LGS 2023'te hayal kırıklığı yaşadım

Bu kadar takma kanka. Ben 350 aldım sonradan daha düzgün bi başarı ile MSÜ sınavından daha iyi yaptım, subay olacağım. Lise önemli değil. İlk 2 yıl takıl eğlen, 3. yıl fazla kaptırma kendini tyt çalışmaya başla, 4. yılda ayt'yi çöz bitti gitti işte.

Ben sınava büyük bir ümit heyecanla girerken çıkışta hiç öyle olmadı. Denemelerde istediğim lise tutuyoken LGS'de tutmadı ne diyeceğim yapacağım bilmiyorum. Ailemi hayal kırıklığına uğrattım. Nasıl istediğim liseyi kazanamadım onu düşünüyorum. Arkadaşlarım ile deneme puanlarımız neredeyse aynıyken LGS'de ben onlardan çok geride kaldım. Onlar istediği liseleri kazandılar ben kazanamadım, ne yapacağım bilmiyorum kendi berbat hissediyorum. Yaşadığım ilçede kazanmak istediğim liseden hariç adamakıllı lise yok. Ne yapacağım şimdi hiç bilmiyorum.

Dost, dert etme, asıl önemli olan sınavlar YKS sınavı, eğer askerlik düşünüyosanda MSÜ sınavı.

Akıllı olun Meslek Lisesi okuyun. Şaka yapmıyorum. Artık Meslek Liseleri işe alımlarda, staj dönemleri vs hesaba katıldığında iş tecrübesi sayıldığından çok daha avantajlı oluyor. Ek olarak üniversite seçimlerinde kendi bölümünü yazdığında ek puan alıyorsun. Daha çok avantajı var. Tekrar lise okuma imkanım olsa Meslek Lisesi yazardım.

Çift dershaneye gidip LGS'den 290 almıştım. Fazla kafaya takmadım. Annemlerden yetmediğim laf kalmadı. Şuan TYT netlerim 110 civarı, ve hiç kimse artık bana derslerim hakkında laf atamıyor. Lisede toparlar isen benim gibi olabilirsin. Ama çoğu şeyden feragat etmen gerek, sosyal hayat, aktivite, teklonoji, oyun vesaire. LGS'nin daha uzun süreli çalışma hali gibi olucak. Ama takmaz isen kafaya başarabilirsin.

Fen liseleri çok berbat liseler hocam, İzmir Çiğli Fen Lisesinde okuyan kuzenimin tek bildiği şey ders, sosyal hayatı 0, teklonoji ile alakası yok. Hobisi yok. Öğrenim hayatı sonlansa elinden gelen iş yok. Vasıfsız geleceğin emir kullarını yetiştiren okullar fen liseleri.
Hocam bize söylenen çok iyi olmalarıydı ama gelmedi. Üzüldüm geçti şimdi üniversite hayatımı yaşıyorum. Mükemmel bi hayat herkesin yaşaması gereken

Ben sınava büyük bir ümit heyecanla girerken çıkışta hiç öyle olmadı. Denemelerde istediğim lise tutuyoken LGS'de tutmadı ne diyeceğim yapacağım bilmiyorum. Ailemi hayal kırıklığına uğrattım. Nasıl istediğim liseyi kazanamadım onu düşünüyorum. Arkadaşlarım ile deneme puanlarımız neredeyse aynıyken LGS'de ben onlardan çok geride kaldım. Onlar istediği liseleri kazandılar ben kazanamadım, ne yapacağım bilmiyorum kendi berbat hissediyorum. Yaşadığım ilçede kazanmak istediğim liseden hariç adamakıllı lise yok. Ne yapacağım şimdi hiç bilmiyorum.
Dostum önemli olan üniversite sınavıdır. Elbet ki lisenin sana ekstra bir katkısı olur ama en büyük katkısı sana dil öğrenimidir. Eğer yabancı dili kendin öğrenebilirsen o konuda da sorun yok. Öğretmenleri daha kaliteli ama emin ol 12. sınıfta herkes sıfırdan üniversite sınavına hazırlanıyor ( 11 de çalışmaya başlamanı tavsiye ederim, ozsllikle geometri ). Çapa Fen de de zorba öğrenciler var tuvalette sigara içiyorlar, bir tane Anadolu'da da. LGS sınavının kötü noktalarından birisi tek bir sınava ilk defa giriyor olman. Gittiğin lisede çevreni iyi tut, kötü arkadaşlıklar edinme, sigaradan uzak dur. İyi bir lise değil iyi bir öğrenci temel atar, iyi bir üniversite ise iyi bir gelecek hazırlar.

Geçen sene bana da aynısı oldu ve aşırı üzülmüştüm ama şu an düşündüğümde bu kadar üzülmeme gerek yokmuş. O kadar da önemli bir sınav değilmiş ve kendimi boşuna yormuşum. Hangi lisede olursan ol başarı sana bağlı o yüzden kendini üzme. Aile konusuna gelirsek de lisede başarılı olursan emin ol hayal kırıklığına uğramayacaklar.

Siz yine iyi yapmışsınız benim istediğim lise 380 puanlarda brn denemelerde 390 400 alıyorken LGS'de 350 360 arasında bir puan aldım😕 krndimden utanıyorum bütün emeklerim boşa gitti sanki.

Bence lise farkı büyük bir fark olacak gibi geliyor şimdi ne güzel bakımlı bir Anadolu lisesinde okumak varken kim eski bir okula gitmek isterki😕

Knkm 360 aldıysan standart sapma ile 375 civarına yükselebilirsin ailen ile gidip lisenin müdürü ile konuşursan 5-10 puan farkı konuşarak halledebilirsin için rahat olsun.

YKS varken, bunu dert etmen ilginç...

Asıl stresini üniversiteye sakla lise falan çok mühim yerler değil önemli olan üniversite ve kendini orada geliştirebilecek misin?

Fen lisesi hariç hangi liseye gidersen git çalışkan olduktan sonra fatketmiyor kanımca. O yüzden çok dert etme yks daha mühim 9. Sınıfa geçince zaten unutursun bile bugünleri.

Yeni konular

Geri
Yukarı