Lenovo Y520 Üst kasaya monteli laptop klavyesi sorunu

161553

Hectopat
Makaleler
1
Elimde Lenovo Y520 laptop var, klavyesi üst kasaya gömülü tasarlanmış. Klavyesinde bazı tuşlar arızalı ve bu modelde bu kronik bir sorunmuş. Yabancı sitelerde de aynı harflerde aynı sorunu yaşayanlar var. Garanti bitti. İstanbul Avrupa yakasında bunu güvenilir biçimde tamir ettirebileceğim servis önerir misiniz?
Oturduğum bölgede bi servisi aradım tuş takımı değişimi için 650 TL, klavyenin üst kasayla beraber komple değişimi için de 1450 TL fiyat verdi.

Klavyenin fiyatına baktım 270 TL. Ben de başka bi servisten klavye sipariş ettim. Klavyeye erişim, değişim ve tekrar montaj konusunda videolar buldum, zor gözüküyor umarım yapabilirim.
Yaptım arkadaşlar az önce bitti. 270 TL klavye parası verdim. 1450 TL fiyat veren servislere selam olsun 😉

Son düzenleme:
konuyu hortlattığım için kusura bakmayın ama, bilgisayarcılar komple üst kasa değişecek diyorlar siz nasıl değiştirdiniz ? referans aldığınız videoyu paylaşırsanız çok sevinirim.

konuyu hortlattığım için kusura bakmayın ama, bilgisayarcılar komple üst kasa değişecek diyorlar siz nasıl değiştirdiniz ? referans aldığınız videoyu paylaşırsanız çok sevinirim.
Klavye kasaya perçinlenmiş. Çıkartmak için herşeyi söküyorsunuz. Yenisini taktıktan sonra montaj yerlerinden onu kasaya sabitlemeniz lazım ve iğne ucu büyüklüğündeki montaj noktalarının sayısı belki 100'den fazla. Taktıktan sonra tüm donanımı düzgünce toplamanız gerek. O yüzden sökerken her aşamada fotoğraf çekin. Hangi parçanın nereden çıktığını böylece daha kolay bulursunuz. Son olarak eliniz yatkın değilse hiç uğraşmayın, ben 6 saatte yaptım, pek kolay değil. Şu an hala sorunsuz kullanıyorum.

Bir yere kadar şu videoya bakarak ilerledim, gerisi doğaçlama.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Japon yapıştırıcısı vesaire kullanmaya gerek kaldı mı veya kozmetik deformeler oluştu mu bu aşamada ? Teşekkürler ederim.
Montaj noktalarını japonla yapıştırmak daha kolay olurdu ama bir daha sökmek gerekirse klavyeyi çıkarmak imkansız hale gelirdi. O yüzden bir parça plastiği minik parçalar halinde doğrayıp lehim makinesiyle eriterek o noktalara yapıştırdım. Kozmetik ve çalışma açısından hiçbir sorun yok. Hatta foto atayım.

20210330_205355.jpg

Teşekkürler ediyorum, bu konuyla ilgili sıkıntı çekenlere şunları demek istiyorum:
Bilgisayarcılar punta sökme, lehimleme işleriyle uğraşmak istemediğinden direk size üst kasa fiyatı söylüyor aksi takdirde klavye her türlü sökülüp yerine yenisi takılabiliyor.

Teşekkürler ediyorum, bu konuyla ilgili sıkıntı çekenlere şunları demek istiyorum:
Bilgisayarcılar punta sökme, lehimleme işleriyle uğraşmak istemediğinden direk size üst kasa fiyatı söylüyor aksi takdirde klavye her türlü sökülüp yerine yenisi takılabiliyor.
Değiştirdiniz mi hocam?

Geç cevap verdim çünkü kargo anca geldi ve yeni değiştirebildim. Klavye mükemmel bir şekilde ve puntalarını fazla incitmeden eski puntalarının üstüne takıldı ve sökülen yerleri de yapıştırıldı.
Çökme, temassızlık vs. problemler yaşamadım, aynı sorunu yaşayanlara tavsiyem onların da değiştirmesidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı