Lenovo'nun Laptopa Fabrika Çıkışı Koyduğu SSD

128GB SSD ile gelen yeni modelleri çok fazla yok açık konuşmak gerekirse. pspref.lenovo.com üzerinden zaten cihazın gelebileceği donanım opsiyonlarını da görebiliyorsunuz.

Lenovo cihazımın üzerinde gelen WD SN520 diskimin CDM 7.0.0 değeri aşağıda. Yalnız testi pilde yaptığım için performansını kısmış gibi gözüküyor sistem.
Eki Görüntüle 701349

Buda daha önceden Samsung Magician ile yapmış olduğum test değerleri.
Eki Görüntüle 701348

Ama keşke piyasadaki tüm cihazlar fabrikasyon Samsung SSD ile gelse. Güzel olurdu.
NVME SSD olarak Evo Plus serisi, SATA3 SSD olarak SANDISK 530 küsür yazma okuma olan serisi koysalar keşke :) veya dediğim gibi; 10.000,00 tane normal bilgisayar getiriyorsa 1.000,00 tane depolamasız ve RAM'siz bilgisayar getirse keşke.

NVME SSD olarak Evo Plus serisi, SATA3 SSD olarak SANDISK 530 küsür yazma okuma olan serisi koysalar keşke :) veya dediğim gibi; 10.000,00 tane normal bilgisayar getiriyorsa 1.000,00 tane depolamasız ve RAM'siz bilgisayar getirse keşke.
SATA SSD'den kendimi bildim bile SanDisk ve Kingston'dan uzak dururum. Bana hiçbir zaman vaat ettikleri performansları veremediler. Açık konuşmak gerekirse Çinden aldığım SSD'lerin bile vaat ettiklerini tutma oranı daha yüksekti. :)

NVMe olarak WD SN520 kötü bir disk değil ama bataryada olmasından kaynaklı sanırım işlemci tam performans çalıştırmadı.

Barabone cihazları ise hiçbir firma satmıyor. Zira alıcıların büyük çoğunluğu aradaki farkı anlamlandıramıyorlar. Daha ucuz hangisi ise (barabone cihazları yani) tercih ediyorlar.
Monster bir ara Crucial koyuyordu bunu koyarsa iyi olurdu...
Monster, Crucial'i ne zaman koymaya başladı bilmiyorum ama bir ara tüm donanım seviyelerim Samsung PM981a modeli vardı. IOPS ve Sıralı okuma yazma değerleri kadar Random 4K değerleri de o dönemin bütçesi içerisinde başarılı bir seriydi benim gözümde.

Geri
Yukarı