Lenovo Y510P Unlocked BIOS ve vBIOS nasıl kurulur?

Costum BIOS kurulmalı mı?

• Oy verenlerin toplamı
    9

Börtü Böcük

Kilopat
Unlocked BIOS'u ve vBIOS'ları yüklemesini bilen birisi bana adım adım anlatabilir mi? Tane tane ve anlaşılır bir biçimde. Unlocked BIOS ve vBIOS nedir? Farkları nelerdir? İkisi birden yüklenir mi? Bu BIOS'lar Lenovo'nun kendi çıkardığı orijinal BIOS'u mu? Değil mi? Orijinal değil ise kim tarafından çıkarılmış? Daha önce BIOS güncellemesi yaptım sıkıntı olur mu? Unlocked BIOS ve vBIOS yüklendikten sonra voltaj düşürmesi ya da yükseltmesi sıkıntı yaratır mı? Ben bu linkte anlatılanları anlamadım. İngilizce olduğu için anlayamadım. Google Translate ile Türkçe'ye çevirdim yine anlamadım. İyi bilen birisi yorum yazarsa daha güzel ve alakalı olur.
Link: Lenovo Y410p / Y510p - unlocked BIOS / wlan whitelist mod / vbios mod
Sistemim: Lenovo Y510P.
Özellikleri: Intel i7 4700MQ, 8GB DDR3 1600 MHZ RAM, Nvidia 750M SLI, 1TB SSHD.
Üzerinde Windows 10 1809 ve Hackintosh 10.11.2 yüklü.

Son düzenleme:
Verdiğiiz bağlantıda biraz gösterilmiş. Tabiki resmi bir sürüm değil.
Hız aşırtma sağlayan içersinde hem sistem hem grafik kartı biosu bulunan temel EFI bellenimi modlamasıdır.
Garantiden çıkartır. Ve hassas parametreleri görünür yaparak riskli durumalara kapı aralar.
Kritik bir durumda sistem hiç açılmaması gibi kurtarabilecek bir ekipman dışarıdan chip romlama gibi olanaklar olmadıkça yüklenmemelidir. Elinizde kalma durumu var!

Size eski konunuzda ben önermiştim sanırım. Üretici tarafından BIOS üzerinde kapatılmış çoğu seçeneği yönetmenizi sağlar. VBIOS da kısaca ekran kartı BIOS'u diyebiliriz. Aynı mantıkla onda da kilitli seçenekleri değiştirmenizi sağlar. Public yapım oluyor bu tür BIOS'lar. Notebook üreticilerinin genelde yayınladığı leş ötesi BIOS'lar yerine kesinlikle tercih edilmesi gerekiyor bana kalırsa. Daha önce yükseltme yapmanız sıkıntı çıkarmaz. Tam olarak nerede takıldınız acaba? Ayrıca dosyaları buradan indirin. Riski var ancak çok düşük bir ihtimal. Voltaj düşürmek mavi hata gibi önemsiz ufak hatalara neden olsa da aşırı yükseltme fiziksel zarar verebilir. Yükseltmeyi asla kullanmayacaksınız zaten. Amacınız sıcaklıkları düşürmek değil mi zaten? 🙂 Termal macun değişimi yaptığınıza göre garantisinin bittiğini varsayıyorum. Gerçi bitmese bile bitirdiniz.

Size eski konunuzda ben önermiştim sanırım. Tam olarak nerede takıldınız acaba? Ayrıca dosyaları buradan indirin. Riski var ancak çok düşük bir ihtimal. Yükseltmeyi asla kullanmayacaksınız zaten. Amacınız sıcaklıkları düşürmek değil mi zaten? 🙂 Termal macun değişimi yaptığınıza göre garantisinin bittiğini varsayıyorum. Gerçi bitmese bile bitirdiniz.
Evet siz önermiştiniz. Garantisi biteli 3 yıl oldu. Dosyaları indiriyorum. İçinden çıkan program ile USB'ye çekiyorum. Sonrasını bilmiyorum. Anlatılmış ama İngilizce olduğu için anlamadım. Türkçe'ye çevirdim yine anlamadım. Bana şu kısmı tane tane anlatır mısınız?
397907

İçerisinden çıkan her dosyayı flasha atmayın. Sırayla kısaca yazıcam buraya.
-Öncelikle buradan programı indirip kurun. Ardından USB'yi seçin ve win98 dosyasını seçin. Alttaki resim kısaca ne yapmanız gerekeni anlatıyor.
397920

*BIOS'unuzu eğer v3.05 değil ise v3.05 ile değiştirin.
*Üstteki adımı gerçekleştirdikten sonra fptw64 ile BIOS'un yedeğini alın.
*Modifiyeli dosyayı BiosFixer'a seç sürükle yöntemiyle sürükleyin. Ardından oluşan dosyayı kopyalayıp flashın içine atın.
*Şimdi ise BIOS'unuzu v2.07 ile değiştirin.
*Bilgisayarınızı flash bellek ile başlatın.
*Boot edildikten sonra ekranda çıkan yere BIOS yazıp entera basın ve bitmesini bekleyin. *Tamamlandıktan sonra ise EC yazıp entera basın.
*Ardından yeniden başlatın.
*Açılırken BIOS'u açıp default ayarları yükleye basın ve kaydedip yeniden başlatın.
Bu işlemi bitirdikten sonra ekran kartları için özel olan BIOS'u yüklersiniz veya tekrar yazarsınız. Tekrar anlatırım.

İçerisinden çıkan her dosyayı flasha atmayın.
*BIOS'unuzu eğer v3.05 değil ise v3.05 ile değiştirin.
*Üstteki adımı gerçekleştirdikten sonra fptw64 ile BIOS'un yedeğini alın.
*Modifiyeli dosyayı BiosFixer'a seç sürükle yöntemiyle sürükleyin. Ardından oluşan dosyayı kopyalayıp flashın içine atın.
*Şimdi ise BIOS'unuzu v2.07 ile değiştirin.
İçerisinden çıkan dosyaları USB'ye atmayın derken? "Win98" klasörünü mü kast ediyorsunuz? Zaten direk kopyalamayacağım program ile USB'ye çekeceğim.
BIOS sürümünü bilmiyorum. Nasıl öğreneceğim? v3.05 değil ise nasıl değiştireceğim? İndirdiğim "EXE" uzantılı dosyayı yönetici olarak çalıştırmam yeterli mi?
"fptw64" nedir? Nasıl yedek alacağım? İndirmem mi gerekiyor? Eğer gerekiyorsa link atın.
Modifiyeli dosyanın ne ve nerede olduğunu bilmiyorum.
BIOS fixer nedir? İndirmem mi gerekiyor? Eğer gerekiyorsa link atın.
BIOS'u v2.07 ile nasıl değiştireceğim? Onun linkini de atın.
Kusura bakmayın benim jeton 8 gen olduğu için çabuk düşmüyor. İyice sorup iyice anladıktan sonra yapmam daha mantıklı.

İçerisinden çıkan dosyaları USB'ye atmayın derken? "Win98" klasörünü mü kast ediyorsunuz? Zaten direk kopyalamayacağım program ile USB'ye çekeceğim.
BIOS sürümünü bilmiyorum. Nasıl öğreneceğim? v3.05 değil ise nasıl değiştireceğim? İndirdiğim "EXE" uzantılı dosyayı yönetici olarak çalıştırmam yeterli mi?
"fptw64" nedir? Nasıl yedek alacağım? İndirmem mi gerekiyor? Eğer gerekiyorsa link atın.
Modifiyeli dosyanın ne ve nerede olduğunu bilmiyorum.
BIOS fixer nedir? İndirmem mi gerekiyor? Eğer gerekiyorsa link atın.
BIOS'u v2.07 ile nasıl değiştireceğim? Onun linkini de atın.
Kusura bakmayın benim jeton 8 gen olduğu için çabuk düşmüyor. İyice sorup iyice anladıktan sonra yapmam daha mantıklı.
Öğrenmenize gerek yok. Direk çalıştırın. Zaten gerekli değilse yapmaz. BIOS'tan bi' ayarın açık olması gerekiyordu ancak hatırlamıyorum. Hata verirse yazarsınız. Bunun dışında en üstte mesajımda verdiğim linkteki dosyada gereken tüm dosyalar var.

"fptw64" ile BIOS yedeğimi aldım. "bios.bin" dosyası oluştu.
Bu dosyayı mı BıosFixer'e atmam gerekiyor? Atıyorum ancak böyle bir hata veriyor.
Ancak ben BIOS'u v3.05 ile değiştirmedim. Herhalde ondan hata veriyor.
397937

İsterseniz Team Viewer ile bu adımları halledebilirim. Üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen hala hatırlıyorum. Gerçi hatırlamasam bile rehberi var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı