Çözüldü Lenovo Legion Y540 klavye çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

GYD

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
GTX1660Ti
Anakart
Lenovo
İşlemci
İ7 9750H
Merhaba, Lenovo Legion Y540 kullanıyorum. Bilgisayarımda yazılımsal olduğunu düşündüğüm klavye sorunu var. Bu sorunu hem Windows 11, hem de Windows 10'da yaşıyorum.

Sorunum şu: Eğer bilgisayarımı fişe takılıyken açarsam çok büyük ihtimalle laptop klavyesi çalışmıyor. Eğer bilgisayarımı kapatıp fişini çekip tekrardan açarsam %80 ihtimalle laptop klavyem çalışıyor.
Aynı zamanda klavyem çalışmadığı zaman aygıt yöneticisindeki Intel USB 3.10 extensible host Controller - 1.10 ve NVIDIA USB3.1 extensible host Controller - 1.10 sürücülerini rastgele olarak devre dışı bırakıp çalıştırırsam klavyem düzelebiliyor. Fakat kalıcı çözüm sağlamıyor bilgisayarımı yeniden başlattığımda sorun tekrarlanabiliyor. Bilgisayarıma bu sebepten dolayı defalarca format attım çözüm alamadım.
Lenovo'nun sitesinden klavye güncellemesini yaptım fakat sorunum çözülmedi. Staj yerinde bilgisayarıma çok ihtiyacım var fakat bu sorundan dolayı kullanamıyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Intel donanım kimliği:
PCI\VEN_8086&DEV_A36D&SUBSYS_380617AA&REV_10

NVIDIA donanım kimliği:
PCI\VEN_10DE&DEV_1AEC&SUBSYS_3FFC17AA&REV_A1

Klavyem çalışmadığı zaman donanım kimliği:
USB\DEVICE_DESCRIPTOR_FAILURE

Aygıt Yöneticisi'nin ekran görüntülerini ekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Not: Klavyem çalışmasa bile bazı tuş kısayolları çalıştığı için sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum. (Örneğin FN + Space tuşu ile klavye aydınlatmasını kapatıp açabiliyorum)

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    3,1 KB · Görüntüleme: 46
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    42,6 KB · Görüntüleme: 55
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    64,4 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleme:
Çözüm
Merhaba konuyu hortlattim ama bu sorunun birebir aynısı bende var , çözebildinmi acaba başka türlü
Merhabalar, evet çözebildim. Sorun Lenovonun klavye için yayınladığı güncellemeden kaynaklanıyor. Düzeltmek için resimdeki İTE çipini mümkünse yeniden programlamak, değil ise güncelleme yüklenmemiş versiyonu ile değiştirmek gerekiyor. Ben çipimi uzun uğraşlar sonrasında fabrika sürümüne yeniden programlayarak sorunu çözdüm. Bu sürecin her adımında bir elektronikçiden yardım aldım bu yüzden daha detaylı nasıl bilgi verebilirim bilmiyorum.

Sunucu hatası oluştuğu için çipin resmini yükleyemedim. Yakın zamanda tekrar deneyeceğim.
Burada yazanları denemiştim hocam sorunum devam ediyor.

Konuyu hortlatmak istemiyorum ama bu sorunu diğer Lenovo Y540 kullanıcılarının da yaşadığını öğrendim ve sorunun kronik olabileceğini düşündüm. Lenovo servisini arayıp durumu anlattım sonrasında bilgisayarımı servise gönderdim. Dün öğrendiğim bilgiye göre cihazımın garantisi olmamasına rağmen ücretsiz onarıma başlanmış. Cihazın sorunu anakarttaymış. Kendileri ücretsiz onarım yapmasaydı muhtemelen anakart ücretini ödeyemezdim. Eğer siz de aynı bilgisayarda bu sorunu yaşıyorsanız, anakartınızda daha büyük hasarlar oluşmasını engellemek için Lenovo yetkili servisini arayıp durumu anlatmanızı ve bilgisayarınızı göndermenizi öneririm.

Komik bir şekilde önce ücretsiz onarıma başladıklarını söylemişlerdi. Şimdi de ücret karşılığında onarıma devam edeceğini söylediler. Anakart ücreti olarak 🥰22 bin TL🥰 teklif sundular. Teklifi kabul etmedim tüketici hakem heyetine gideceğim bakalım ne olacak.

Son düzenleme:
Merhaba konuyu hortlattim ama bu sorunun birebir aynısı bende var , çözebildinmi acaba başka türlü
Merhabalar, evet çözebildim. Sorun Lenovonun klavye için yayınladığı güncellemeden kaynaklanıyor. Düzeltmek için resimdeki İTE çipini mümkünse yeniden programlamak, değil ise güncelleme yüklenmemiş versiyonu ile değiştirmek gerekiyor. Ben çipimi uzun uğraşlar sonrasında fabrika sürümüne yeniden programlayarak sorunu çözdüm. Bu sürecin her adımında bir elektronikçiden yardım aldım bu yüzden daha detaylı nasıl bilgi verebilirim bilmiyorum.

Sunucu hatası oluştuğu için çipin resmini yükleyemedim. Yakın zamanda tekrar deneyeceğim.

Çözüm

Lütfen sizi arasam anlatsaniz bana olurmu 1 haftadır böyle bu

Yeni konular

Geri
Yukarı