Lenovo Y540 undervolt

Kax

Picopat
Laptopum alalı 1 ay oldu ve CPU'nun aşırı derece ısınıyor FIFA 20 3-4 dk içeresinde 98 derece görüyor forumda verilen tavsiyeleri denedim Turbo'yu kaptım laptop ile masa arasındaki mesafeyi arttırdım ama etkisi olmadı
En son olarak undervolta kaldık ama yapılışı hakkında hiçbir bilgim yok videolar izledim ama her işlemcininki farklıymış
i7-9750HF 1660 Ti 16 GB için bana değerlerde yardımcı olabilir misiniz bir de ThrottleStop kullanmayı da bilmiyorum.

Ben undervolt işlemini İntel XTU ile yapıyordum. i7-7700HQ ile rahatça -150, -160 değerlerinde kullanıyordum. Gereğinden fazla düşürürsen mavi ekran verip varsayılan ayarlarda yeniden başlıyor zaten.

Bu kılavuzu takip ederseniz kendi stabil undervolt değerinizi bulabilirsiniz. Undervolt da işe yaramazsa soğutma sistemini açtırıp kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. Arada temassız heatsink olabiliyor Y540'larda.

Bu kılavuzu takip ederseniz kendi stabil undervolt değerinizi bulabilirsiniz. Undervolt da işe yaramazsa soğutma sistemini açtırıp kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. Arada temassız heatsink olabiliyor Y540'larda.

Öncelikle hayırlı olsun kendi değerlerimi paylaşacağım seninle öncelikle ThrottleStop adlı programı indiriyorsun sırasıyla bütün tikleri kaldırıyorsun Speed Shift'i işaretliyorsun çünkü Turbo'yu kullanacağız karşısındaki 128 değerini silip 0 yapıyorsun burada işimiz bitti. FVR olan kısma geliyoruz Core olan kısma tıklıyorsun unlock voltaj tikini işaretleyip 250MV tıklayıp -145 yapıyorsun sonra cache kısmına gelip -120 yapıyorsun sol altta kaç GHz kullanmak istiyorsan onları seçiyorsun ben 4GHz tavsiye ederim sağ altta kaydet çık diyoruz ve bu bölümüde bitiriyoruz. TPL kısmına geliyoruz sırasıyla 70-90-28 bir altındaki değerler 110-0-28 tamam deyip çıkıyoruz turn on Save diyoruz işlem bitti. Bu değerler i5 9300H için stabildir sizde de uygun çalışacaktır.
Hocam bu ardaşın dediklerini yapayım mı? Lenovo Y540 için bu forum da değer soran bir arkadaşa yazmış.

Öncelikle hayırlı olsun kendi değerlerimi paylaşacağım seninle öncelikle ThrottleStop adlı programı indiriyorsun sırasıyla bütün tikleri kaldırıyorsun Speed Shift'i işaretliyorsun çünkü Turbo'yu kullanacağız karşısındaki 128 değerini silip 0 yapıyorsun burada işimiz bitti. FVR olan kısma geliyoruz Core olan kısma tıklıyorsun unlock voltaj tikini işaretleyip 250MV tıklayıp -145 yapıyorsun sonra cache kısmına gelip -120 yapıyorsun sol altta kaç GHz kullanmak istiyorsan onları seçiyorsun ben 4GHz tavsiye ederim sağ altta kaydet çık diyoruz ve bu bölümüde bitiriyoruz. TPL kısmına geliyoruz sırasıyla 70-90-28 bir altındaki değerler 110-0-28 tamam deyip çıkıyoruz turn on Save diyoruz işlem bitti. Bu değerler i5 9300H için stabildir sizde de uygun çalışacaktır.
Hocam bu ardaşın dediklerini yapayım mı? Lenovo Y540 için bu forum da değer soran bir arkadaşa yazmış.

Core -145 cache -120 yapmanın bir mantığı yok -120'de çalışacaktır. İkisinin senkron olması gerekli. Ayrıca -145 başlangıc için fazla bir değer. 80 ile başlayıp test ederek yavaş yavaş uygun değeri bulmak gerekli.

Core -145 cache -120 yapmanın bir mantığı yok -120'de çalışacaktır. İkisinin senkron olması gerekli. Ayrıca -145 başlangıc için fazla bir değer. 80 ile başlayıp test ederek yavaş yavaş uygun değeri bulmak gerekli.

Hocam peki bu uygulamayı yaptık sonra her laptopu açışımızda bu işlerimi uygulamaya gerek var mı ya da ThrottleStop hep açmamız mı gerek?

Hocam işlemci için belli bir değer yoktur, her işlemcinin farklı undervolt toleransı vardır. Kendiniz adım adım inin mavi ekran yiyene veya dengesizlik görene kadar. Videolar da var bir sürü onlara da bakın anlamadığınız yer varsa.

SpeedShift 0 yaparsanız işlemci her zaman max performansta çalışacaktır, 0'da sorun olmaz ama pil ömrüne önem veriyorsanız kalsın tabi. O GHz ve TPL değerleri de işlemcinin max çalışabileceği frekans/çekebileceği güç. Şimdilik kurcalamamanızı tavsiye ederim, Turbo Boost'u kapatmak gibi iş görüyorlar ama daha detaylı artırıp azaltabiliyorsunuz bu limitleri.

Hocam peki bu uygulamayı yaptık sonra her laptopu açışımızda bu işlerimi uygulamaya gerek var mı ya da ThrottleStop hep açmamız mı gerek?
Undervolt sadece ThrottleStop açıkken aktif olur, bu yandan XTU'ya göre daha güvenli. Önce stabil bir undervolt bulun ve kaydedin, sonra bu kılavuzdakileri yaparsanız Windows'la birlikte başlamasını ayarlayabilirsiniz.

Hocam işlemci için belli bir değer yoktur, her işlemcinin farklı undervolt toleransı vardır. Kendiniz adım adım inin mavi ekran yiyene veya dengesizlik görene kadar. Videolar da var bir sürü onlara da bakın anlamadığınız yer varsa.

Speedshift 0 yaparsanız işlemci her zaman Max performansta çalışacaktır, 0'da sorun olmaz ama pil ömrüne önem veriyorsanız kalsın tabii. O GHz ve TPL değerleri de işlemcinin Max çalışabileceği frekans/çekebileceği güç. Şimdilik kurcalamamanızı tavsiye ederim, Turbo Boost'u kapatmak gibi iş görüyorlar ama daha detaylı artırıp azaltabiliyorsunuz bu limitleri.

Undervolt sadece ThrottleStop açıkken aktif olur, bu yandan Xtu'ya göre daha güvenli. Önce stabil bir undervolt bulun ve kaydedin, sonra bu kılavuzdakileri yaparsanız Windows'la birlikte başlamasını ayarlayabilirsiniz.

Hocam her ikisini de -120 yaptım ve FIFA 20 bu sabah 96-97 dereceleri görürken şu anda 83 derece CPU
Bu değerlerde oynama yapsam daha düşürebilir miyim kısaca en iyi değeri bulmak için ikisinde -130 çıkarayım mı?
Hocam birde yeni farkettim cpu 1 2 3 4 en fazla 84 derece iken CPU 5 6: 92 dereceyi görmüş

Geri
Yukarı