Lenovo ThinkBook 15 G3 ACL "AMD Software: Adrenalin Edition Warning" Hatası

eren1233

Hectopat
RAM
16
SSD veya HDD modeli
SKHynix
Ekran kartı
AMD Radeon
Anakart
?
İşlemci
AMD Ryzen 5700u
Herkese selam,

Yaklaşık alalı 1 ay olan Lenovo ThinkBook 15 G3 ACL bilgisayarım için AMD'nin sitesinden güncel ekran kartı sürücüsünü indirdim. Kurulum esnasında aldığım ilk hata ektedir. Daha sonra biraz araştırdım ve aygıt yöneticisi>ekran bağdaştırıcıları>özellikler>driver>eski driver daha iyi performans ayarını yaptım ve AMD'nin adrenalin yazılımı açıldı fakat bilgisayarın performansında gözle görülür bir FPS düşüşü oldu cursor garip şekilde hareket etmeye, pencereler jumping yapmaya başladı. Devamında tekrar aygıt yöneticinden sürücüyü Windows'un kuruduğu eski sürücüye getirdim fakat bu sefer ilginç bir şekilde her 10-30 Sn'de bir cursor yanında çıkan yüklenme işareti (görsel yine ektedir) aktif hale geliyordu. Başta virüs bulaştığını zannettim fakat tekrar başta bahsettiğim ayarı yapınca sorun düzeliyordu. Sanırım arka planda bir uygulama sürekli açılmaya çalışıyor ama bunu başaramıyordu. Ayrıca görev çubuğunda hareketlenme de oluyor fakat uygulama logosu çok hızlı hareket ettiği için sorunu tespit edemedim.

Bu problemi çözmek için şunları da denedim ama sorunum çözülmedi:
1-)DDU yazılımı ile temiz kurulum yapmak.
2-)Lenovo'nun sitesinden VGA driver indirmek.
3-)AMD'nin sitesinden eski driverları indirip denemek.
4-)BIOS güncellemesi yapmak.
5-)Çeşitli antivirüs yazılımları ile virüs taraması yapmak.
6-)Son çare olarak bilgisayarı Windows 11'den Windows 10'a geçirdim fakat düzelmedi.

Bahsettiğim sorun son zamanlarda çok canımı sıkmaya başladı, bu konuda bana yardımcı olabilecek biri var mı?
@Recep Baltaş
@Ali Güngör
hata1.png

hata2.png

Win+r yap ve şunu yaz "services.msc" burada Windows update hizmetini bul ve sağ tık yapıp özelliklere tıkla sonrasında başlatma türünü elle yapıp çalışma durumunuda devre dışı bırakıp uygulaya tıklayın ardından tamama tıklayıp çıkın.
Bu işlemleri yaptıktan sonra DDU ile sürücüyü sil ardından web sitesinden en son sürücüyü tekrar kur.
Bu hatayı bende alıyordum almamızdaki sebep Windows Update senin ekran kartınla uyumlu sürücüyü güncellemek yerine başka ekran kartı sürücüsünü kuruyor ve ekran kartınla uyumlu olmayan sürücü sistemde kurulu olunca bu hata karşına çıkıyor.

Dosya Ekleri

• hizmet.png
    hizmet.png
    148 KB · Görüntüleme: 12
  • gereken ayar.png
    gereken ayar.png
    21,8 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Win+r yap ve şunu yaz "services.msc" burada Windows update hizmetini bul ve sağ tık yapıp özelliklere tıkla sonrasında başlatma türünü elle yapıp çalışma durumunuda devre dışı bırakıp uygulaya tıklayın ardından tamama tıklayıp çıkın.
Bu işlemleri yaptıktan sonra DDU ile sürücüyü sil ardından web sitesinden en son sürücüyü tekrar kur.
Bu hatayı bende alıyordum almamızdaki sebep Windows Update senin ekran kartınla uyumlu sürücüyü güncellemek yerine başka ekran kartı sürücüsünü kuruyor ve ekran kartınla uyumlu olmayan sürücü sistemde kurulu olunca bu hata karşına çıkıyor.
Deneyip sonuçları paylaşacağım.

Bu hatayı bende alıyordum almamızdaki sebep Windows Update senin ekran kartınla uyumlu sürücüyü güncellemek yerine başka ekran kartı sürücüsünü kuruyor ve ekran kartınla uyumlu olmayan sürücü sistemde kurulu olunca bu hata karşına çıkıyor

Bu işlem bunda sonraki Windows güncellemelerini alamayacağım anlamına mı geliyor?

Bu işlem bunda sonraki Windows güncellemelerini alamayacağım anlamına mı geliyor?

Güncelleştirmeler alınmaz ama siz hizmeti aç kapa yaparsanız herhangi bir problem olmaz fakat bu hatanın çözümü bu olacak eğer el ile manuel güncelleme yapmak istersen devre dışı yazanı elle olan seçeneği işaretleyerek değiştirebilirsin.

Güncelleştirmeler alınmaz ama siz hizmeti aç kapa yaparsanız herhangi bir problem olmaz fakat bu hatanın çözümü bu olacak eğer el ile manuel güncelleme yapmak istersen devre dışı yazanı elle olan seçeneği işaretleyerek değiştirebilirsin.
Bundan önce otomatik driver güncellemesini kapatıp tekrar temiz kurulum yapmıştım.Ama sorun çözülmemişti.Bu işlemin bir farkı var mı?

Bundan önce otomatik driver güncellemesini kapatıp tekrar temiz kurulum yapmıştım. Ama sorun çözülmemişti. Bu işlemin bir farkı var mı?

Ototmatik driver ne kadar kapatılsa kapatılsın Update hizmeti açık olduğu sürece Windows'un sürücü güncellemesi devam eder. Siz benim dediğimi yapın sorun çözülecektir.

Ototmatik driver ne kadar kapatılsa kapatılsın Update hizmeti açık olduğu sürece Windows'un sürücü güncellemesi devam eder. Siz benim dediğimi yapın sorun çözülecektir.
Adım adım her şeyi yaptım.Fakat sonuç aynı.Şu an en güncel AMD yazılımı yüklü ve penceleri ve cursor u hareket ettirirken drop giriyor.Kafayı yemek üzereyim.

İlginç bir şekilde update ayarlarını kapatmama rağmen ddu ile sürücüleri sildikten sonra yine kendi otomatik indiriyor yani ekran parlaklığından vs. anlaşılıyor.

Son düzenleme:
Adım adım her şeyi yaptım. Fakat sonuç aynı. Şu an en güncel AMD yazılımı yüklü ve penceleri ve cursor u hareket ettirirken drop giriyor. Kafayı yemek üzereyim.

İlginç bir şekilde Update ayarlarını kapatmama rağmen DDU ile sürücüleri sildikten sonra yine kendi otomatik indiriyor yani ekran parlaklığından vs. anlaşılıyor.

Teknik problem var cihazda ben böyle yaparak çözdüm.

Geri
Yukarı