Çözüldü Lenovo Z580 FPS düşüşleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

msvcp110.dll

Centipat
Daha fazla  
Merhaba 3-4 hafta önce notebookumun fanını temizlerken fana istemeden yüksek voltaj verip fanı işlevsiz hale getirdim. Sonrasında yeni bir fan ve soğutucu (bakır borular, soğutucu hatları vs.) Setini komple sipariş verdim. Ürün gelene kadar geçen süreçte bilgisayarı, buzlukta saklanan jellerden altına koyarak çalıştırdım, bir nevi pasif soğutucu görevi gördü. Tabii eriyen suyun kısa devre yaptırmaması için araya ince bir katman plastik poşet ekledim. Ardından ürün geldi taktım çalıştı fakat bir sorun oluştu: Ani yükselen (70'ten 90'a) ekran kartı sıcaklığı, buna bağlı olarak GPU işlemcisinin hız düşürmesi (normalde 665 ve Afterburner ile aşırtarak 796MHz, düştüğünde 205MHz'ye kadar düşüyor) ve bunların toplamında sonuç olarak devam eden FPS (5 ve 10'lara kadar) düşüşü.

Fan bozulmadan önce de oynadığım bir oyundu NFS Most Wanted 2012. 30 40 FPS alıyordum sıcaklıklar ise 90 ve altında geziniyordu. Daha sonra yine önceden oynadığım bir oyun olan Crysis 2 ve 3'te test etmek istedim, bu oyunlarda da 30 FPS alıyordum. Crysis 2'yi yükledim fakat FPS 7'ye kadar düştü 3'ü yüklemeye gerek duymadım. Tabii bunları yaparken birkaç defa format attım, ekran kartı sürücüsünü DDU ile temiz kurdum DirectX, VCRedist eklentilerini vs. kurdum. Windows 10 Pro 22H2 kullanıyordum, Windows 10 LTSC kurdum sonra tekrar kurdum daha sonra Windows 10 Pro'ya geri döndüm.

Yazılımsal bir sorun gibi geliyor çünkü sıcaklığın 70'ten birdenbire 92'ye fırlamasını mantıklı bulmuyorum. MSI Afterburner engelliyor olabilir diye düşünerek onu kapatıp denedim fakat bir şey değişmedi. Sorun ne olabilir?
Sistemim:

PC: Lenovo Z580.
CPU: i7-3632QM
GPU: GT635m.
RAM: 8
Disk: SSD.

Sorun çözüldü, macunu sürerken spatulası ile eşit yükseklikte iyice dağıtmanızı tavsiye ederim. Sorun macunun arasında hava boşluğu kaldığı için meydana gelmiş. Konu kapatılabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı