Lepistes balığım doğurmadı

Balığım 5 Aralıkta çiftleştiğine şahit oldum. Şu an 11 Ocak ve hala doğurmadı. İlk doğumu olduğu için karnı fazla şiş değil. Muhtemelen 15'ten fazla doğurmaz. Ama nedense 17 gün oldu hala doğurmadı, nedendir?

Lepistes cinsini daha önce ben beslemiştim. Karnı şişiyor şişiyor en sonunda doğuruyor. Ben etüte gidicektim karnı bayağı şiştikten sonra doğurmuştu. Etütten geldiğimde akvaryumdaki taşların arkasına saklanmış bulmuştum yavruları. Sizinkide doğurucaktır.

Lepistes zaten Türkiyede en çok üretilen balıktır. Ben de zamanında güzel bir akvaryum yaptırmıştım. Her neyse, çiftleşmeden sonra döllenmesi için birkaç gün sayman gerekiyordur belki ancak endişe etmene gerek yok çünkü gebelik süreleri 1 ay kadar sürer. Yalnız dikkatli olmanı öneririm, balığın annesi yavrularını senin kadar şefkatle beklemeyecektir. Yavruların saklanacak yerini dizayn etmiş olman lazım. Başlangıçta yavru tankına ayırmana gerek kalmaz böylece.

Lepistes zaten Türkiye'de en çok üretilen balıktır. Ben de zamanında güzel bir akvaryum yaptırmıştım. Her neyse, çiftleşmeden sonra döllenmesi için birkaç gün sayman gerekiyordur belki ancak endişe etmene gerek yok çünkü gebelik süreleri 1 ay kadar sürer. Yalnız dikkatli olmanı öneririm, balığın annesi yavrularını senin kadar şefkatle beklemeyecektir. Yavruların saklanacak yerini dizayn etmiş olman lazım. Başlangıçta yavru tankına ayırmana gerek kalmaz böylece.

Babası akvaryumdan dışarı atladı öldü zaten doğurunca da annesini alacağım akvaryumdan alıp başka bir şeye koyacağım suyunuda ılık yapacağım. Peki annelerini ne zaman yavruların olduğu akvaryuma koyuyım yani doğduktan ne zaman sonra annesinş geri koyarsan yemez yavrularını.

Babası akvaryumdan dışarı atladı öldü zaten doğurunca da annesini alacağım akvaryumdan alıp başka bir şeye koyacağım suyunuda ılık yapacağım. Peki annelerini ne zaman yavruların olduğu akvaryuma koyuyım yani doğduktan ne zaman sonra annesini geri koyarsan yemez yavrularını.
Yiyemeyeceği boyuta ulaşana kadar... 2 ay kadar sürer.

Geri
Yukarı