İnceleme Lenovo V15 G3 ABA 82TV004MTX inceleme

1702043130236.png

1702043130236.png

Cihazın internette pek incelemesi olmadığı için bu yazıyı yazma kararı aldım.
15 bin bütçede APU olup güçlü de olan bir bilgisayar arıyordum, masaüstünden laptopa geçecektim, ve bu cihazı 14.5K'ya aldım.
Cihazı pazar günü İncehesap'tan aldım, çarşamba elime ulaştı. O günden beridir kullanıyorum.

Cihazın çeşitli konfigurasyonları var. IAP olanlar ayrı, direkt inteller. Bu ABA modeller Ryzen.
R5 5625U veya R7 5825U olanları gördüm. Fiyatı iyi denk geldiği için bunu aldım.
RAM olarak 8 veya 16 seçenekleri var, APU için 16 tercih edilmeli.
Disk olarak da 256'dan başlıyor. Ben 512'lik aldım.

Cihaz özellikleri:
- Ryzen 7 5825U CPU, 8c 16t, 2 - 4.5 GHz
- Radeon Graphics 2000MHz (RX Vega 8 diye geçiyor)
- 8 lehimli + 8 Samsung 3200 MHz DDR4 bellek
- 15.6 inç 1080P TN panel
- 512 Gb Samsung PCIE3 SSD
+ 1 Tb 2.5 inç disk desteği var.
- 38Wh batarya
- 1.5W 2 adet Dolby hoparlor
- 1 USB 2, 1 USB 3 Type A, bir tane de type C (şarj edilebiliyor, görüntü çıkışı da var), Ethernet, Combo ses jakı, HDMI 1.4b.
- Wifi 5, Bluetooth.
- 65W ince uçlu adaptör, 1 saatte yüzde 80 şarj doldurabiliyor.
- 2 Adet mikrofon + 720P kamera
- 1.7 kilo, Plastik kasa.

İşlemci/Performans:

Ben Iris Xe APU'lardan beridir Intel CPU'lara merak salmıştım. Üstüne AMD'nin driver sıkıntıları vs olunca. Fakat düşündüğüm gibi çıkmadı. Sürücü olarak 2200G'deki ufak sorunları bile yaşamıyorum. Intel cihazlara göre daha verimli bir cihaz, ve daha da güçlü bir kaç alanda.
Bu işlemciler 5. Nesil'in (Cezanne) yenilenmişi (Barcelo). Ufak değişiklikler var.
Bu bütçede gelen laptoplardaki en iyi işlemci. Diğer alternetiflerde 5500U, veya intel i5 11. nesil CPU'lar var. Veya R5 7225U gibi işlemciler. APU alanındaki gücü baya kötü bu CPU'ya göre. Neden 610M koyarsın ki?

Hem güç verimi olarak, hem de performans olarak güzel bir CPU. Ayrıca dengi intellere göre daha iyi bir APU'ya sahip. Tekli çekirdekte inteller bi tık önde olabilir ama çoğu alanda geçiyor.

Cihazda pilde (yani 2GHz altı CPU ile) Forza Horizon 4, 1080P Low ayarlarda 50 55 arası FPS alabiliyorum. Adaptör bağlıyken de çok bir şey fark etmedi FH'de.
ETS de yüzde 70 ölçekleme çözünürlük aynı yine 45 50 FPS arası değerler veriyor.
Bu sırada ısısı 80 derece civarını geçmiyor. Bu sırada fan sesi anlaşılmıyor bile.

Fakat cihazın boştaki ısısı daha güzel. Arkada Spotify, Discord, VSC, Chrome açıkken fan çalıştırmıyor. 40 derece sabit tutuyor. Bu makaleyi yazarken bile 38 derece.
1702037719656.png

İşlemci stok 15W TDP ile gelirken cihaz 25W'ye kadar izin veriyor.

Yükseltme seçenekleri:
Bu önemli bir konu. Mesela L340-GAMING cihazda 2. ram slotu yok.
Fakat bu cihazda öyle değil. Kasa olarak tam denk gelmiş. G4 olanında RAM slotu yok, G1 de yine bir açıdan tuhaftı.
Bu cihaz ise internette gördiğim kadarıyla 40Gb rame kadar çıkabiliyor.
8 zaten lehimli, diğer slot 32'ye kadar çıkıyor ama resmi olarak 8 Gb. Yeterli zaten, cihaz böyle geliyor.
Disk olarak da m2 slotu dolu geliyor, 1 adet 2.5 inçlik disk yuvası var.
Pil:
Pili 38WH görünce uzun gitmez diye düşündüm fakat, gece 00.00'da teamviewerle (arkada discord ve spotify açık yine) başka bir bilgisayara bağlanıp, saat 5.30 civarına kadar aktif kullandım. Pil yüzde 20'ye düşmüştü.
1702037966837.png

Cihaz pilde performans kaybetmiyor (Turbo kapalı iken bile çoğu zaman ayırt edilmiyor, bir kaç oyunda deneyince fark ettim bunu).

CPU'ya yük bindireceğim bir oyuna gelince fark belli olur belki.

[ÖNEMLİ] Ekran:
Cihazın kötü olduğu tek konu. Keşke IPS olsaymış. Tek kişi bile hafif yandan bakınca soluklaşıyor. Tek çözüm ekranı aşağı doğru tutup yukarıdan bakmak.
Oyunlarda vs çok ayırt edilmiyor ama masaüstünde rahatsız edebiilir. Ben de bu yüzden konstrantı %150 civarına getirdim. Böylece bi nebze normalleşti.

Giriş Çıkışlar:
Hoparlörler gayet yeterli, beklediğimden iyi ses veriyorlar Dolby açıkken. Ben genel olarak %30 civarında kullanıyorum. Baya gür çıkıyor ses.
Mikrofonu gürültü engelleme konusunda baya başarılı. Sesli arama sırasında denedim, istenildiği gibi yazılımıyla ayarlanıyor ama stok halinde PC'nin karşısındaki dışında kimsenin sesini almıyor.
1702038272827.png

Port olarak bence 1 2 tane daha port bırakabilirlermiş USB 2 bile olsa ama pek fark etmiyor. 3.0'a flash diğerine mouse bağlıyorum, başka zaten bağlayacak pek bir şey yok elimde.
Type C portundan şarj etmeyi denedim, oluyor. 35W Xiaomi adaptörünü zayıf buluyor biraz.

Klavye ve Touchpad:
Beklediğimden çok daha güzel.
Klavye gayet geniş, fn tuşları iyi ayarlı, lock gibi güzel fonksiyonlara sahip. İlla basılı tutmadan kullanılabilmesi vs çok hoş şeyler. Backlit yok, ekran ışığı ile idare etmeye çalışılıyor.
Touchpad da yeterli, ben cihazı çok az mouse ile kullandım, genel olarak pilde, touchpadle kullanıyorum. Bu incelemeyi de aynı şekilde yazıyorum. 4 parmak olayı çok sardı.

Kasa:
Beklediğimden güzel görünüyor. Yüzey siyah ve tırtıklı, diğer düz gri olanlara göre daha güzel görünüyor.
Fan boşlukları gayet büyük, fanın orada düz 1 cm civarı cihazı yukarıda tutan plastik var, genişlik boyunca devam ediyor. Fan boşlukları yukarıda kalıyor ve arka tarafı da boş, soğutmada başarılı bir cihaz. Çerçeveleri ince, kendisi de hatta ince. Dizüstü kullanıma baya uygun bir cihaz.

BIOS:
Bunu bir madde yapmaya gerek var mıydı bilmiyorum ama çok güzel. Mavi klasik arayüzle gelmiyor, mouse kullanımı var.
Yazılım:
Lenovonun çeşitli sürücü ve yazılımları var, kendi kendine kuruluyor. O konuda iyi.
Lenovo Vantage ise size bağlı. Öneririm. FN + Q vs, güç seçenekleri, touchpad seçeneklerini ayarlayabilmenizi sağlıyor. Klavyedeki yıldız işaretini kontrol etmeye yarayan yazılımla da ortak çalışıyor. Çift tıklayınca istediğiniz herhangi bir yazılımı açtırabiliyorsunuz bu buton sayesinde. Ben mesela Core Temp'i ayarladım.

SSD:
Bu önemli. Cihazla gelen disk 3GB/sn civarı okuyor, 1.8Gb/sn civarı da yazmaya sahip. Gelen SSD bence gayet iyi bu konuda. Zaten cihaz 5 saniye civarı bir sürede boot ediyor. Son BIOS zamanı 2.7sn.
Bağlantılar:
Wifi'si beklediğimden başarılı. Telefonların çekmediği yerde 5 çubuk çekiyor. Ya da nasıl anlatayım, normal bir Wi-Fi adaptörü ile 1.5mb/sn aldığım yerde bu cihaz 2.9 - 3 MB/s (internetim 24mbps) alıyor.
802.11ac 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.1, M.2 card
Ayrıca bluetoothu da deneyimledim, kablosuz kulaklıkla. Windows 11 bu konuda baya hoşuma gitti. Telefondan bile kolay artık bağlanmak.
Sonuç olarak:
Ben bu cihazı laptopa geçmem gerektiği için almıştım. 2200G, diğer tüm özellikleri aynı bir masaüstü bilgisayardan geçtim. Boşta yine 40, ama yükte 70 civarıydı, tek fark o.

Performans olarak, günlük işler, ofis işleri için yeter hatta artar.
Oyun konusunda da 2200G ile oynadığım oyunları daha yüksek çözünürlükte açabiliyorum.
İşlemcisi zaten baya güçlü bu konuda, anlatmaya gerek yok yani. GPU ise eh, sanırım MX330 gücüne yakın. 1080P'de bir çok oyunu low ayarlarda 30 fps üstü açar diye özetleyelim.
Assetto'yu orta-üst arası ayarlarda 35 açıyor mesela.
APU olduğu için mutlaka çift kanal ramle (bu cihazda 16GB) olması lazım. Yoksa verimsiz oluyor baya. RAM hızları ise zaten yeterli bu iş için.
1702039288499.png

Cihaz epey yeni sayılır. Şuan bende bulunan cihaz 21 Ekim 2023'de imal edilmiş olarak yazıyor.

Neticede, eğer gündelik işin bir tık ötesine gidiyorsanız tercih edilebilir. Normalde bu bütçede sadece gündelik işler/okul için Huawei cihazlar öneriyordum. Pil ömürleri uzun, küçük metal kasalılar, ısınmıyorlar. Ben bu cihazla yazılım yapacağım, ufak ufak oyunlar açacağım, genel olarak zaten günlük kullanım/iş için kullanılacak.

Ayrıca internette hiç Türkçe klavyeyle resmi yok nedense, eklemiş olalım:

Dosya Ekleri

• 1702037830194.png
    1702037830194.png
    76,9 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi
Eki Görüntüle 2045386
Eki Görüntüle 2045386

Cihazın internette pek incelemesi olmadığı için bu yazıyı yazma kararı aldım.
15 bin bütçede APU olup güçlü de olan bir bilgisayar arıyordum, masaüstünden laptopa geçecektim, ve bu cihazı 14.5K'ya aldım.
Cihazı pazar günü İncehesap'tan aldım, çarşamba elime ulaştı. O günden beridir kullanıyorum.

Cihazın çeşitli konfigurasyonları var. IAP olanlar ayrı, direkt Intel'ler. Bu ABA modeller Ryzen.
R5 5625U veya R7 5825U olanları gördüm. Fiyatı iyi denk geldiği için bunu aldım.
RAM olarak 8 veya 16 seçenekleri var, APU için 16 tercih edilmeli.
Disk olarak da 256'dan başlıyor. Ben 512'lik aldım.

Cihaz özellikleri:
- Ryzen 7 5825U CPU, 8C 16t, 2 - 4.5 GHz
- Radeon Graphics 2000MHz (RX Vega 8 diye geçiyor)
- 8 lehimli + 8 Samsung 3200 MHz DDR4 bellek
- 15.6 inç 1080p TN panel
- 512 GB Samsung PCI-E3 SSD
+ 1 TB 2.5 inç disk desteği var.
- 38Wh batarya
- 1.5W 2 adet Dolby hoparlör
- 1 USB 2, 1 USB 3 Type A, bir tane de Type-C (şarj edilebiliyor, görüntü çıkışı da var), Ethernet, Combo ses jakı, HDMI 1.4b.
- Wi-Fi 5, Bluetooth.
- 65W ince uçlu adaptör, 1 saatte yüzde 80 şarj doldurabiliyor.
- 2 Adet mikrofon + 720p kamera
- 1.7 kilo, Plastik kasa.

İşlemci/Performans:

Ben Iris Xe APU'lardan beridir Intel CPU'lara merak salmıştım. Üstüne AMD'nin driver sıkıntıları vs olunca. Fakat düşündüğüm gibi çıkmadı. Sürücü olarak 2200G'deki ufak sorunları bile yaşamıyorum. Intel cihazlara göre daha verimli bir cihaz, ve daha da güçlü birkaç alanda.
Bu işlemciler 5. Nesil'in (Cezanne) yenilenmişi (Barcelo). Ufak değişiklikler var.
Bu bütçede gelen laptoplardaki en iyi işlemci. Diğer alternetiflerde 5500U, veya Intel i5 11. nesil CPU'lar var. Veya R5 7225U gibi işlemciler. APU alanındaki gücü bayağı kötü bu CPU'ya göre. Neden 610M koyarsın ki?

Hem güç verimi olarak, hem de performans olarak güzel bir CPU. Ayrıca dengi Intel'lere göre daha iyi bir APU'ya sahip. Tekli çekirdekte Intel'ler bir tık önde olabilir ama çoğu alanda geçiyor.

Cihazda pilde (yani 2GHz altı CPU ile) Forza Horizon 4, 1080p Low ayarlarda 50 55 arası FPS alabiliyorum. Adaptör bağlıyken de çok bir şey fark etmedi FH'de.
ETS de yüzde 70 ölçekleme çözünürlük aynı yine 45 50 FPS arası değerler veriyor.
Bu sırada ısısı 80 derece civarını geçmiyor. Bu sırada fan sesi anlaşılmıyor bile.

Fakat cihazın boştaki ısısı daha güzel. Arkada Spotify, Discord, VSC, Chrome açıkken fan çalıştırmıyor. 40 derece sabit tutuyor. Bu makaleyi yazarken bile 38 derece.
Eki Görüntüle 2045286
İşlemci stok 15W TDP ile gelirken cihaz 25W'ye kadar izin veriyor.

Yükseltme seçenekleri:
Bu önemli bir konu. Mesela L340-Gaming cihazda 2. RAM slotu yok.
Fakat bu cihazda öyle değil. Kasa olarak tam denk gelmiş. G4 olanında RAM slotu yok, G1 de yine bir açıdan tuhaftı.
Bu cihaz ise internette gördiğim kadarıyla 40GB RAM'e kadar çıkabiliyor.
8 zaten lehimli, diğer slot 32'ye kadar çıkıyor ama resmi olarak 8 GB. Yeterli zaten, cihaz böyle geliyor.
Disk olarak da M.2 slotu dolu geliyor, 1 adet 2.5 inçlik disk yuvası var.
Pil:
Pili 38WH görünce uzun gitmez diye düşündüm fakat, gece 00.00'da TeamViewer'le (arkada Discord ve Spotify açık yine) başka bir bilgisayara bağlanıp, saat 5.30 civarına kadar aktif kullandım. Pil yüzde 20'ye düşmüştü.
Eki Görüntüle 2045291

Cihaz pilde performans kaybetmiyor (Turbo kapalı iken bile çoğu zaman ayırt edilmiyor, birkaç oyunda deneyince fark ettim bunu).

CPU'ya yük bindireceğim bir oyuna gelince fark belli olur belki.

[ÖNEMLİ] Ekran:
Cihazın kötü olduğu tek konu. Keşke IPS olsaymış. Tek kişi bile hafif yandan bakınca soluklaşıyor. Tek çözüm ekranı aşağı doğru tutup yukarıdan bakmak.
Oyunlarda vs çok ayırt edilmiyor ama masaüstünde rahatsız edebiilir. Ben de bu yüzden konstrantı %150 civarına getirdim. Böylece bir nebze normalleşti.

Giriş Çıkışlar:
Hoparlörler gayet yeterli, beklediğimden iyi ses veriyorlar Dolby açıkken. Ben genel olarak %30 civarında kullanıyorum. Bayağı gür çıkıyor ses.
Mikrofonu gürültü engelleme konusunda bayağı başarılı. Sesli arama sırasında denedim, istenildiği gibi yazılımıyla ayarlanıyor ama stok halinde PC'nin karşısındaki dışında kimsenin sesini almıyor.
Eki Görüntüle 2045295

Port olarak bence 1 2 tane daha port bırakabilirlermiş USB 2 bile olsa ama pek fark etmiyor. 3.0'a flash diğerine mouse bağlıyorum, başka zaten bağlayacak pek bir şey yok elimde.
Type-C portundan şarj etmeyi denedim, oluyor. 35W Xiaomi adaptörünü zayıf buluyor biraz.

Klavye ve Touchpad:
Beklediğimden çok daha güzel.
Klavye gayet geniş, FN tuşları iyi ayarlı, lock gibi güzel fonksiyonlara sahip. İlla basılı tutmadan kullanılabilmesi vs çok hoş şeyler. Backlit yok, ekran ışığı ile idare etmeye çalışılıyor.
Touchpad da yeterli, ben cihazı çok az mouse ile kullandım, genel olarak pilde, touchpadle kullanıyorum. Bu incelemeyi de aynı şekilde yazıyorum. 4 parmak olayı çok sardı.

Kasa:
Beklediğimden güzel görünüyor. Yüzey siyah ve tırtıklı, diğer düz gri olanlara göre daha güzel görünüyor.
Fan boşlukları gayet büyük, fanın orada düz 1 cm civarı cihazı yukarıda tutan plastik var, genişlik boyunca devam ediyor. Fan boşlukları yukarıda kalıyor ve arka tarafı da boş, soğutmada başarılı bir cihaz. Çerçeveleri ince, kendisi de hatta ince. Dizüstü kullanıma bayağı uygun bir cihaz.

BIOS:
Bunu bir madde yapmaya gerek var mıydı bilmiyorum ama çok güzel. Mavi klasik arayüzle gelmiyor, mouse kullanımı var.
Yazılım:
Lenovo'nun çeşitli sürücü ve yazılımları var, kendi kendine kuruluyor. O konuda iyi.
Lenovo Vantage ise size bağlı. Öneririm. FN + Q vs, güç seçenekleri, touchpad seçeneklerini ayarlayabilmenizi sağlıyor. Klavyedeki yıldız işaretini kontrol etmeye yarayan yazılımla da ortak çalışıyor. Çift tıklayınca istediğiniz herhangi bir yazılımı açtırabiliyorsunuz bu buton sayesinde. Ben mesela Core Temp'i ayarladım.

SSD:
Bu önemli. Cihazla gelen disk 3GB/sn civarı okuyor, 1.8Gb/sn civarı da yazmaya sahip. Gelen SSD bence gayet iyi bu konuda. Zaten cihaz 5 saniye civarı bir sürede boot ediyor. Son BIOS zamanı 2.7sn.
Bağlantılar:
Wi-Fi'si beklediğimden başarılı. Telefonların çekmediği yerde 5 çubuk çekiyor. Ya da nasıl anlatayım, normal bir Wi-Fi adaptörü ile 1.5mb/sn aldığım yerde bu cihaz 2.9 - 3 MB/s (internetim 24Mbps) alıyor.

Ayrıca Bluetooth'u da deneyimledim, kablosuz kulaklıkla. Windows 11 bu konuda bayağı hoşuma gitti. Telefondan bile kolay artık bağlanmak.
sonuç olarak:
Ben bu cihazı laptopa geçmem gerektiği için almıştım. 2200G, diğer tüm özellikleri aynı bir masaüstü bilgisayardan geçtim. Boşta yine 40, ama yükte 70 civarıydı, tek fark o.

Performans olarak, günlük işler, ofis işleri için yeter hatta artar.
Oyun konusunda da 2200G ile oynadığım oyunları daha yüksek çözünürlükte açabiliyorum.
İşlemcisi zaten bayağı güçlü bu konuda, anlatmaya gerek yok yani. GPU ise eh, sanırım MX330 gücüne yakın. 1080P'de birçok oyunu Low ayarlarda 30 FPS üstü açar diye özetleyelim.
Assetto'yu orta-üst arası ayarlarda 35 açıyor mesela.
APU olduğu için mutlaka çift kanal RAM'le (bu cihazda 16 GB) olması lazım. Yoksa verimsiz oluyor bayağı. RAM hızları ise zaten yeterli bu iş için.

Cihaz epey yeni sayılır. Şu an bende bulunan cihaz 21 Ekim 2023'te imal edilmiş olarak yazıyor.

Neticede, eğer gündelik işin bir tık ötesine gidiyorsanız tercih edilebilir. Normalde bu bütçede sadece gündelik işler/okul için Huawei cihazlar öneriyordum. Pil ömürleri uzun, küçük metal kasalılar, ısınmıyorlar. Ben bu cihazla yazılım yapacağım, ufak ufak oyunlar açacağım, genel olarak zaten günlük kullanım/iş için kullanılacak.

Ayrıca internette hiç Türkçe klavyeyle resmi yok nedense, eklemiş olalım:

Hocam bu cihaz dururken neden bunu alsın insan?
Bütçe olunca 800-900TL'ye RAM satın alınır ve 2x8GB RAM ile daha performanslı kullanım sağlanır.
Aldığınız cihazın RAM'i üsteklik 1x16 GB.
Kesinlikle mantıklı bir cihaz almamışsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
@keremkarakaya satın aldığında 15 binlik bütçesini aşıyorsa mesela? Cihaz daha 3 gün önce o fiyata düşmüş, yani ben aldıktan sonra.
2. bilgi yanlışı, cihaz 1x16 değil. 8 lehimli + 8 SODIMM.

Denk gelse bence ben de alırmışım ya hani.

@Akif9748
Güzel inceleme olmuş. Elinize sağlık.
Güle güle kullanın.

Oldukça fazla hata yapıldığı için bu konu vasıtası ile aşağıdaki bilgiyi eklemeyi faydalı buldum. ( Aynı hataya bende düştüm.)
Ryzen işlemcilerde 7520 gibi 7 ile başlayan işlemcilerde dikkatli olun. Özellikle harici GPU içermiyorsa almayın. Dahili ekran kartları olabilecek en kötü IGPU.
5500, 5600, 5800 bunlar aynı performansa sahip ve iyi. 7520 ise tam olarak bunların yarısı kadar perfformansa sahip. İntel tarafında ise 1135g7 nin dahili IGPU su iyi.

@keremkarakaya nın da eklediği gibi mx450 ve mx550 14.000 - 17.000 TL arası alınabilecek ideal laptoplar. GTX1050 ile eşdeğer sayılırlar. ( MX550 ve i5 12. nesil daha iyi seçenekler var.)

Aşağıdaki videoları izlemeden hangi laptopu alacağınıza karar vermeyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
@Akif9748
Güzel inceleme olmuş. Elinize sağlık.
Güle güle kullanın.

Oldukça hata yapılan bir konu olduğu için bu konu vasıtası ile aşağıdaki bilgiyi eklemeyi faydalı buldum. ( Aynı hataya bende düştüm.)
Ryzen işlemcilerde 7520 gibi 7 ile başlayan işlemcilerde dikkatli olun. Özellikle harici GPU içermiyorsa almayın. Dahili ekran kartları olabilecek en kötü IGPU.
5500, 5600, 5800 bunlar aynı performansa sahip ve iyi. 7520 ise tam olarak bunların yarısı kadar perfformansa sahip. İntel tarafında ise 1135g7 nin dahili IGPU su iyi.

@keremkarakaya nın da eklediği gibi mx450 ve mx550 14.000 - 17.000 TL arası alınabilecek ideal laptoplar. GTX1050 ile eşdeğer sayılırlar. ( MX550 ve i5 12. nesil daha iyi seçenekler var.)

Aşağıdaki videoları izlemeden hangi laptopu alacağınıza karar vermeyin.

Hocam teşekkürler, yazdıklarınız laptop alma konusunda rehber niteliğinde. Bu konu incelemenin üstüne çıkmış oldu.
Üstteki video kesin olarak doğru, zaten 7. nesile hiç bakmadım o yüzden.

Alttaki konusunda da haklısınız, aynı bütçeye alınabilir lakin ben başta bu cihazı 13.199'ken alacaktım. Sonra biraz zamlandı, konu içinde de kaç kez sordum alternatif konusunu.
Normalde direkt hiç harici GPU olan laptop düşünmüyordum, bakıyordum sadece ne kadarlar diye, bütçenin üstüne denk geliyorlardı 8'likler bile.
İlk cevap bence biraz zorlama. Bütçe içi tek MX450 olan cihaz sadece o atılan, o da ben aldıktan sonra düştüyse ne yapabilirim ki. MX350'liler için bir şey diyemem bak. Onlar da buna denk fiyat olarak. Fakat değer mi bilmiyordum. Aspire 3 kasalar için aldığım duyumun da etkisi oldu.
Kısaca burada yapılan bir inceleme, 15K bütçeniz varsa bunu alın değildi tam olarak. Bi tık sıkıntılı anlaşılmış.
Ekonomi çok dalgalı olduğu için bir cihaz bir gün başka diğer gün bambaşka fiyatlarla geliyor.

@Akif9748
Laptopunuz hayırlı olsun. Bu konu hangi laptop alınmalı konusu değil bir inceleme konusu ve gayet güzel bir inceleme yapmışsınız. Elinize sağlık.

Ben de bütçe nedeni ile pahalı laptoplar almaya imkanı olmayan arkadaşlara yardımcı olmak amacı ile biraz kapsamlı yorum yazdım.
Olabilecek en düşük bütçe ile en ideal laptopu almak isteyenler şuradan seçmeli.

Hocam teşekkürler, yazdıklarınız laptop alma konusunda rehber niteliğinde. Bu konu incelemenin üstüne çıkmış oldu.
Yorumumdan birileri faydalanacak ise bile yazdıklarım sizin konunuzun bir parçası ve siz sebep oldunuz. Ben teşekkür ederim hocam.

Son düzenleme:
Hocam bu cihaz dururken neden bunu alsın insan?
Bütçe olunca 800-900TL'ye RAM satın alınır ve 2x8GB RAM ile daha performanslı kullanım sağlanır.
aldığınız cihazın RAM'i üsteklik 1x16 GB.
Kesinlikle mantıklı bir cihaz almamışsınız.

Bu cihaz hakkında fazlasıyla kötü yorum var ve TDP'si BIOS'tan değiştirilemiyor diye okudum tek iyi yanı olan ekran kartını tam kullanamayacaksam tabii ki Ryzen 7 5825U'lu Lenovo almak daha mantıklı.

@Akif9748
Laptopunuz hayırlı olsun. Bu konu hangi laptop alınmalı konusu değil bir inceleme konusu ve gayet güzel bir inceleme yapmışsınız. Elinize sağlık.

Ben de bütçe nedeni ile pahalı laptoplar almaya imkanı olmayan arkadaşlara yardımcı olmak amacı ile biraz kapsamlı yorum yazdım.
Olabilecek en düşük bütçe ile en ideal laptopu almak isteyenler şuradan seçmeli.

Yorumumdan birileri faydalanacak ise bile yazdıklarım sizin konunuzun bir parçası ve siz sebep oldunuz. Ben teşekkür ederim hocam.
32 GB RAM'li PC 13.000₺ ciddi mi ya?
Akif'im çok iyi inceleme olmuş eline ayağına sağlık. Mutlulukla ve sağlıkla kullan inşallah.

Geri
Yukarı