Lepites balığı için listem nasıl?

rosc21

Femtopat
Lepites balığı almayı düşünüyorum. 40 litrelik akvaryum alacağım köşelere 2 küçük pipo kullanmak istiyorum (görsel açısından) suyu değişmek istemiyorum ama illa şart ise suyun yüzde kaçını değişmem lazım. Kullanmak istediğim bitki türleri Vallisneria, Ludwigia repens, Anubias barteri kum olarak bazalt kumu kullanmak istiyorum. Arka kısımlara yükselti vermek için akvaryum filesi içine beyaz dolmit taşı koyarak arkayı yüksek göstermek istiyorum. Taş için Creaqua'nın frodo stone 1 kg taşını kullanmak istiyorum LED olarak da Silver plant LED 30cm olanı alacağım suyun sıcaklığını görmek içinde akvaryum hassas cam derece termometresi alacağım ve suyu ısıtmak için 100W ısıtıcı alacağım.
Eksik var mı sorun var mı?
(CO2, gübre ile uğraşmak istemiyorum)

Liste iyi görünüyor. Ben suyun %75'ini değiştiriyordum.
Alacağınız yere de danışırsınız satıcının da önerileri olabilir sizin listenize ilave olarak.

Lepites balığı almayı düşünüyorum. 40 litrelik akvaryum alacağım köşelere 2 küçük pipo kullanmak istiyorum (görsel açısından) suyu değişmek istemiyorum ama illa şart ise suyun yüzde kaçını değişmem lazım. Kullanmak istediğim bitki türleri Vallisneria, Ludwigia repens, Anubias barteri kum olarak bazalt kumu kullanmak istiyorum. Arka kısımlara yükselti vermek için akvaryum filesi içine beyaz dolmit taşı koyarak arkayı yüksek göstermek istiyorum. Taş için Creaqua'nın frodo stone 1 kg taşını kullanmak istiyorum LED olarak da Silver plant LED 30cm olanı alacağım suyun sıcaklığını görmek içinde akvaryum hassas cam derece termometresi alacağım ve suyu ısıtmak için 100W ısıtıcı alacağım.
Su konusunda suyun %20'si kadarını dinlenmiş su ile değiştirebilirsin.

@WolreaG sistem iyimi hocam lepites yerine neon alsam

Hocam eğer bütçeniz 2 pipoya yetiyorsa tabiki mükemmel olur (bunun için hava motoru lazım çift çıkışlı bunuda hesaba kattınız bence) Suyun değiştirilmesi her hafta %20-30 önerilir ben %20 değiştiriyorum sorun olmadı. Bitki türleri çok güzel tercihler fakat Ludwigia Repens yani gül bitkisi evet kolay bakılıyor fakat co2 ve gübre onu şahlandırır fakat sorun olmaz genede bakılır ama gül bitkisinin kıpkırmızı internette gözükenler gibi olmayabilir sonradan hayal kırıklığına uğramayın. Taş, yükselti, led, termometre çok güzel tercihler fakat ısıtıcı biraz fazla W olmuş. 50 yeter 40 litrelik akvaryuma fakat 100de güzel. Eksiklik yok gayet güzel planlamışsınız. Bazalt kumunu yıkamanızı tavsiye ederim. İçindeki demirleri falan görmek kötü ve gelecekte sıkıntı çıkarıyor (ben ilk kurulumu yaptığımda su griydi 3 günde toparladı) herşey çok güzel hocam.
@WolreaG sistem iyimi hocam lepites yerine neon alsam
Hocam neon güzel tercih her balığa 5 litre düşecek şekilde (40 litre: 8 balık) koloni yapabilirsiniz. Neon tetranın özelliklerini biliyorsunuzdur en az 5-6 lı gruplar halinde olmalı stresler olmaması için. Akvaryum bir süre sonra camları kirlenecek bunun için isterseniz silecek (çok güzel silecekler var) veya bunu doğal yoldan halledebilirsiniz cüce vatoz veya nerite salyangozu ile. Yosunlarla mücadele etme tehlikesine karşı akvaryumda bence 2-3 tane nerite salyangozu olmalı.

Hocam eğer bütçeniz 2 pipoya yetiyorsa tabii ki mükemmel olur (bunun için hava motoru lazım çift çıkışlı bunu da hesaba kattınız bence) suyun değiştirilmesi her hafta %20-30 önerilir ben %20 değiştiriyorum sorun olmadı. Bitki türleri çok güzel tercihler fakat ludwigia repens yani gül bitkisi evet kolay bakılıyor fakat CO2 ve gübre onu şahlandırır fakat sorun olmaz gene de bakılır ama gül bitkisinin kıpkırmızı internette gözükenler gibi olmayabilir sonradan hayal kırıklığına uğramayın. Taş, yükselti, LED, termometre çok güzel tercihler fakat ısıtıcı biraz fazla W olmuş. 50 yeter 40 litrelik akvaryuma fakat 100'de güzel. Eksiklik yok gayet güzel planlamışsınız. Bazalt kumunu yıkamanızı tavsiye ederim. İçindeki demirleri falan görmek kötü ve gelecekte sıkıntı çıkarıyor (ben ilk kurulumu yaptığımda su griydi 3 günde toparladı) her şey çok güzel hocam.

Hocam neon güzel tercih her balığa 5 litre düşecek şekilde (40 litre: 8 balık) koloni yapabilirsiniz. Neon tetranın özelliklerini biliyorsunuzdur en az 5-6'lı gruplar halinde olmalı stresler olmaması için. Akvaryum bir süre sonra camları kirlenecek bunun için isterseniz silecek (çok güzel silecekler var) veya bunu doğal yoldan halledebilirsiniz cüce vatoz veya nerite salyangozu ile. Yosunlarla mücadele etme tehlikesine karşı akvaryumda bence 2-3 tane nerite salyangozu olmalı.

Peki suyu değişirken bakteri kültürü nasıl olacak aynı zamanda kurarken nasıl bakteri kültürü oluşturacağım musluk suyu ile olur mu?

Peki suyu değişirken bakteri kültürü nasıl olacak aynı zamanda kurarken nasıl bakteri kültürü oluşturacağım musluk suyu ile olur mu?
Hocam hazır bakteri kültürleri var. Bunu öneririm bakteri kültürü olarak. Bu yetiyor bana yetti (60 litre) akvaryumu kurduğunuzda bunu dökmeye başlayın ve bir iki tane yem dökün o döngüye yardımcı olarak 10-15 gün sonrada bakteri kültürünün kullanımı bitecek o zaman balıkları ekleyebilirsiniz. Musluk suyu ile oluyor fakat dinlendirmek lazım. Ben evdeki 5 tane 5litrelik şişeye dolduruyorum musluk suyunu ve hep bekletiyorum. Mesela ben çarşamba günü su değiştirdim 2 tane 5 litrelik şişe ile geri 3 tane yedek var onlar hazırda ve su değişimi günü doldurdum onlar çarşamba günü gene hazır olcaklar böyle döngü yaptım. Musluk suyunda klor olduğu için kapağı açık şekilde bekletmek gerekiyor amaç bu. Klor balıkları ve özellikle bakterileri öldürür. Bakteri=balıkların yaşamı :D

Hocam bu arada co2 yapmak basit. Mayalı sistem deniyor buna. 1 yada 1.5 litrelik kola,sprite şişesi, 2 su bardağı şeker ve 1 kuru maya. Bunlar ile 15 gün co2 verebiliyorsun sisteminize. Ama bunun içinde difüzör, co2 hortumu ve çekvalf lazım. Ben gübre ve co2 kullanmayacaktım fakat mayalı sistemi öğrenince gerçekten ucuz (en fazla 20 tldir 2 bardak şeker ve 1 kuru maya) ve gübreler evet pahalı fakat aldıkça alasınız geliyor. O bitkileri güzel göresiniz geliyor. Ben akvaryum malzemelerini falan ayıptır demesi 2000e aldım balıklar dahil. Fakat bi bukadar daha harcama yapmışımdır. Bitkiler öldü, bitki aldım. Bitkiler ölmesin diye gübre aldım. Karideslerim öldü yeniden karides aldım, gene öldü bütün gübreleri denedim hangisine ölüyorlar diye. Ve bugün gene alışveriş yaptım 400 TL lik konumda vardı zaten. Harçlıklarımı biriktire biriktire kendi göz zevkimi yapmaya çalışıyorum. :)
Ve gerçekten canlıları araştırdığınızda, akvaryum.com sitesinden öğrendim herşeyi neredeyse ve bu canlıların yaptıkları etkileri görünce alasım geldi. Gerçekten çok güzel, biraz konu dışına çıkabilirim fakat bu hobiyi cidden çok seveceksiniz. Cüce vatoz aldım o duvara yapışıyor cama yaklaşıyorum korkuyor aşşağı iniyor saçma saçma duruyor çok şirin oluyor üzerine karides konuyor korkudan akvaryumu dolanıyor vatoz. Neonlar yem görünce kuduruyorlar karideslerle iyi anlaşıyorlar. Nerite salyangozları cama çıkınca çok güzel görünüyorlar vakum yapıyorlar ve yosunları öldürüyorlar, onlarda karideslerle çok iyi üst üste duruyorlar.

Son düzenleme:
Hocam hazır bakteri kültürleri var. Bunu öneririm bakteri kültürü olarak. Bu yetiyor bana yetti (60 litre) akvaryumu kurduğunuzda bunu dökmeye başlayın ve bir iki tane yem dökün o döngüye yardımcı olarak 10-15 gün sonrada bakteri kültürünün kullanımı bitecek o zaman balıkları ekleyebilirsiniz. Musluk suyu ile oluyor fakat dinlendirmek lazım. Ben evdeki 5 tane 5litrelik şişeye dolduruyorum musluk suyunu ve hep bekletiyorum. Mesela ben çarşamba günü su değiştirdim 2 tane 5 litrelik şişe ile geri 3 tane yedek var onlar hazırda ve su değişimi günü doldurdum onlar çarşamba günü gene hazır olcaklar böyle döngü yaptım. Musluk suyunda klor olduğu için kapağı açık şekilde bekletmek gerekiyor amaç bu. Klor balıkları ve özellikle bakterileri öldürür. Bakteri=balıkların yaşamı :D

Hocam bu arada co2 yapmak basit. Mayalı sistem deniyor buna. 1 yada 1.5 litrelik kola,sprite şişesi, 2 su bardağı şeker ve 1 kuru maya. Bunlar ile 15 gün co2 verebiliyorsun sisteminize. Ama bunun içinde difüzör, co2 hortumu ve çekvalf lazım. Ben gübre ve co2 kullanmayacaktım fakat mayalı sistemi öğrenince gerçekten ucuz (en fazla 20 tldir 2 bardak şeker ve 1 kuru maya) ve gübreler evet pahalı fakat aldıkça alasınız geliyor. O bitkileri güzel göresiniz geliyor. Ben akvaryum malzemelerini falan ayıptır demesi 2000e aldım balıklar dahil. Fakat bi bukadar daha harcama yapmışımdır. Bitkiler öldü, bitki aldım. Bitkiler ölmesin diye gübre aldım. Karideslerim öldü yeniden karides aldım, gene öldü bütün gübreleri denedim hangisine ölüyorlar diye. Ve bugün gene alışveriş yaptım 400 TL lik konumda vardı zaten. Harçlıklarımı biriktire biriktire kendi göz zevkimi yapmaya çalışıyorum. :)
Ve gerçekten canlıları araştırdığınızda, akvaryum.com sitesinden öğrendim herşeyi neredeyse ve bu canlıların yaptıkları etkileri görünce alasım geldi. Gerçekten çok güzel, biraz konu dışına çıkabilirim fakat bu hobiyi cidden çok seveceksiniz. Cüce vatoz aldım o duvara yapışıyor cama yaklaşıyorum korkuyor aşşağı iniyor saçma saçma duruyor çok şirin oluyor üzerine karides konuyor korkudan akvaryumu dolanıyor vatoz. Neonlar yem görünce kuduruyorlar karideslerle iyi anlaşıyorlar. Nerite salyangozları cama çıkınca çok güzel görünüyorlar vakum yapıyorlar ve yosunları öldürüyorlar, onlarda karideslerle çok iyi üst üste duruyorlar.
bu filtre nasıl hocam hem mekanik hem biyolojik filtre yaparmı

Geri
Yukarı