Lens zararlı mı?

hhades

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Uzun süredir gözlük kullanıyorum ve artık lense geçmeyi düşünüyorum. Zararları nelerdir? Kullanan varsa yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi
Zararı yok güzel temizlemen ve uyurken kesinlikle çıkarman gözün sulandığında ve ağlarken de çıkarman gerekir. Uyuya kalırsan gözünün arkasına girme ihtimali var, üstünde toz kalırsa gözünü çizebilir ama solüsyona koymadan ve almadan ellerini yıkaman yeterli. Ağlarken veya gözün sulanması, duş için de aniden anlamadan düşebilir ve bulması zor olması.

Kontrolsüz kullanılan renkli lens kişide; kısa süreli görme kaybı, göz kapağında aşırı çapaklanma ve gözün güneş ışığına olan hassasiyeti arttırır. Uzun süre kullanılan lens, geçici bir süreliğine gözün korneasını inceltebilir. Gece lens çıkarılmadan yatıldığında zamanla alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bazı insanlarda zamanla göz kuruluğu, kirpik kepeklenmesi gibi şeyler yapıyor. Gece yatarken unutunca göz kapağının içine yapışabiliyor ve enfeksiyona sebep olabiliyor. (Ailemde senelerdir kullanan var ve çok yaşandı bunlar, oradan biliyorum.) Ayrıca lensler temiz tutulmazsa korneayı çizdiği de söyleniyor. Ben dikkat ederim derseniz kullanabilirsiniz.

Ek olarak lensten alacağınız performans temiz ve dikkatli olmanın yanında biraz lensin kalitesine biraz da gözünüzün derecesine bağlı. Doktora danışarak göz yapınıza en uygun olanı seçerek kullanmanızı tavsiye ederim. Doktor sakıncası yok derse içiniz rahat kullanırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı