İnceleme Lenovo V15 G3 aba 82TV004MTX oyun performansı

Giriş:

Öncelikle ortalıkta bu cihazın Türkçe 1 tane incelemesi var. Onun linkini de buraya bırakayım.

Donanım bilgisi en altta.
İlk olarak cihazı kullanma şartlarımdan bahsedeyim. Cihazı resimde gözüktüğü gibi eski bir CPU fanından sökmüş olduğum fan ile soğutarak kullandığımı belirteyim.
Cihazın alt kısmı da bu şekilde.

20240118_135932.jpg

20240118_135746.jpg

Bu cihaz ile ilgili farklı konularda FN+Q kısa yolunu karıştıran arkadaşlar olmuş. Bu kısayol performans ayarını direk BIOS'tan ayarlıyor. Sadece çektiği W değeri değişiyor. Windows'taki performans ya da güç tasarrufu da W değerini değiştiriyor ama güç tasarrufunda ya da performans modunda kendi içinde değişiklik de yapıyor.

Güç modları:

-Performans modu, aslında cihazın normal hali diyebiliriz tam kapasitede çalıştığı mod. Max 28W çektiğini gördüm, bir süre sonra sabit 25W da kalıyor.

-Akıllı soğutma modu, adı üstünde cihazı soğutmaya odaklanan mod. Genel olarak tarayıcıda gezseniz bile fan açıyor. Yük altında bir süre sonra 20W'ta sabit kalıyor.

-Güç tasarrufu modu, bu da adı üstünde güç tasarrufuna odaklanan mod. Parlaklığı kısıyor maksimum 10W çekiyor. Dolayısıyla fan sesi de azalıyor.

Ekran görüntüsü 2024-01-18 150156.png

Ekran görüntüsü 2024-01-18 150209.png

Ekran görüntüsü 2024-01-18 150203.png

Oyun testleri (Bütün oyunlar 720P'de test edilmiştir.):

-GTAV:

(Bölgeye bağlı 40-60 FPS arası)

Ekran görüntüsü 2024-01-18 151501.png

Ekran görüntüsü 2024-01-18 151711.png

Ekran görüntüsü 2024-01-18 151743.png

-BF1:

1705581107420.png

1705581128542.png

-BF5 (ekran görüntüsü eski, oyun şu an yüklü değil. Orta ayarlar.):

1705581697295.png

-BF4 (ekran görüntüsü eski, orta ayarlar.):

1705581781739.png

RDR2 (FSR3 modu kurulu.):

FSR kapalı.

1705581996276.png

FSR3 Q açık.

1705582123255.png

FSR2 kalite.

1705582418944.png

1705582473399.png

Watch Dogs 2:

1705583124445.png

1705583171369.png

1705583211576.png

Son söz:

Elimde bulunan oyunlar bu şekildeydi. Genel olarak ekran kartı olmayan laptoplarda oyun oynanmaz ön yargısına kapılan çok fazla insan var. Son yıllarda çıkan oyunlar hariç kalan optimizasyonu iyi oyunların hepsini oynayabilirsiniz. Özellikle FSR3 modu yakın zamanda çıktı ve çok büyük katkısı bulunuyor. Ben DL2 ve TLOU oynamayı düşünüyorum mesela. Bazı arkadaşlar 60 FPS altında oynuyorsan oynuyorum sayma diyebilir, şu açıdan bakalım zamanında PS3 PS4 döneminde 60 FPS var mıydı? 30 40 FPS arası alıyorsam ve stabilse ben oynanabilir kabul ederim.

Not:

Eğer oyun oynayacaksanız cihazın altında boşluk olmadan veya ek fan olmadan oyun oynamayın. İşlemci tam frekansta çok fazla ısınıyor özellikle yükleme ekranlarında tam frekansa ulaştığından sıcaklık anında 80 derecenin üstüne fırlıyor, benim fanım olmasına rağmen. Cihazın ekranı çok kötü. Oyun oynamak için laptop alacaksanız işlemciden birazcık fedakârlık yapıp 1135G7 işlemcili MX ekran kartlı cihazlara yönelebilirsiniz.

Donanım:

CPU: Ryzen 7 5825U.
GPU: Vega8
RAM: 16 GB DDR4 3200MHz (çift kanal.)
ekran: 1920x1080 TN panel (renk doğruluğu çok kötü.)

Son düzenleme:
Hocam elinize sağlık inceleme için. Bu kadar oyun açabildiğini bilmiyordum bunun 😃 Şimdi benim de deneyesim geldi. Hele BF'yi görünce.

FN + Q güç ayarları ile ilgili bir ek bilgi de ben vereyim. İşlemciye göre bir tık daha önemli denebilecek bir bilgi.
FN + Q doğrudan GPU'nun frekansını da değiştiriyor. Performansta 2Ghz sabit görebiliyorken, akıllı modda 18xx civarında takılıyor geçemiyor.
Güç tasarrufunda da epey aşağı iniyor. 1300 civarı diye hatırlıyorum. Gerçekten FPS etkisi oluyor, önemli bir ayar direkt tüm ayarlar gibi BIOS'a müdahale ediyor. Özellikle Afterburnerden takip ettim.
FPS olarak CPU'ya göre daha çok etkiliyor bir çok oyunda çünkü zayıf olan donanım GPU. CPU Forza Horizonda bile 2ghz sabitken bana çok performans farkı vermedi. Pilde oynamayı denedim özellikle noluyor diye 1 saat civarı yakın performansta gidiyor. Ama iyi bir CPU kullanan oyunda değişebilir.

Bir de bunun gibi cihazlar kullananlara bir önerim hızlı şarjı kapatıp 80e sabitlemeleri. Pil ömrü azalıyor evet ama bence yeterli, uzun vadede faydalı. Adaptör normalde çok hızlı şarj ediyor, batarya da küçük normaline göre, kasada hdd boşluğu var. 38Wh ama bir kaç günde 36Wh yapıyor onu. Normalde içine 45wh alabilecek bir cihaz. Boş yere zorlamaya gerek yok, normal şarjda da yeterli hızda ediyor cihaz. Pilde 4 saat civarı normal işler yapabiliyoruz. Zaten tam doluyken en fazla 5.30 saat civarı gördüm. AIDA64 13-15w civarı hızla boşalıyor olarak gösteriyor bu sırada.

Type-C portuna 35W adaptör bağlamayı denedim hatta onla bile ediyordu bu da ek detay :)
Eğer oyun oynayacaksanız cihazın altında boşluk olmadan veya ek fan olmadan oyun oynamayın. İşlemci tam frekansta çok fazla ısınıyor özellikle yükleme ekranlarında tam frekansa ulaştığından sıcaklık anında 80 derecenin üstüne fırlıyor, benim fanım olmasına rağmen. Cihazın ekranı çok kötü. Oyun oynamak için laptop alacaksanız işlemciden birazcık fedakârlık yapıp 1135G7 işlemcili MX ekran kartlı cihazlara yönelebilirsiniz.
En az MX350 olmalı hocam, o bile Vega 8'e yakın diyebiliriz. Diğer türlü değmiyor zaten düşük kalıyorlar. O yüzden onu takmayın o kadar hocam, fiyat olarak da aşıyor CPU da hem güçsüz hem verimsiz oluyor bir tık, pil ömründe bu bataryaya rağmen uzun süre alabilmek güzel bir şey. Intel sistemlere göre daha verimli bu CPU'lar.
Daha önemlisi ekran cidden, benim hala canım sıkılıyor o konuda, alındığında en az IPS panelli cihaz alınmalı. Ekrana düz bakmayınca görünmüyor düz bakınca da çok soluk, konstrant yerlerde. R/ taşıyan bir cihazda özellikle çok saçma geliyor böyle bir ekranla edinmek.

Isınma olayını da evet fırlıyor 90 dereceyi geçebiliyor fan delikleri açıkta değilse, ama genel olarak 80 derecede yavaşlamaya başladığı için çok sorun olmuyor performans da pek azalmıyor, 80 sabit çalışıyor yükte. Bendeki hafif işlerde turbosuz 40, turbo açıkken 50 60 civarı geziniyor.
Uzun vadede başka görüşleriniz varsa öğrenmek isterim hocam.

Hocam elinize sağlık inceleme için. Bu kadar oyun açabildiğini bilmiyordum bunun 😃 şimdi benim de deneyesim geldi. Hele BF'yi görünce.

FN + Q güç ayarları ile ilgili bir ek bilgi de ben vereyim. İşlemciye göre bir tık daha önemli denebilecek bir bilgi.
FN + Q doğrudan GPU'nun frekansını da değiştiriyor. Performansta 2GHz sabit görebiliyorken, akıllı modda 18xx civarında takılıyor geçemiyor.
Güç tasarrufunda da epey aşağı iniyor. 1300 civarı diye hatırlıyorum. Gerçekten FPS etkisi oluyor, önemli bir ayar direkt tüm ayarlar gibi BIOS'a müdahale ediyor. Özellikle Afterburner'den takip ettim.
FPS olarak CPU'ya göre daha çok etkiliyor birçok oyunda çünkü zayıf olan donanım GPU. CPU Forza Horizon'da bile 2GHz sabitken bana çok performans farkı vermedi. Pilde oynamayı denedim özellikle ne oluyor diye 1 saat civarı yakın performansta gidiyor. Ama iyi bir CPU kullanan oyunda değişebilir.

Bir de bunun gibi cihazlar kullananlara bir önerim hızlı şarjı kapatıp 80e sabitlemeleri. Pil ömrü azalıyor evet ama bence yeterli, uzun vadede faydalı. Adaptör normalde çok hızlı şarj ediyor, batarya da küçük normaline göre, kasada HDD boşluğu var. 38wh ama birkaç günde 36wh yapıyor onu. Normalde içine 45wh alabilecek bir cihaz. Boş yere zorlamaya gerek yok, normal şarjda da yeterli hızda ediyor cihaz. Pilde 4 saat civarı normal işler yapabiliyoruz. Zaten tam doluyken en fazla 5.30 saat civarı gördüm. AIDA64 13-15W civarı hızla boşalıyor olarak gösteriyor bu sırada.

Type-C portuna 35W adaptör bağlamayı denedim hatta onunla bile ediyordu bu da ek detay :)

En az MX350 olmalı hocam, o bile Vega 8'e yakın diyebiliriz. Diğer türlü değmiyor zaten düşük kalıyorlar. O yüzden onu takmayın o kadar hocam, fiyat olarak da aşıyor CPU da hem güçsüz hem verimsiz oluyor bir tık, pil ömründe bu bataryaya rağmen uzun süre alabilmek güzel bir şey. Intel sistemlere göre daha verimli bu CPU'lar.
Daha önemlisi ekran cidden, benim hala canım sıkılıyor o konuda, alındığında en az IPS panelli cihaz alınmalı. Ekrana düz bakmayınca görünmüyor düz bakınca da çok soluk, konstrant yerlerde. R/ taşıyan bir cihazda özellikle çok saçma geliyor böyle bir ekranla edinmek.

Isınma olayını da evet fırlıyor 90 dereceyi geçebiliyor fan delikleri açıkta değilse, ama genel olarak 80 derecede yavaşlamaya başladığı için çok sorun olmuyor performans da pek azalmıyor, 80 sabit çalışıyor yükte. Bendeki hafif işlerde turbosuz 40, Turbo açıkken 50 60 civarı geziniyor.
Uzun vadede başka görüşleriniz varsa öğrenmek isterim hocam.

