Lenovo Y560P LCD Panel Değişimi

mtndrgt

Hectopat
Daha fazla  
Bir süredir ekranda kırılmalar yaşamaktaydım. Bu sorunun LCD panelden kaynaklandığını düşünüyorum çünkü ekranı oynatınca veya gerdirince görüntü düzeliyordu. Bugün tamamen gitti, artık ne kadar oynatırsam oynatayım düzelmiyor. Çözümü LCD paneli değiştirmekte buldum ve bu konuda sizden yardım istiyorum. Kendim değiştirebileceğimi düşünüyorum. Uygun fiyata ve güvenilir bir yerden Lenovo Y560P LCD paneli bulmamda yardımcı olur musunuz? İnternete girebileceğim sadece telefonum kaldığı için düzgün araştırma yapamıyorum. Şimdiden teşekkürler.
006.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Anlattığından ekrandan ziyade panele giden flex kablo sorunu yaşıyormuşsun gibi.
Panel ya da flex kablo için ekranı çıkartman gerek, her ikisinin üzerinde de parça numarası yazar.
Ekranı çıkartım panel için seri numarasını bulabildim ama flexi kablosu ile ilgili birşey göremedim. Ne yapmalıyım ? Panel siparişi vermelimiyim yoksa önce flexi kablosunu mu değiştirmeliyim ?

Ayrıca ekranı söktüğüm zaman görüntü düzeldi ve bir süre kullanabildim ama daha sonra tekrar gitti ve düzelmiyor.

Flexi kablosunu biraz oynatınca ekran florosan yanıyormuş gibi pıt pıt etti ve görüntü geldi. Ama sabitlenmiyor sürekli gidip geliyor.

Flex kablonun üzerinde parça numarasını yazan etiketler olur, orada yoksa belki panele yapıştırmışlardır, flex kablonun yakınlarındaki birkaç etiken numarasını google'da aratırsan, arasında flex kablo varsa numarasını saptayabilirsin.

Mevcut durumda; panel monte edilmemiş halde flex kabloyu fazla örselemeden kasaya giden kalın kablolu kısmı hafif eğip bük, görüntü geliyorsa flex kablodandır. Değilse kesin ekrandandır diyemiyorum.

Kabloda sorunlu kısmı olur da bulursan, orayı ip veya "yassı don lastiği" :ROFL: gibi bir materyalle boğarsan/sabitlersen bir süre idare eder. Üzerine baskı gelmezse sıkıntı dahi çıkartmayabilir.

Flex kablonun üzerinde parça numarasını yazan etiketler olur, orada yoksa belki panele yapıştırmışlardır, flex kablonun yakınlarındaki birkaç etiken numarasını google'da aratırsan, arasında flex kablo varsa numarasını saptayabilirsin.

Mevcut durumda; panel monte edilmemiş halde flex kabloyu fazla örselemeden kasaya giden kalın kablolu kısmı hafif eğip bük, görüntü geliyorsa flex kablodandır. Değilse kesin ekrandandır diyemiyorum.
Teşekkür ederim. Dediğin gibi hafif oynatınca görüntü geliyor gidiyor. Tanıdık bir bilgisayarcıya sorduğum da "kabloyu değiştirmene gerek yok uç kısmında yırtılma vardır kolayca halledilir" dedi. Dediği doğru olabilir mi ? Çünkü kabloyu oynatınca görüntü değişiyor sorun kablodan yani.

Sonuçta ben tamirci değilim ama kendi tecrübemden şunu söyleyeyim.
Genelde menteşe bölgesinde ekranın açılıp kapanmasından o bölgedeki kablolarda sıkıntı oluyor. Bahsettiğim kısım flex kablodan anakarta giden üzeri sarılı ince kablolar.

Yedek laptobumda lastik ve kırılan kabloları ek parça kullanmadan lehimle birleştirme kombinasyonu uyguladım, sıkıntısı yok. Ama madem tanıdık tamirci var, o halletsin.

Aynen
Sonuçta ben tamirci değilim ama kendi tecrübemden şunu söyleyeyim.
Genelde menteşe bölgesinde ekranın açılıp kapanmasından o bölgedeki kablolarda sıkıntı oluyor. Bahsettiğim kısım flex kablodan anakarta giden üzeri sarılı ince kablolar.

Yedek laptobumda lastik ve kırılan kabloları ek parça kullanmadan lehimle birleştirme kombinasyonu uyguladım, sıkıntısı yok. Ama madem tanıdık tamirci var, niye uğraşasın ki?
30 40 liraya halledilir dedi. Öyle olunca da kendim kurcalamayı bıraktım yarın ona götüreceğim. Kablonun değişmemesi gerektiğinden çok emin konuştu. Yarın son durumu bildiririm teşekkürler yardımın için.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı