Letgo'dan Alınan Sahte GTX 960

ahmet enis

Kilopat
Yer
Erzurum
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Letgo'da 500 liraya GTX 960 buldum, kaçırmak istemedim aldım. Kendi aptallığımdan denemeden aldım. Eve gittim her şey güzel, kartı taktık driver kurmayı denedim orada uyarı verdi. GTX 960 driveri kurulmadı, orada herhalde uyumadı dedim. CD'si vardı pakette onu taktım kurdu bir driver. Neyse ekran full HD oldu her şey güzel. Oyun denemek istedim, GTA 5 girdim, hata verdi açılmadı. Yine oyundandır dedim Far Cry denedim. RX 460'la 50 FPS en yüksek ayarlarda alıyordum, bu kart ile 12 FPS alabildim. Sonra şüphelendim araştırdım bir de ne göreyim, içinde GTX 450 GPU'su varmış. Araştırdım bu Çin sitelerinde 35 dolara satılan sahte bir ürünmüş.

Ben şimdi bu adamdan numara da almadım, Letgo'da konuşmuştuk. Siber suçlara gitsem hakkımı arayabilir miyim? Parayı geri alabilir miyim? Mesajlar duruyor.

Screenshot_20190530-214947.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Suç sende, bile isteyerek kendi rızan ile almışsın. Alıcı ile ekran kartını bir yerde denemen lazımdı, onu da yapmamışsın. Mahkemeye versen bile bir şey olmaz. İnsanlar şunu anlamıyor, bir ürün normalden ucuzsa kesin onda bir şey vardır. Yine başka bir örnek ile karşı karşıyayız.

Suç sende, bile isteyerek kendi rızan ile almışsın. Alıcı ile ekran kartını bir yerde denemen lazımdı, onu da yapmamışsın. Mahkemeye versen bile bir şey olmaz. İnsanlar şunu anlamıyor, bir ürün normalden ucuzsa kesin onda bir şey vardır. Yine başka bir örnek ile karşı karşıyayız.
Aliexpress üzerinden 370 TL'ye aldım ekran kartını ve canavar gibi gerçekten 4 5 aydır kullanıyorum. Direk düşmemek gerekir her ürüne araştırmak lazım.

Eğer ilanda GTX 960 yazıyorsa ya da size mesajlarda GTX 960 olduğu söylendiyse ve size başka bir ürün satıyorsa bunun adı dolandırıcılıktır (Resmi olarak dolandırıcılık suçu işlenmiş oluyor ve suçlu). Savcılığa giderseniz daha iyi ve hızlı bir şekilde çözülür, polisler sallamaz. Savcılık işlem yapılmış olan sitelerden IP adreslerini ve varsa diğer bilgileri alması için polislere yetki verir, o iş için siber suçlar bölümünden yardım alırlar ama dolandırıcılıkla ilgili birim bakar. Parayı nasıl verdiğinizi de söylememişsiniz. Elden verdiyseniz bilemiyorum. Siz savcılığa gidin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazık olmuş hakikaten... Kutusundan bile belli aslında fake olduğu... Ama insanın basireti bağlanabiliyor bazen ve gözünün önündeki şeyi göremeyebiliyor. Bence satıcıyla iletişime geçip durumu izah edin. Olay çözüme kavuşmazsa şikayetçi olacağınızı söylersiniz.

Ayrıca RX 460 ne güzel kart, neden GTX 960 almak istediniz ki?

Sen vakit kaybetmeden gerekli mercilere başvur. Hırsızlığın, dolandırıcılığın miktarı suçun niteliğini değiştirmez. Bu kötü tecrübe umarım ilerde düşeceğin hataların önüne geçer.

Geri
Yukarı