS girdileri silip, yeni BIOS girdilerini yüklüyor. Mesela bende de 2 hafta önce Vantage'de ses ayarları vardı, şimdi ses ayarları yok harici ses üretici programıyla yönetiyorum. Çok iyi iş çıkarmıyor şu program rezalet oluyor güncellendikçe.

BIOS sürümü düşürmek veya yeniden yazmak zaten eski BIOS girdileri silip, yeni BIOS girdilerini yüklüyor. Mesela bende de 2 hafta önce Vantage'de ses ayarları vardı, şimdi ses ayarları yok harici ses üretici programıyla yönetiyorum. Çok iyi iş çıkarmıyor şu program rezalet oluyor güncellendikçe.
Yok hocam, sanırım yanlış söyledim. BIOS bilgisi değil, BIOS'ta görünen anakart bilgisi eksik. Yani 4-5 defa flashlamama rağmen eksik bilgiler hala eksik. Bir Lenovo çalışanına log yollamıştım, o da aynı şeyleri söylemişti.

Bu üç konuda da benzer sıkıntılardan söz edilmiş.

Aynı anakart değil mi? Neden eksik bilgi olsun? BIOS güncellediği zaman o yazılar falan da değişir doğru ise. Sen güncellerken de hata almıyorsan doğrudur. Senin cihaz da kronik problem var o zaman. Senin eski anakart ta belki kronik problem olunca, yeni anakartta o bilgiler yok çıkarılmış olabilir. Yeni Vantage güncellemesi gelene kadar bekle, Vantage'de bazı şeyler bende de kaybolup geliyor sıfır cihaz da. Bazen güncelleme butonu ile güncel dosya bulamıyor veya yüklerken hata gibi bir sürü hataları var Vantage'de. Yorumlar kısmını da bak genel yazanlar var aynı hataları da.

Aynı anakart değil mi? Neden eksik bilgi olsun? BIOS güncellediği zaman o yazılar falan da değişir doğru ise. Sen güncellerken de hata almıyorsan doğrudur. Senin cihaz da kronik problem var o zaman. Senin eski anakart ta belki kronik problem olunca, yeni anakartta o bilgiler yok çıkarılmış olabilir. Yeni Vantage güncellemesi gelene kadar bekle, Vantage'de bazı şeyler bende de kaybolup geliyor sıfır cihaz da. Bazen güncelleme butonu ile güncel dosya bulamıyor veya yüklerken hata gibi bir sürü hataları var Vantage'de. Yorumlar kısmını da bak genel yazanlar var aynı hataları da.

Hocam aynı model anakartı farklı modellere taktıklarından dolayı, her modelin kendine has özelliklerinin düzgün çalışması için seri numarası, ürün ailesi ismi, model ismi gibi kısımları girmeleri gerekiyor ancak servisler bununla uğraşmıyor. Benimkinde sadece ürün ve seri numarasını girmişler, nitekim tamirden sonra seri numarası girilmediği için garanti problemleri yaşayanlar bile var. Mesela Lenovo toolbar’da önceden Legion adı görünürken şu an Ideapad görünüyor. Her ne kadar Legion da aslında Ideapad’in bir alt serisi olsa da özelliklerin düzgün çalışması için ürün ailesinin doğru girilmesi gerekiyor.

Üstte attığım linkler de, şimdi atacaklarım da bu sorundan muzdarip kişilerin konuları.

En aşağıdaki de benim açtığım konu. Teknisyen yanlış anakart takıldığını söylüyor. Ama yanlış anakart olsa zaten BIOS güncellemelerini yapamazdım. O halde burada asıl kastettiği anakart bilgisinin doğru girilmemesi. Şunu da söyleyeyim, servisten geldikten sonra Vantage veya System Update uygulamaların ikisinde de güncellemeler görünmüyordu. İnternetten elle indirip kurunca hiçbir sıkıntı çıkmadı, BIOS dahil. Bunun nedeni yine doğru model ismini anakarta işlememeleri. O yüzden olması gereken güncellemeleri de görmüyor.

Geri
Yukarı