LG 24GN650-B bulanık görüntü

Donkobus

Hectopat
Daha fazla  
Kutusundan çıkan DP kablosunu kullanıyorum ve ekrana hiç alışamadım. Çamur gibi gözüküyor, sanki 1080p degilmiş gibi. Ayarlarını da yapamadım. Bana yardımcı olabilir misiniz? 7 yıldır 1366x768 destekli monitör kullandım ve 1 hafta önce bu monitöre geçtim, acaba ondan mı alışamadım?

Hocam panelinizde sıkıntı olma olasılığı nedir?
UFO Ghosting testi yapar mısınız? Gözünüzle ufoyu takip edin, ufo net olmalı ve arkasında herhangi bir gölgelenme olmamalı.
Ghosting testi faster da ghosting yapıyor tek. Onun dışında net hatta MBR'yi açınca daha net oluyor ama onu kullanmıyorum.
Hocam panelinizde sıkıntı olma olasılığı nedir?
UFO Ghosting testi yapar mısınız? Gözünüzle ufoyu takip edin, ufo net olmalı ve arkasında herhangi bir gölgelenme olmamalı.
Anlayamadım ekranda sorun var mı yok mu. Rdr2 ve fifa 22 de ekran kapanıp açılıyor gibi oluyor arkada çok hafif. Freesync ayarlarıyla ilgili olduğunu düşünüyorum ama tam çözemedim. Sadece 2 oyunda oluyor.

Ghosting testi faster da ghosting yapıyor tek. Onun dışında net hatta MBR'yi açınca daha net oluyor ama onu kullanmıyorum.

Anlayamadım ekranda sorun var mı yok mu. Rdr2 ve fifa 22 de ekran kapanıp açılıyor gibi oluyor arkada çok hafif. Freesync ayarlarıyla ilgili olduğunu düşünüyorum ama tam çözemedim. Sadece 2 oyunda oluyor.

G-Sync kapatıp deneyin hocam. G-Sync Compatible olarak kullandığım başka bir monitörde bazı oyunlarda parlaklık titremesi oluyordu. Yani parlaklık artıp azalıyor gibi oluyordu. Bu monitörde Freesync Extended açıp ardından da G-Sync Compatible açınca herhangi bir sorun olmadı ve hiç sıkıntısız G-Sync deneyimledim. Yine de bazı pencereli uygulamalarda sorunlar yaşadığım için onlarda devre dışı bıraktım. (Unreal Engine, Adobe Photoshop gibi.)

Diğer piksellenme sorununa gelirsek;
NVIDIA'da görüntü tercihleri için Performans-Dengeli-Kalite diye 3 seçenek var. Eğer AMD'de de böyle bir seçenek mevcutsa kalite ayarına alıp oyunlarda olacak mı diye deneyebilirsiniz. Farklı oyunlarda denemeniz daha iyi olacaktır. Söz gelimi Skyrim'de TAA kenar yumuşatmasında hareket edince görüntü bulanık, sabitken net oluyordu.

G-Sync kapatıp deneyin hocam. G-Sync Compatible olarak kullandığım başka bir monitörde bazı oyunlarda parlaklık titremesi oluyordu. Yani parlaklık artıp azalıyor gibi oluyordu. Bu monitörde Freesync Extended açıp ardından da G-Sync Compatible açınca herhangi bir sorun olmadı ve hiç sıkıntısız G-Sync deneyimledim. Yine de bazı pencereli uygulamalarda sorunlar yaşadığım için onlarda devre dışı bıraktım. (Unreal Engine, Adobe Photoshop gibi.)

NVIDIA'da görüntü tercihleri için Performans-Dengeli-Kalite diye 3 seçenek var. Eğer AMD'de de böyle bir seçenek mevcutsa kalite ayarına alıp oyunlarda olacak mı diye deneyebilirsiniz. Farklı oyunlarda denemeniz daha iyi olacaktır. Söz gelimi Skyrim'de TAA kenar yumuşatmasında hareket edince görüntü bulanık, sabitken net oluyordu.
Öncelikle o dediğiniz parlaklık artıp azalıyor sorunu arada oluyor, şuan Basic ayarda g-sync yok AMD kullandığımdan dolayı. O freesync özelliğini komple mi kapatayım? Ayrıca ikinci dediğiniz cevabı akşam bilgisayara geçince deneyeceğim teşekkür ederim.

Öncelikle o dediğiniz parlaklık artıp azalıyor sorunu arada oluyor, şuan Basic ayarda g-sync yok AMD kullandığımdan dolayı. O freesync özelliğini komple mi kapatayım? Ayrıca ikinci dediğiniz cevabı akşam bilgisayara geçince deneyeceğim teşekkür ederim.
Hocam o pikselleşme olayı AMD ile alakalı sanırım Şu iki ayar açıksa kapatıp deneyebilirsiniz. 1637598562471.png

Hocam o pikselleşme olayı AMD ile alakalı sanırım Şu iki ayar açıksa kapatıp deneyebilirsiniz.Eki Görüntüle 1223101
O ayar kapalı, ama şu kalite ayarını deneyeceğim.

O kalite ayarını denedim ama aynı, çok belli olan birşey değil ben yakindan baktığım için görüyorum sizde gözüküyor mu bilmiyorum. Onun dışında FIFA da da nadiren oluyordu ama freesync kapatınca FIFA da yırtılma oluyor onu çözemedim.

Son düzenleme:

O kalite ayarını denedim ama aynı, çok belli olan bir şey değil ben yakindan baktığım için görüyorum sizde gözüküyor mu bilmiyorum. Onun dışında FIFA da da nadiren oluyordu ama FreeSync kapatınca FIFA da yırtılma oluyor onu çözemedim.

Free Sync basicmi extended mi extended her kare başına yenileniyor.

O kalite ayarını denedim ama aynı, çok belli olan birşey değil ben yakindan baktığım için görüyorum sizde gözüküyor mu bilmiyorum. Onun dışında FIFA da da nadiren oluyordu ama freesync kapatınca FIFA da yırtılma oluyor onu çözemedim.
Freesync açık olması yırtılmaları engeller, o açıdan iyidir. Kapalı tutmak istiyorsan da oyunun FPS'ini monitörün Hz değerini geçmeyecek şekilde sınırlamalısın. FPS Sınırlama işlemi gecikmelere neden olur ama yırtılmaları önler. Freesync/G-Sync ise FPS sınırlamaksızın yırtılmaları önlediği için gecikme de olmaz.
Örnek olarak monitörün 144 Hz ise oyununu 141 FPS'e sınırlayabilirsin.

Freesync açık olması yırtılmaları engeller, o açıdan iyidir. Kapalı tutmak istiyorsan da oyunun FPS'ini monitörün Hz değerini geçmeyecek şekilde sınırlamalısın. FPS Sınırlama işlemi gecikmelere neden olur ama yırtılmaları önler. Freesync/G-Sync ise FPS sınırlamaksızın yırtılmaları önlediği için gecikme de olmaz.
Parlaklık kısılma sorununu çözdüm de şu ekran hareket ederken oyun farketmeksizin, pikselleri görmek sinirimi bozdu. Sizi de hep rahatsız ediyorum kusura bakmayın.

Parlaklık kısılma sorununu çözdüm de şu ekran hareket ederken oyun farketmeksizin, pikselleri görmek sinirimi bozdu. Sizi de hep rahatsız ediyorum kusura bakmayın.

Yukardaki arkadaş da demişti de tekrar kontrol edersiniz diye atıyorum. Radeon Ayarları'ndan "Radeon Boost"u kapatın. Bunun yanında oyunlarda "Dynamic Resolution" gibi ayarları da açmayın.

Screenshot_7.png

Aynı zamanda yine Radeon Ayarları'ndan şu ayarları yapın:
Radeon Anti-Lag : Aktif
Radeon Enhanced Sync : Aktif
Scaling Mode : Full Panel

Screenshot_8.png

Parlaklık kısılma sorununu çözdüm de şu ekran hareket ederken oyun fark etmeksizin, pikselleri görmek sinirimi bozdu. Sizi de hep rahatsız ediyorum kusura bakmayın.

Nasıl çözdünüz? Bende de oluyor GTA 5'de ve FIFA 20'de. Parlaklık artıp azalıyor kendi kendine.

FreeSync açık olması yırtılmaları engeller, o açıdan iyidir. Kapalı tutmak istiyorsan da oyunun FPS'ini monitörün Hz değerini geçmeyecek şekilde sınırlamalısın. FPS sınırlama işlemi gecikmelere neden olur ama yırtılmaları önler. Freesync/G-Sync ise FPS sınırlamaksızın yırtılmaları önlediği için gecikme de olmaz.

Nasıl bir gecikme? Benim ekran kartım GTX 1050 Ti. NVIDIA ayarlarında G-SYNC var ama G-SYNC uyumlu değildir yazıyor. Ben de ASUS GPU Tweak'le 143 FPS'e sınırladım. Aksi halde FreeSync açık olsa bile yırtılma oluyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı