Lenovo R25i-30 IPS glow çok fazla göz yoruyor

Enes Kazdal

Kilopat
Daha fazla  
Monitör
Lenovo R25i-30
Daha önce hiç IPS panel kullanmadım, bu yüzden normal mi bilmiyorum. IPS panellerinin genel sıkıntısı olduğunu biliyorum ancak ekrana bakarken gözümü alıyor sol alttaki parlaklık. Oyun oynarken bir sıkıntı fark etmedim, gayet güzel. Ancak film izlerken, HDR modunu açınca monitöre yakından bakamıyorum. Genel olarak da bu monitöre geçtiğimden beri gözlerimde bir yorgunluk hissediyorum. Sanki bir şey gözümü alıyormuş gibi rahatsız ediyor sürekli. Normal mi bu durum? Açıkçası oyundaki performansını çok beğendiğim için tekrar VA panele dönmek istemiyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20240224_094620.jpg
    IMG_20240224_094620.jpg
    226,8 KB · Görüntüleme: 38
HDR kullanma bu monitörler gerçek HDR deneyimi yaşatmaz size. Parlaklık en yüksekte olmasın oyun oynarken 50'ye kontrastı da 50'ye al boşta kullanırken parlaklık 0 kontrastı da çok düşürme yeter.
Teşekkürler hocam, HDR heves ettiğim için deneyimlemek istemiştim :D Gerçek HDR ekranlar çok pahalı zaten. Parlaklık ve kontrast ile ilgili tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Kontrastı kısınca gözlerim rahatladı.

Aynı model ile değişimini isteyin bence. Bende AOC 24G2SP almıştım, karanlık odada siyah bir ekran açınca koyu mavimsi bir siyah gösteriyordu.

Geri
Yukarı