Lenovo Y50-70 Oyunlarda FPS Düşmesi

berkozdenn

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, Lenovo Y50-70 oyuncu laptopum var. 2 sene önce almıştım. Daha önce yüksek ayarlarda oynadığım oyunlarda şimdilerde en düşükte dahi oynayamıyorum. Açılışta 100 FPS'le giriyor 18-20'ye kadar düşüyor sonra tekrar bir yükseliş oluyor. Yani sürekli bir FPS dalgalanması söz konusu ve çok rahatsız ediyor. Son günlerde hiçbir şey oynayamaz oldum. Misal GTA 5'i her zaman oynadığım ayarla skiden 55-60 alırken şimdilerde 20 alıyorum. Oyundan çıktıktan sonra speccy programı ile sıcaklıkları kontrol ettiğim zaman 75-83 arası sıcaklık değerleri oluyor. Ama sanırsam başka nedenleri de olabilir. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Eğer kendi yapabileceğim bir şeyse hallederim ama olmazsa servise vereceğim. Bir de ilk başlarda sadece GTA 5'de oluyordu şimdi bilgisayarımdaki counter strike'da bile bu FPS düşüşü oluyor. Sanki git gide daha kötü oluyormuş gibi.

PC Özellikleri:
  • Nvidia GTX 960m 4 GB
  • İntel i7 4720HQ
  • 16GB RAM
  • Win 10

Son düzenleyen: Moderatör:
Isıdan kaynaklı frekans düşmesi sorunu yaşıyorsunuz. Belli bir ısı limitinden sonra işlemci ve grafik işlemci kendini koruma amaçlı çalışma frekanslarını düşürür. Çalışma frekansı düştüğü zaman olağandan daha az FPS almanız çok normaldir. Isıyı o şekilde yanlış kontrol edersiniz. Oyun içerisinde anlık ısı kontrolü için MSI Afterburner kullanmanız gerekiyor. Oyunu kapatıp Speecy ile baktığınız süre içerisinde işlemci ve grafik işlemci ısıları yaklaşık 10 ila 20 derece arası düşer. Cihazınız muhtemelen 90 derece ve üstünü görüyor. Çözüm olarak cihazın detaylı termal bakımlarının yapılması gerek. Zira i7 4720HQ kallavi bir işlemcidir. Yüksek güç tüketir ve buna paralel olarak soğutulması epey zor. Detaylı şekilde termal bakım yapmadan cihazı kesinlikle kullanmayın. Termal macun olarak iletkenliği ve yoğunluğu yüksek bir termal macun kullanın. 5-10 liralık termal macun kullanırsanız değişen bir şeyin olmadığını göreceksiniz. Tavsiyem liquid metal kullanıp ısı problemini tamamen rafa kaldırın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı