LG 27GL850-B renk kalibrasyonu

rigel2901

Hectopat
Arkadaşlar merhabalar.
LG GL850-B modelini aldım. Genel anlamda gayet memnunum. Özellikle TN panelden sonra fark gerçekten çok büyük. Fakat bir sorum olacaktı. Bildiğim kadarıyla monitör fabrika çıkışlı pek doğru bir kalibrasyon ile gelmiyor.
1. rtings sitesindeki ayarları yaptığımda gama (mode 2), picture mode (gamer 1) vs. ve brightnessı 25 seviyelerine getirdiğimde sanki beyazlar biraz sarımtırak oluyor. Bu normal mi? Yoksa ayarlar konusunda bir hatamı yapıyorum?
2. kalibrasyon ayarlarını nasıl yapabilirim? Kalibrasyon cihazı olmadan yapabilir miyim?
3.monitörün ayarlar kısmında HDR off görünüyor bir türlü HDR'yi nasıl açacağımı bulamadım.
4. rtings sitesinde indirilebilir bir ıcc profili koymuş. Icc profili ne anlama geliyor, kalibrasyon ayarı ile mi ilgili ve nasıl kullanacağız?

Yani sonuç olarak, ben bu monitörü en iyi şekilde nasıl kullanabilirim arkadaşlar.

Şimdiden teşekkürler.
Arkadaşlar hiç cevap alamadım

Son düzenleme:
1. rtings sitesindeki ayarları yaptığımda gama (mode 2), picture mode (gamer 1) vs. ve brightnessı 25 seviyelerine getirdiğimde sanki beyazlar biraz sarımtırak oluyor. Bu normal mi? Yoksa ayarlar konusunda bir hatamı yapıyorum?
Onu siz bilirsiiz. Eğer tıpatıpını tekrar edip beğenmedi iseniz değiştirebilirsiniz, o en iyi diye bir şey yok.

Beyazların sarı gelmesi X panelden veya dandik bir IPS'den iyi bir IPS'e geçince oluyor, sonra alışılıyor. Sonra diğer beyazlar mavimsi geliyor. Sizinki de o tarz bir şey ise alışmaya çalışın derim.
Ayarı yapınca ekstra sarılaştı ise bilemeyeceğim.
2. kalibrasyon ayarlarını nasıl yapabilirim? Kalibrasyon cihazı olmadan yapabilir miyim?
Göz zevkinize göre ayarlarla oynayabilirsiniz ama kalibrasyon cihazı ile yapacağınız gibi olmaz.
Kalibrasyon cihazı ile monitörün gösterebildiği en iyi renk gamutlarını yakalamaya çalışırsınız. Genelde %3-5 falan fark eder, normal kullanıcının etkileneceğini dahi çok sanmıyorum.

Sırf bunun için kalibrasyon cihazı almanızı asla önermem, profesyonellere yönelik bir şey daha çok.
3.monitörün ayarlar kısmında HDR off görünüyor bir türlü HDR'yi nasıl açacağımı bulamadım.
Windows görüntü ayarlarından HDR'ı açmalısınız. Ama Windows'un bir bug'u HDR açınca ekranı grileştirebiliyor, bu yüzden sadece HDR kullanacağınız zaman açın derim.

Teşekkürler.
Hocam peki bu ICC profili tam olarak nedir? Cintiq tablette çizim yapıyorum ve yaptığım çizimlere monitörde olabilecek en doğru renkleri görmek istiyorum (bu monitörün gösterebileceği). Monitör renk kalitesi açısından çok iyi bir monitör ve bu monitörden alabileceğim en doğru renk performasnını almak istiyorum.

Birde mesela, bu monitör srgb gamutunu %135 gibi yüksek bir değerle destekliyor. Eğer Game mode dan örneğin gamer 1 modunda kullanırsam, srgb renklerinin %135 performansından yararlanamam anlamına mı gelir? PS'de yaptığım çizimlere bakarken %135 renk gamutundan yararlanmak için srgb modunamı almak zorundayım ?

@rigel2901 sRGB modu arttırmaz, aksine, sRGB'yi %100'e sabitler. Bazen lazım olabiliyor. Fazla gamut kapsamı isterseniz onu kapayın, kendiniz parlaklık vs. ayarlayın.

ICC profilleri hakkında sizden fazla bir şey bilmiyorumdur.

Arkadaşlar merhabalar.
LG GL850-B modelini aldım. Genel anlamda gayet memnunum. Özellikle TN panelden sonra fark gerçekten çok büyük. Fakat bir sorum olacaktı. Bildiğim kadarıyla monitör fabrika çıkışlı pek doğru bir kalibrasyon ile gelmiyor.
4. rtings sitesinde indirilebilir bir ıcc profili koymuş. Icc profili ne anlama geliyor, kalibrasyon ayarı ile mi ilgili ve nasıl kullanacağız?

Yani sonuç olarak, ben bu monitörü en iyi şekilde nasıl kullanabilirim arkadaşlar.

Şimdiden teşekkürler.
Arkadaşlar hiç cevap alamadım
aynı ürünü bende aldım siz hangi ayarlarla kullanıyorsunuz banada çok parlak geldide

Geri
Yukarı