Evet özellikle cihazı sabit kullanıyorsak pili sürekli doldu tutmanın bir anlamı yok. Bende %80 seviyesine indirdim. FN+Q kısayolu sizin de dediğiniz gibi GPU frekansını ciddi anlamda düşürüyor. Ciddi FPS düşüşleri yaşanıyor. Ben genelde parformans modunda kullanıyorum cihaz ısınınca 30 sakiye güç tasarrufuna alıp soğutuyorum sonra devam. :)

MX ekran kartlarına takılma sebebim güncel oyunlarda Vega8'den daha iyi iş çıkarıyor olması. Normalde ilk 1135G7 MX350 450 iki cihaz bulmuştum. Onlardan birini alacaktım ama internette okuduğuma göre aşırı ısınma sorunu ve pil tüketme sorunu olduğunu öğrenince tercihimi bu cihazdan yana tercih ettim. Üniversiteyi kazanabilirsem pil lazım olacak diye.

Benim deneyimlerimde cihaz boşta (tarayıcıda dolanırken) 40 dereceleri geçmiyor. Performans da olsa güç tasarrufu da olsa serin çalışıyor.

İncelemede belirtmeyi unutmuşum. Cihazın işlemcisi tam olarak wasd tuşlarının altında olduğu için oyun oynarken çok fazla elimi terletiyor. Tuşların üzerindeki harfler silinecek diye çok korkuyorum.

İkinci belirtmeyi unuttuğum deneyimim, cihazın egzoz deliği sıcak havayı ekrana üflüyor. Çok fazla sorun olmuyor ama uzun vaade de sorun çıkarır mı bilemem.

Bir de ekranı çooooooook kötü. Renkler biraz da olsun kendine gelsin diye driver üzerinden renk doygunluğunu arttırdım. 135 yaptım.

Bir de size sorum var. Lenovo Vantage uygulamasından kontrol eder misiniz garantiniz cihazı aldığınız günle uyuşuyor mu? Ben cihazı aldığımda garantimin 17 ay kaldığını gösteriyordu. Sizinkini merak ettim.

Type-C portunu şimdi bende denedim. Benim Samsung 15W şarj aleti ile. Şarj etmedi. :) güçsüz kaldığındandır.

Son düzenleme:
Bir de size sorum var. Lenovo Vantage uygulamasından kontrol eder misiniz garantiniz cihazı aldığınız günle uyuşuyor mu? Ben cihazı aldığımda garantimin 17 ay kaldığını gösteriyordu. Sizinkini merak ettim.
Bende de sanırım 1 ay önceden başlamıştı. Aralık başında aldım cihazı:
1705664967459.png

1705665002629.png

Bir de ekranı çooooooook kötü. Renkler biraz da olsun kendine gelsin diye driver üzerinden renk doygunluğunu arttırdım. 135 yaptım.
Ben de konstrantı sonuna kadar çekmiştim aşağıdan bakınca bir şey görünmüyor diye, tabi baya güzel olmuştu ama şimdi geri aldım, göz yoruyor diye. Fark etti baya çok parlıyor şuan da. Bu kez de gamma üzerinden ayarlamayı denedim bir tık daha güzel oldu. Doygunluk için teşekkürler ekrana can veriyor.
Bu yollarla pek bir şey yapamıyoruz ama bunun bir standartı var mıdır acaba, ona göre en güzel ayarları bulmak isterdim doğrusu denenecek çok seçenek var.
Bir gün 1080p 15.6 IPS panelle yan yana deneyeyim diyorum da yan yana durunca düz bakınca çok sorun görünmüyor aslında. Ama daha parlak oluyor.
Ama en son arkadaşa gittim 24 inç 1080p monitörün yanında çok daha güzel duruyor yine teselli oldum.
Type-C portunu şimdi bende denedim. Benim Samsung 15W şarj aleti ile. Şarj etmedi. :) güçsüz kaldığındandır.
25w bile etmiyor hocam. Kendisininki zaten 65'lik. Ama 45'lik yetecektir diye düşünüyorum normalde. 35w zorlanıyor.
İncelemede belirtmeyi unutmuşum. Cihazın işlemcisi tam olarak wasd tuşlarının altında olduğu için oyun oynarken çok fazla elimi terletiyor. Tuşların üzerindeki harfler silinecek diye çok korkuyorum.

İkinci belirtmeyi unuttuğum deneyimim, cihazın egzoz deliği sıcak havayı ekrana üflüyor. Çok fazla sorun olmuyor ama uzun vaade de sorun çıkarır mı bilemem.
Ekrana bir şey olmaz bence ama hava soğukken tuhaf oluyor, cihazın ekranın sol taraf buz gibi sağ taraf sıcak onun bir etkisi olur mu bilmem. Kasada da sağ tarafına ısı geç geliyor. Ama ekran kapalıyken acayip ısınıyor onu fark ettim tüm hava içeri geliyor.
Klavye silinmez hocam ya en azından ben hiç görmedim bu lenovo klavyelerine şeffaf olmayıp da silinen. Tuşları sökmek de zor değil o kadar bir bir.

Ben bu cihazı 5 aydır kullanıyorum fiyat performans açısından baya iyi. Tek sıkıntısı ekranı bence. Ama o da o kadar dert edilecek bişey değil. 5 ay önce 10 bin liraya almıştım gaming gen tr den. Tabii benim aldığım 8 gb ram olanıydı. 8 gb daha ekleyeceğim en kısa zamanda ama şu haliye bile gayet iyi.

Garanti önceden başlamış görünüyorsa lenovo desteğe faturasıyla beraber mail atın hemen düzeltiyorlar

Ayrıca şu zamana kadar bu laptopta birçok oyun oynadım, üniversite okuduğum icin bilgisayar başında fazla vakit geçiren biriyim(bölümüm gereği) Bu yüzden klavyesinin w a s d ve space tuşlarını sürekli olarak kullandığım için aşınmış , pürüzsüz hissettiriyor ve parlıyor. Benden kaynaklı olabilir ama siz klavye ve touchpad koruyucu alırsanız veya harici klavye ve mouse kullanırsanız klavyede aşınma olmayacaktır.

Hayırlı olsun bu arada. Güle güle kullanın inşallah.

Dosya Ekleri

• 20240120_221504.jpg
    20240120_221504.jpg
    143 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Ben bu cihazı 5 aydır kullanıyorum fiyat performans açısından bayağı iyi. Tek sıkıntısı ekranı bence. Ama o da o kadar dert edilecek bir şey değil. 5 ay önce 10 bin liraya almıştım Gaming gen TR'den. Tabii benim aldığım 8 GB RAM olanıydı. 8 GB daha ekleyeceğim en kısa zamanda ama şu haliye bile gayet iyi.

Garanti önceden başlamış görünüyorsa Lenovo desteğe faturasıyla beraber mail atın hemen düzeltiyorlar.

Ayrıca şu zamana kadar bu laptopta birçok oyun oynadım, üniversite okuduğum icin bilgisayar başında fazla vakit geçiren biriyim(bölümüm gereği) bu yüzden klavyesinin W a s D ve space tuşlarını sürekli olarak kullandığım için aşınmış, pürüzsüz hissettiriyor ve parlıyor. Benden kaynaklı olabilir ama siz klavye ve touchpad koruyucu alırsanız veya harici klavye ve mouse kullanırsanız klavyede aşınma olmayacaktır.

Hayırlı olsun bu arada. Güle güle kullanın inşallah.

Bende 10k ya almıştım. Kesinlikle RAM'ı çift kanal yapman gerek FPS iki katına çıkıyor. En çok korktuğum şey aşınması. Dikkat ediyorum o yüzden.

Yeni konular

Geri
Yukarı