LG UltraGear 27GR83Q-B vs MSI MAG 274UPF

Bütçe
17.000 TL
Daha fazla  
Monitör
MSI MAG 274UPF Monitör, LG UltraGear 27GR83Q-B Monitör
Merhaba, yakın zamanda RTX 4070 Ti'li bir sistem topladım ama monitörü kararlaştıramadım. Hem oyun hem de iş tarafında yüksek performans sağlayacak bir monitöre ihtiyacım var. Tasarımla ilgileniyorum ve kullanacağım zaman işimi görsün istiyorum biraz araştırdım ve bu iki modeli buldum sizce hangisi? Önerilere açığım.
LG UltraGear 27GR83Q-B Monitör
MSI MAG 274UPF Monitör

Ben UltraGear'ı tercih ederdim. Yenileme hızı daha yüksek. Bana göre LG panel konusunda en başarılı firma.

27GR83Q-B 17.000 lira verilecek kadar üst düzey bir monitör değil. Güzel ama ederi o kadar değil. Ancak iki monitörü kıyaslamak doğru olmaz. Birisi 1440p 240 Hz, birisi 2160p 144 Hz. Seçim yapman gerekiyor. Ek olarak tasarım ile ilgileniyorum demişsin. Tasarım için kullandığın spesifik bir kullanım şekli var mı? Örneğin Rec.2020, Adobe RGB, DCI-P3, sRGB gibi. Buna göre seçim yapman daha doğru olur.

27GR83Q-B 17.000 lira verilecek kadar üst düzey bir monitör değil. Güzel ama ederi o kadar değil. Ancak iki monitörü kıyaslamak doğru olmaz. Birisi 1440p 240 Hz, birisi 2160p 144 Hz. Seçim yapman gerekiyor. Ek olarak tasarım ile ilgileniyorum demişsin. Tasarım için kullandığın spesifik bir kullanım şekli var mı? Örneğin rec. 2020, Adobe RGB, DCI-P3, sRGB gibi. Buna göre seçim yapman daha doğru olur.

sRGB ve Adobe RGB ama LG panel tipini çok beğendim (MediaMarkt a gittim) ama LG gibi bir öneriniz varsa açığım.

sRGB ve Adobe RGB ama LG panel tipini çok beğendim (MediaMarkt a gittim) ama LG gibi bir öneriniz varsa açığım.
Monitör arayüzünde bulunan sRGB hazır profilini aktif ettiğinizde, LG'nin sunmuş olduğu renk doğruluğu, 274UPF'ye göre daha iyi. Ancak her iki monitörde de Adobe RGB hazır profili bulunmuyor, dolayısıyla Adobe RGB'de nasıl bir performans alırsın, onu bilemem. Ama renk gamutu kıyaslaması yapacak olursak, 274UPF'nin Adobe RGB değeri %90 civarında, 27GR83Q-B ise %85 civarında. Devasa bir fark değil, ancak hangisi daha iyidir onu bilemem. Maksimum parlaklık ve kontrast değerleri, birbirine oldukça yakın.

Monitör arayüzünde bulunan sRGB hazır profilini aktif ettiğinizde, LG'nin sunmuş olduğu renk doğruluğu, 274Upf'ye göre daha iyi. Ancak her iki monitörde de Adobe RGB hazır profili bulunmuyor, dolayısıyla Adobe RGB'de nasıl bir performans alırsın, onu bilemem. Ama renk gamutu kıyaslaması yapacak olursak, 274Upf'nin Adobe RGB değeri %90 civarında, 27GR83Q-B ise %85 civarında. Devasa bir fark değil, ancak hangisi daha iyidir? Onu bilemem. Maksimum parlaklık ve kontrast değerleri, birbirine oldukça yakın.

Aslında benim görüşüm 4K sınıfının en düşğük segmentini alacağıma 2K sınıfının orta üst segmentini almak daha doğru geliyor. sizce doğru bir düşünce mi?

Aslında benim görüşüm 4K sınıfının en düşğük segmentini alacağıma 2K sınıfının orta üst segmentini almak daha doğru geliyor. sizce doğru bir düşünce mi?
Doğru, kaliteli bir 2K monitör, giriş seviyesi bir 4K monitörden daha iyi görüntü kalitesi sunabilir. 4K dediğimiz şey daha keskin bir görüntü olduğu anlamına gelir, daha iyi bir görüntü kalitesi olduğu anlamına gelmez. Çamur gibi bir 4K monitör keskin olsa ne fayda. Ancak 274UPF kötü bir 4K değil. Zaten kıyaslama da tam olarak burada tıkanıyor.

Doğru, kaliteli bir 2K monitör, giriş seviyesi bir 4K monitörden daha iyi görüntü kalitesi sunabilir. 4K dediğimiz şey daha keskin bir görüntü olduğu anlamına gelir, daha iyi bir görüntü kalitesi olduğu anlamına gelmez. Çamur gibi bir 4K monitör keskin olsa ne fayda. Ancak 274upf kötü bir 4K değil. Zaten kıyaslama da tam olarak burada tıkanıyor.

Evet haklısınız ama keşke 2 paneli de yakından görebilsem ama öyle bir imkanım yok ama burada LG kalitesine güvenip tercih edeceğim galiba ama sizin görüşleriniz şu an çok değerli sizce ne yapayım kafam çok karışık.

Evet haklısınız ama keşke 2 paneli de yakından görebilsem ama öyle bir imkanım yok ama burada LG kalitesine güvenip tercih edeceğim galiba ama sizin görüşleriniz şu an çok değerli sizce ne yapayım kafam çok karışık.
G274QPX modeline göz gezdirebilirsin. O monitörün kontrast değeri epey başarılı, 1500:1 civarlarında. Bu sebeple otomatik olarak görüntü kalitesine de olumlu yansıyor. Hem 274UPF, hem 27GR83Q-B'ye göre daha iyi bir kontrast değeri var yani. Renk gamutu da yakın performansta. Sadece serilik bakımından biraz kötü 27GR83Q-B'ye kıyasla, ama rahatsız etmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı