Çözüldü LG A510 i7-740QM görüntü verir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Soft Donanım

Hectopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Arkadaşlar, benim laptopum LG A510 modeli. İçinde şu an Intel Pentium P6100 işlemci var ve harici ekran kartı yok. Güney çipseti HM55. ben bu sisteme i7 740QM takacağım ama yeni fark ettiğim bir şey var. Şu anda cihazda mevcut olan Pentium P6100 işlemcisinin içinde grafik yongası var ama Intel'in sitesinden baktığımda i7 740QM'in içinde dahili grafik yongası yok. Ancak HM55 çipsetinin yine Intel'in sitesinden baktığımda içinde dahili grafik olduğu yazıyor. Yani sorum şu ben bu laptopa i7 740QM takarsam görüntü alır mıyım? Laptopta harici bir kart yok NVIDIA, ATI gibi.

Çözüm
@PossibleTurco hocam siz bilgilisiniz galiba diğer konulara bakarken gördüm, yardımcı olabilir misiniz?
Şu anki işlemcinizde grafik birimi olmadığı gibi, alacağınızı söylediğiniz işlemcide de yok. @PossibleTurco, HM55 hakkında şöyle yazdı:
"Sadece ancak görüntü almaya yarayacak bir şey var çünkü. Sürücüsü dahi yok. Bu durumda İ7-640M falan bakması daha iyi olur. Zaten İ7-740QM'i soğutamaz o laptop. Pentium için tasarlanmış bir sisteme İ7 üstelik 4 çekirdekli bir İ7 takmak sıkıntılara sebep olur."

Yani kısacası, i7 740QM bir iGPU'ya sahip bir işlemci değil, web sitesinde kastedilen şey sizin aradığınız şey değil hocam. iGPU barındırdığından emin olduğunuz bir işlemciye bakmalısınız, içinde yer alan çipsetin özellikleriyle ilgilenmeyin.

Ayrıca, kendisinin bir dipnotu: BIOS'un ve anakartın desteklediği, şarj adaptörünüzün de güç yetirebildiği donanımlar takmanız gerektiğini unutmayın. BIOS, yeni işlemciyi tanımazsa çalışmaz, güç eksik kalırsa verim alamazsınız.

Yani işlemci için bakmanız gereken kriterler: BIOS desteği, iGPU ve istediği elektrik.
Arkadaşlar, benim laptopum LG A510 modeli. İçinde şu an Intel Pentium P6100 işlemci var ve harici ekran kartı yok. Güney çipseti HM55. ben bu sisteme i7 740qm takacağım ama yeni fark ettiğim bir şey var. Şu anda cihazda mevcut olan Pentium P6100 işlemcisinin içinde grafik yongası var ama Intel'in sitesinden baktığımda i7 740Qm'in içinde dahili grafik yongası yok. Ancak HM55 çipsetinin yine Intel'in sitesinden baktığımda içinde dahili grafik olduğu yazıyor. Yani sorum şu ben bu laptopa i7 740qm takarsam görüntü alır mıyım? Laptopta harici bir kart yok NVIDIA, ATI gibi.

İçinde dahili grafik yoksa görüntü vermez diye biliyorum ama diğerlerinin de görüşünü alın.

@PossibleTurco hocam siz bilgilisiniz galiba diğer konulara bakarken gördüm, yardımcı olabilir misiniz?
Şu anki işlemcinizde grafik birimi olmadığı gibi, alacağınızı söylediğiniz işlemcide de yok. @PossibleTurco, HM55 hakkında şöyle yazdı:
"Sadece ancak görüntü almaya yarayacak bir şey var çünkü. Sürücüsü dahi yok. Bu durumda İ7-640M falan bakması daha iyi olur. Zaten İ7-740QM'i soğutamaz o laptop. Pentium için tasarlanmış bir sisteme İ7 üstelik 4 çekirdekli bir İ7 takmak sıkıntılara sebep olur."

Yani kısacası, i7 740QM bir iGPU'ya sahip bir işlemci değil, web sitesinde kastedilen şey sizin aradığınız şey değil hocam. iGPU barındırdığından emin olduğunuz bir işlemciye bakmalısınız, içinde yer alan çipsetin özellikleriyle ilgilenmeyin.

Ayrıca, kendisinin bir dipnotu: BIOS'un ve anakartın desteklediği, şarj adaptörünüzün de güç yetirebildiği donanımlar takmanız gerektiğini unutmayın. BIOS, yeni işlemciyi tanımazsa çalışmaz, güç eksik kalırsa verim alamazsınız.

Yani işlemci için bakmanız gereken kriterler: BIOS desteği, iGPU ve istediği elektrik.

Çözüm
"Sadece ancak görüntü almaya yarayacak bir şey var çünkü. Sürücüsü dahi yok. Bu durumda i7-640M falan bakması daha iyi olur. Zaten i7-740Qm'i soğutamaz o laptop. Pentium için tasarlanmış bir sisteme i7 üstelik 4 çekirdekli bir i7 takmak sıkıntılara sebep olur."

Yani kısacası, i7 740qm bir IGPU'ya sahip bir işlemci değil, web sitesinde kastedilen şey sizin aradığınız şey değil hocam. iGPU barındırdığından emin olduğunuz bir işlemciye bakmalısınız, içinde yer alan çipsetin özellikleriyle ilgilenmeyin.

Şimdi benim cihazın ben yeni BIOS'unu internette bulamadım ve hiçbir yer de yok. Adaptör konusunda benim cihazda ekstra harici ekran kartı olmadığı için besleyebilir diye düşündüm, adaptörümün değerleri şu: 19.5v 4.7a orijinal adaptörü değil. Ekran kartı konusunda ise mevcut işlemcim de nasıl grafik birimi yok anlamadım çünkü işlemcinin üzerinde 2 adet kristal var yani birisi işlemci diğeri grafik birimi olması gerekmiyor mu? Ayrıca HM55'in içinde de grafik yongası var yazıyor kafam iyice karıştı. O kadar para verip yine 2 çekirdekli işlemci almak istemiyorum. Soğutma konusunda zaten fan sadece işlemciye bağlı olduğu için ve alttan soğutma ile kullandığım için sorun olmaz diye düşündüm çünkü arada 10W TDP farkı var sadece. Yok mu bunun bir yolu?

1- O laptopun soğutabileceği bir işlemci almanız gerekiyor. Ek olarak, anakart ve BIOS'tan net bir şekilde emin olmalısınız çünkü bilgisayar pentiuma hazırlanan bir sistemin İ7-740QM'yi tanımasını ve çalıştırmasını kesin bir şekilde düşünmek hata olur.

2-
HM55'in içinde de grafik yongası var yazıyor kafam iyice karıştı.
Web sitesinde kastedilen şey sizin aradığınız şey değil hocam. iGPU barındırdığından emin olduğunuz bir işlemciye bakmalısınız, içinde yer alan çipsetin özellikleriyle ilgilenmeyin.

3-
Birisi işlemci diğeri grafik birimi olması gerekmiyor mu?
Hayır.

Adaptör konusunda benim cihazda ekstra harici ekran kartı olmadığı için besleyebilir diye düşündüm, adaptörümün değerleri şu: 19.5v 4.7a orijinal adaptörü değil.
@Yener K.

Zaten gerekli açıklama yapılmış. PGA988 soket işlemci alabilirsiniz. İşlemci değişimi uzman birisi tarafından yapılmalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı