Lenovo Y510p Undervolt Nasıl Yapılır?

Mehmet ULUDAĞ

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, yükte 97-98 derecelere çıkıyor GPU, CPU ise 90 larda geziniyor. Temizlik ve macun değişimi 6 ay önce yapılmış. İşlemci için BIOS tan mı yapılmalı yoksa XTU programı ile mi? GPU için MSI Afterburner programında voltaj kontrolü ve fan hızı ayarı kapalı. Ne yapmalıyım?

Laptop GPU'larında voltaj kontrolü genelde kapalı oluyor ve bildiğim kadarıyla açılmıyor. Termal macun yenilemesi ve güzelce bir temizliğini yap, undervolt her zaman B planı olmalı.

Laptop BIOS'ları masaüstüne göre oldukça kısıtlı olur, yani çok büyük ihtimalle voltaj ayarını BIOS'dan yapamazsın. XTU iş görür. Ha modlanmış, unlocked BIOS'larla uğraşmak istersen orası ayrı ancak ileri düzey bilgin yoksa hiç mi hiç önermiyorum. Şahsen ekran kartıma denemiştim de az daha bo* yoluna gidiyordu kart 🙃

Teşekkürler XTU programiyla yapilan islem PC restart durumunda ayarlar hala geçerli olur mu yoksa tekrar mı ayarlanmalı? GPU için nasıl bir yol izlemeli?

GPU için yapacak bir şey olduğunu sanmıyorum maalesef. XTU için internette tonla rehber mevcut, biraz kurcalarsan kaparsın işi. Restart durumunda büyük ihtimalle ayarlar eski haline dönecektir, emin değilim. Sistem har açıldığı zaman kontrol ediver 🙂

@Shimada Sensei Belli laptoplarda public yapım tamamen kontrol edilebilir BIOS'lar var ve Y510P de bunlardan biri. GPU voltajı kontrol edilebilir yani.

CPU'yu -100mV kadar düşürebilirsin. Ekran kartını da 1.025V olarak ayarlaman yeterli. Tabi hepsinden önce unlocked BIOS yüklemen gerek. Bu konudakileri eksiksiz uygula.
Ardından VBIOS'u yükleyip Nvidia Inspector ile kontrol edebilirsin voltajı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı