Lenovo Ryzen 5 Notebook ile Overclock

Amd 4800h hangi ayarları yapmalıyım tam olarak :D
Bilgisayar ısınıyor işlemcisi ona göre bi ayar verirmisiniz bana teşekkürler :D

AMD'nin resmi verilerine göre 4800H için desteklenen c-TDP değer aralığı 35-54W. H serisi olması dolayısıyla mobil bir işlemci için güzel bir TDP aralığı var.
Araştırdığım kadarıyla çoğu kişi de tıpkı sizin gibi daha çok performanstan ziyade PC'nin çok ısındığından şikayetçi. Çünkü işlemcinin performansı zaten mobil işlemciler arasında epey iyi.

Size tavsiyem; CPU TDP ayarlarını 30 veyahut 35W'a getirip, VRM ayarını A cinsinden 45'e getirip test etmeniz. Sosyalde aynı PC'ye sahip bir arkadaş güzel sonuç almış. Denemenizi tavsiye ediyorum. Sonucu veya yaşadığınız bir sıkıntıyı buraya yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

AMD'nin resmi verilerine göre 4800H için desteklenen c-TDP değer aralığı 35-54W. H serisi olması dolayısıyla mobil bir işlemci için güzel bir TDP aralığı var.
Araştırdığım kadarıyla çoğu kişi de tıpkı sizin gibi daha çok performanstan ziyade PC'nin çok ısındığından şikayetçi. Çünkü işlemcinin performansı zaten mobil işlemciler arasında epey iyi.

Size tavsiyem; CPU TDP ayarlarını 30 veyahut 35W'a getirip, VRM ayarını A cinsinden 45'e getirip test etmeniz. Sosyalde aynı PC'ye sahip bir arkadaş güzel sonuç almış. Denemenizi tavsiye ediyorum. Sonucu veya yaşadığınız bir sıkıntıyı buraya yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olabilirim.
yanmasın işlemci ben max 85 dereceyi gördüm bu fazla değil laptopa göre ama her zaman 85 oluyor ve bu sıkıntılı neyse ben test ediyorum şuan

Hocam Allah sizden razı olsun CPU yu teste soktum %100 kullanılırken. başarılı bir şekilde bitirdim testi. Biraz performans düştü ama olsun artık oda değer :)
En düşük : 54 derece
Ortalama : 64 derece oldu
En fazla : 72 derece oldu

Hocam son sorum bu karta maximum ( maximum derken yinede fazla zorlamasın ) kaç overclock yapılabilir (vega ekran kartıyla birlikte bütün ayarlarıyla)
Yakında notebook a fan değişimi altına fan termal macun u fln yenileyeceğiz baya bi soğutucu alacağız düzgün çalışsın diye.

Ve ekran kartı içinde bi ayar söylermisiniz yine fazla zorlamasın :D 1650 ti lenovo ideapad gaming 3 15arh05 sizide yoruyorum kusura bakmayın (ekran kartı zaten ısınmıyor max overclock da 71 derece ) ve dediğim gibi fazla zorlamayacak bi ayar söylerseniz iyi olur artifacts gibi durumlar olmasın .

yeniden sizi yoruyorum kusura bakmayın

Son düzenleme:
yanmasın işlemci ben max 85 dereceyi gördüm bu fazla değil laptopa göre ama her zaman 85 oluyor ve bu sıkıntılı neyse ben test ediyorum şuan

Hocam Allah sizden razı olsun CPU yu teste soktum %100 kullanılırken. başarılı bir şekilde bitirdim testi. Biraz performans düştü ama olsun artık oda değer :)
En düşük : 54 derece
Ortalama : 64 derece oldu
En fazla : 72 derece oldu

Hocam son sorum bu karta maximum ( maximum derken yinede fazla zorlamasın ) kaç overclock yapılabilir (vega ekran kartıyla birlikte bütün ayarlarıyla)
Yakında notebook a fan değişimi altına fan termal macun u fln yenileyeceğiz baya bi soğutucu alacağız düzgün çalışsın diye.

Ve ekran kartı içinde bi ayar söylermisiniz yine fazla zorlamasın :D 1650 ti lenovo ideapad gaming 3 15arh05 sizide yoruyorum kusura bakmayın (ekran kartı zaten ısınmıyor max overclock da 71 derece ) ve dediğim gibi fazla zorlamayacak bi ayar söylerseniz iyi olur artifacts gibi durumlar olmasın .

yeniden sizi yoruyorum kusura bakmayın
Hocam bir şey söylemeden önce şunu sorayım; siz Ryzen Controller ile işlemciyi undervolt ettikten sonra 1650TI'ın da clock hızları düşüşe geçip performansı düştü mü? Yoksa sadece RX VEGA'ya mı etki etti?

Hocam bir şey söylemeden önce şunu sorayım; siz Ryzen Controller ile işlemciyi undervolt ettikten sonra 1650TI'ın da clock hızları düşüşe geçip performansı düştü mü? Yoksa sadece RX VEGA'ya mı etki etti?
bakayim hocam vega da performans değişikliği yok herşey sabit eskisi gibi
nvidia dada oynama yok hocam
sadeve vega biraz daha watt harcamaya başlamış eskisine göre
Hocam bu ryzen controll ün discorduna girdim ve işlemci için bu imiş ideal değer
sizden tek isteğim ryzen vega için ve 1650 ti için bi overclock ayarı vermeniz (fazla zorlamasın yeniden diyorum)
bilgisayarım : lenovo ideapad gaming 3 15arh05
ve önerebilceğiniz bi notebook soğutucusu var mı altına konan ve lenovo ideapad in videolarını izlerseniz altında 2 ızgara var ve üstteler ona göre bi notebook soğutucusu önerebilirmisiniz bana sizi yoruyorum kusura bakmayın.
1623698144589.png

ve hocam son versionun indirme linkini bulamadım amd controllerin atabilirmisiniz mümkünse.
ve hocam başka programlarıda var bu uygulamanın AATU RENOİR MOBİLE için özelleride var benimki renoir code sini kullanıyor öyleyse ryzen controller mi aatu mu renoir mobileyemi geçeyim? ve dediğim gibi watt değişimi olmadı sadece 2-3 soğutucu fln daha aldım işe yaramışmıdır gerçekten
bakayim hocam vega da performans değişikliği yok herşey sabit eskisi gibi
nvidia dada oynama yok hocam
sadeve vega biraz daha watt harcamaya başlamış eskisine göre

Hocam bu ryzen controll ün discorduna girdim ve işlemci için bu imiş ideal değer
sizden tek isteğim ryzen vega için ve 1650 ti için bi overclock ayarı vermeniz (fazla zorlamasın yeniden diyorum)
bilgisayarım : lenovo ideapad gaming 3 15arh05
ve önerebilceğiniz bi notebook soğutucusu var mı altına konan ve lenovo ideapad in videolarını izlerseniz altında 2 ızgara var ve üstteler ona göre bi notebook soğutucusu önerebilirmisiniz bana sizi yoruyorum kusura bakmayın.
1623698144589.png

ve hocam son versionun indirme linkini bulamadım amd controllerin atabilirmisiniz mümkünse.

Son düzenleme:
Peki ayarlar nasıl olmalı bilgisi olan var mı?
Program açılmadı bendenden acaba yönetici olarak da çalıştırdım.

Son düzenleme:
Merhabalar bu konuda biraz yeniyim laptopum lenovo v15-ada r5 3500 u var. Dediğiniz ayarları yaptım ama cpu w değerlerinde artış olmadı cpuid hwmonitor den baktığımda laptop 90 dereceyi gördü ama fanlar sanki o kadar sıcak değilmiş gibi hızlı çalışmadı(ısındığında cidden fanlarda artış oluyor) ne yapmam gerek yardım lazım

Merhaba bu konularda biraz yeniyim kardeşimin laptopa OC yapmak istedim modeli Lenovo V15-ADA dediğiniz ayaları uyguladım FPS değerlerimde oynama olmadı sıcaklıktan olduğunu düşünüyorum ama fanlar sıcakmış gibi çalışmadı CPUID HWMonitor kullandım sıcaklıklar için 90 derece yazdı bir ara ama fanlar o derecedeymiş gibi dönmedi(PC ısınınca fanlar ciddi hızlı dönüyor)sonra sıcaklık limitini 105 yaptım bu sefer de oynarken 105 derecelere çıktı ama fanlar hala sessiz bir de üstelik o derecelere geldiğinde PC'nin kapanması gerekli değil mi? Lütfen yardım edin.

Merhaba bu konuda biraz yeniyim laptopum Lenovo V15-ADA R5 3500'u var. Dediğiniz ayarları yaptım ama CPU W değerlerinde artış olmadı CPUID HWMonitor'den baktığımda laptop 90 dereceyi gördü ama fanlar sanki o kadar sıcak değilmiş gibi hızlı çalışmadı(ısındığında cidden fanlarda artış oluyor) ne yapmam gerek yardım lazım.

Merhaba bu konularda biraz yeniyim kardeşimin laptopa OC yapmak istedim modeli Lenovo V15-ADA dediğiniz ayaları uyguladım FPS değerlerimde oynama olmadı sıcaklıktan olduğunu düşünüyorum ama fanlar sıcakmış gibi çalışmadı CPUID HWMonitor kullandım sıcaklıklar için 90 derece yazdı bir ara ama fanlar o derecedeymiş gibi dönmedi(PC ısınınca fanlar ciddi hızlı dönüyor)sonra sıcaklık limitini 105 yaptım bu sefer de oynarken 105 derecelere çıktı ama fanlar hala sessiz bir de üstelik o derecelere geldiğinde PC'nin kapanması gerekli değil mi?

Bence watt ayarını düzgün yapmadınız o yüzden sonuçta gözle görülür değişim olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı