Lenovo v15 G2 laptopu gün içinde şarjdan çıkarıp takmak zarar verir mi?

Cinocum

Zeptopat
Daha fazla  
Laptopum Lenovo v15 G2, Technopat'ta gördüğüm tavsiyeler üzerine sürekli şarja takılı kullanıyorum. doldur-boşalt ömrü dolmasın diye. Ama evimiz bahçeli olduğu için bazen bahçeye çıkarıp oyun oynuyorum ve bunu yaparken de tak çıkar olayı oluyor. Bu yeni nesil laptoplarda şarj doluyken ve şarj aleti takılıyken enerji aktarımı bataryaya yük binmemesi için bataryaya uğramadan direkt sisteme aktarılıyormuş galiba. Ama bu laptopu içerde takılı kullanırken gün içerisinde birkaç defa dışarıya içeriye taşıma durumu oluyor yani bi içeride bi dışarıda takılı kullanıyorum. Bu tak çıkar yapma olayı bir zarar verir mi bataryaya? Yoksa doldur-boşalt olmadığı için sorun teşkil etmez mi? Kendimi tam ifade edebildim mi bilmiyorum ama laptopu alalı henüz birkaç ay oldu bataryası çabuk eskisin istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tak çıkar derken bahçede de prize takılı mı oynuyorsun orası pek açık olmamış? Ayrıca laptopların en az haftada bir kez pili stabilize etmesi için şarjının bitirilip tekrar doldurulması gerekiyor.

Tak çıkar derken bahçede de prize takılı mı oynuyorsun orası pek açık olmamış? Ayrıca laptopların en az haftada bir kez pili stabilize etmesi için şarjının bitirilip tekrar doldurulması gerekiyor.
Evet öyle yapıyorum. Evde takılı kullanıyorum ama dışarıya çıkarıp dışarıda da takılı kullanıyorum. Bu sık sık çıkarıp takma işi sorun çıkarır mı merak ettiğim o.

Tak çıkar yapman zarar vermez fakat pil ömrü daha hızlı azalır.Prizden kullanırsan bataryadan çekmeyeceği için pil ömrü azalmaz.
Teşekkürler🙏

Evet öyle yapıyorum. Evde takılı kullanıyorum ama dışarıya çıkarıp dışarıda da takılı kullanıyorum. Bu sık sık çıkarıp takma işi sorun çıkarır mı merak ettiğim o.

Yok ondan zarar gelmez. Batarya sağlığını korumak için söylediğim gibi haftada bir kez pili bitirip doldurmanız yeterli.

Geri
Yukarı