Lenovo Z500 yükseltme önerisi

KadirElvan

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Lenovo Z500 laptopa işlemci yükseltmesi yapmak istiyorum içerisinde şu anda Intel Core i7 3612QM işlemcisi var ben araştırmalarım sonucunda Intel Core i7 3840QM işlemcisini uygun gördüm. Bu konuda sizlerden destek bekliyorum uyum sağlar mı veya daha iyisi olur mu? Benim anakart için içerisinde şu anda 16 GB RAM var SSD ile güçlendirdim sadece işlemci kaldı onu da anakartın desteklediği en üstte işlemciyi takmak istiyorum. Bu konuda bilgi ve deneyimlerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar Lenovo Z500 laptopa işlemci yükseltmesi yapmak istiyorum içerisinde şu anda Intel Core i7 3612QM işlemcisi var ben araştırmalarım sonucunda Intel Core i7 3840QM işlemcisini uygun gördüm. Bu konuda sizlerden destek bekliyorum uyum sağlar mı veya daha iyisi olur mu? Benim anakart için içerisinde şu anda 16 GB RAM var SSD ile güçlendirdim sadece işlemci kaldı onu da anakartın desteklediği en üstte işlemciyi takmak istiyorum. Bu konuda bilgi ve deneyimlerinizi bekliyorum.
Bazı işlemciler anakarta gömülüdür bazılar ise pinlidir sizin işlemcinizin anakart gömülü veya pinli olup olmadığını bilmiyorum onu ancak bilgisayarı söktüğünüzde anlaşılır ama tavsiyem böyle bir projeye girişmemeniz yönde eğer bios modlayacaksanız hiç bu topa girmeyin eğer biosunuz işlemciyi kabul ediyor ise uyumlulukta bir sıkıntı yok ise yapılabilir ama bence işleciniz gayet yeterli ram artırsanız yeter gibime geliyor

Bazı işlemciler anakarta gömülüdür bazılar ise pinlidir sizin işlemcinizin anakart gömülü veya pinli olup olmadığını bilmiyorum onu ancak bilgisayarı söktüğünüzde anlaşılır ama tavsiyem böyle bir projeye girişmemeniz yönde eğer BIOS modlayacaksanız hiç bu topa girmeyin eğer BIOS'unuz işlemciyi kabul ediyor ise uyumlulukta bir sıkıntı yok ise yapılabilir ama bence işleciniz gayet yeterli RAM artırsanız yeter gibime geliyor.

İşlemcim gömülü değil degistirebiliyorum.

Ben değişimi yaptıktan sonra format atmak yetmiyor mu acaba? Herhangi bir BIOS işlemi yapmak gerekli mi?

Her yerden baktım uyumlu görünüyor. Intel sitesinde ve başka sitelerde de

HDD ve RAM yükseltmesi yaptım 2 slot var 1600MHz 2x8GB taktim HDD Toshiba 1 TB ama yine de işlemci sürekli zorlanıyor bende diyorum bunu da yukseltme yapayım daha fazla da yapamıyorum zaten.

Baska bir sorum ise 3840 işlemci özelliklerinde pin yapısı benim islemciye göre iki seçenek şeklinde belirtilmiş ve biri uyuyor diğeri uymuyor kafam karıştı acaba 2 pin içinde uyumlu olduğunu mu belirtiyor?

Lütfen yardımcı olabilecek kimse yok mu?

Son düzenleme:

Hocam cihazınızın seri numarası ile Resmi Lenovo Dizüstü Bilgisayarı, Aksesuarları ve Bilgisayar Desteği - Lenovo Support TR adresine girip klavuzlar kısmından cihazınıza yapabileceğiniz yükseltmelerin tamamını görebilirsiniz. Göremiyorsanız anakartın çipseti ve soketini araştırmanızı tavsiye ederim. Her işlemci yükseltmesi bazen güzel sonuç vermeyebiliyor. Anakartta kısıtlama olabiliyor bu sebepten dolayı cihazda mavi ekran verme sorunları yaşanabilir.

Geri
Yukarı