Lenovo Y50-70 ısınma ve düşük FPS sorunu

Onnur

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba daha önce buna benzer bir konu açmıştım ve termal macun değiştirince sorunun çözüldüğünü düşünmüştüm. Önceki konumda GPU ve CPU 90 dereceleri görüyordu. Buna bağlı olarak FPS düşüyordu. Termal macun değiştirmem ve laptopun altındaki fan ızgarasının filtresini çıkarınca sorun çözüldü sanmıştım.

Şu postta görebilirsiniz detaylı olarak:
Lenovo Y50-70 Isınma Sorunu

GPU'da önemli sonuçlar elde ettim ve sıcaklığı %100 kullanımda 90'lardan 75'e kadar düşürmeyi başardım. Ama aynı şeyi ne yazık ki işlemcim için söyleyemeyeceğim. İşlemci 90 dereceleri geçtiğinde tekrar frekans düşürüp FPS'imi düşürüyor. Bu konu hakkında görüş ve önerilerinizi alabilir miyim?

Not: Bu arada W8.1'den W10'a daha yeni geçtim. W8.1'de de düşüyordu ama 10 dk'da bir 5 sn civarında seyrediyordu. 10 dk'da bir olduğu için bende fazla önemsemedim. Ama W10 1703 sürümüne geçtikten sonra daha sıklıkla olmaya başladı, rahatsız edici düzeyde. Driverlardan olabilir mi? Driverları Windows Update yaptıktan sonra Aygıt Yöneticisinde tanınmamış bir donanım görmediği için elle manuel kurulum yapmadım.

Düzenleme kısmı yoktu o yüzden 2. postu yazıyorum.

Not 2: Intel'in Yonga kümesi ve grafik driverlarını indirip kurmaya çalıştım. Yonga kümesini kurdum ama grafik driverina Lenovo beyimiz izin vermedi neyse Lenovo'dan daha eski bir grafik driverı kurdum. Gene bir işe yaramadı.

Not 3: Acaba termal macunu az veya çok sürmüş olabilir miyim? Çünkü GPU'da inanılmaz bir sıcaklık farkı elde ettim 10-15 derece gibi. Ama CPU'da bu verimi alamadım.

Not 4: Kullandığım termal macun Zalman ZM-STG1.

Yardım edebilecek yok mudur arkadaşlar?

İşlemci macununu düzgün sürmüş olmayabilirsin, vidaları tam sıkamamış olabilirsin. Fan filtresi dediğin şey nedir ?

İşlemci macununu düzgün sürmüş olmayabilirsin, vidaları tam sıkamamış olabilirsin. Fan filtresi dediğin şey nedir ?

İlk posta verdiğim linke tıklarsan, fan filtresini görebilirsin. Fanın hava alan kısmında içersine toz girmesini engelleyen bir şey. Fotoğraflarıyla gösterdim. Özellikle termal macunu oje gibi sürülebilir fırçalı olanını seçtim ki, her tarafına eşit bir şekilde yayabileyim diye. Ne az ne çok sürmeye gayret ettim ve vidaları da güzel sıktım diye düşünüyorum.

Not : Kullandığım termal macun Zalman ZM-STG1 Termal Macun Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Hmm, ilginçmiş. Temizleyip yerine takabilirsin yoksa cihaz çabucak tozlanabilir. Bir dahaki macun yenilemye daha kaliteli bir macun kullanırsan ısılar daha da düşecektir.

Hmm, ilginçmiş. Temizleyip yerine takabilirsin yoksa cihaz çabucak tozlanabilir. Bir dahaki macun yenilemye daha kaliteli bir macun kullanırsan ısılar daha da düşecektir.

Isı değerleri normal olsun da gerekirse ayda 1 temizlerim. :) Daha kaliteli bir macundan kastınız nedir? Noctua mı? thermaltake mi yoksa?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı