Lenovo V330-15IKB İşlemci Frekans Düşme Sorunu

feneresevdalı

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: AMD Ryzen 5 4650G
GPU: RX Vega 7
RAM: 2x8 Goodram 3600 MHz CL 18
SSD: Kingston A2000 500 GB M.2 NVME
PSU: FSP Hyper K 500w 800+
Şarj aletim bozuldu ve bilgisayarımın içini açtım soketlerini kontrol edip kapatırken fanını söktüm ve temizledim. Fanın tam önünde dümdüz vaziyette toz öbeği vardı filtre imiş galiba onu çöpe attım :( Şu an fan dönüyor ama sağlıklı sirkülasyon yapıyor mu emin değilim. İşlemci dengesiz bir frekans aralığında laptop çalışırken şarja takınca 3.8'den 0.4'a kadar düşebiliyor. Ama şarja takıp bilgisayarı o şekilde açarsam işlemci 1.2-1.8GHz ortalama hızında çalışmak üzere yer yer 3.8'e anlık çıkıp hemen düşüyor. (Yükte-1 saniyelik aralıklarla) Şarj aletim orijinal değil ancak voltaj ve amper değerleri aynı. Sorun şarj aleti mi yoksa ben sirkülasyona zarar verdiğim için sıcaklıktan mı therlotting yiyorum.

İşlemci neden frekans kısıyor? (Özellikle 0.4'e düşünce dayanılmaz kasıyor) Oyun oynayamıyorum :(

1575075856019.png

Sıcaklıklar nasıl? HWmonitor ile kontrol ettin mi?
Hocam en fazla 70 derece. Bu 45 derecedeyken bile oluyor. Bilgisayarı yüksek performans moduna alınca 0.40'a anında düşüyor ve dengesizleşiyor.

Sorunu çözdüm. Konu kilit :)
1578187744966.png
Sıfır şarj cihazları 300-350 TL bandında olunca 100 TL'ye 2. el orijinal şarj aleti aldım :) Sorunum çözüldü.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı