Lenovo Z510 SSD ve RAM yükseltme

WarEX

Hectopat
Yer
İstanbul / Maltepe
Daha fazla  
Meslek
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba. Elimde Lenovo Z510 4. nesil i5-4200M işlemcili bir laptop var. Kendi üstünde olan HDD 500 GB, ben bu HDD'yi CD-ROM tarafını söküp HDD kızağı (adını öyle biliyorum) ile CD-ROM yerine monte etmek ve HDD'nin olduğu yere de uygun bir SSD disk takmak istiyorum. Şimdi sorularıma geleyim,

1- Lenovo'nun sitesinde mevcut HDD'nin 2.5" 9.5 mm olduğu yazıyor. Ben SSD alırken bu bilgiye göre neye dikkat etmem gerekiyor?

1547123848856.png
1547123881523.png

2- CD-ROM tarafında gene üreticinin sitesinde kalınlık olarak 9.5 mm diye bilgi var. HDD kızağı alırken bu kalınlığa göre mi almam gerekiyor?

1547123940028.png

3- Makine içinde mevcutta 6 GB RAM var fakat açıp MHz değerlerini kontrol etmedim. Yine üretici sitesinde RAM ile ilgili şöyle bir bilgi var:

1547124035580.png

bu bilgiye göre makine içindeki 6 GB RAM'leri söksem yerine 2x8 GB RAM taksam kaç MHz takmam gerekiyor?

Yardımlarınızı rica ederim arkadaşlar. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
1- SSD'de dikkat etmenize gerek yok çünkü SSD hafif havada dursa da problem olmaz. Yani dikkat etmeniz gereken bir şey yok.

2- HDD kızağı alırken 9.5 mm kalınlığında bir kızak almanız gerekli, yani evet.

3- 1600 MHz'lik veya 1333 MHz'lik RAM'ler takılabilir. 2 RAM'in de aynı MHz'de olmasını tavsiye ederim.

@Mert cevap için teşekkürler. Youtube da izlediğim video da SSD problemsiz oturuyor. 120 GB mı 240 GB mı almak gerek ona karar vermek lazım. Sosyal de arkadaşlar SSD tavsiyesi yapmıştı 209 TL gibi bir rakama satılıyormuş. Ben 2.el SSD ve RAM alsam sıkıntı çıkarır mı acaba bana ? RAM konusunda da ve diğer paylaştığım resimlerde de üretici 3 model için ayrım yapmamış sanırsam ortak özellik olarak vermiş. Ve en önemli soruya geleyim sizce bunlara bütçe ayırmaya değer mi?

1547126807692.png

Onu nereden anladınız ben herhangi bir ibare göremedim de

1547131982719.png

Düzeltme : ODD yazan kısım Optical Drive Disk demekmiş :D bu zorunluluk insana herşeyi bulduruyor :)

ODD SATA 1, HDD SATA 3. SSD'den hız kaybetmezsiniz. Ancak harddiskinizde oyun filan oynayacaksanız problem yok bence.

Ram alırken DDR3 değil DDR3L alacaksınız.

Maalesef. DDR3L RAM'i normal DDR3 slotuna takarsın ama bunun için o iş olmaz. 100 TL'ye 4GB Hi Level DDR3L ram almıştım. Sizde bir bakın derim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı