LGS 2023'ten korkuyorum

Ben ilk LGS'ye giren dönemdim İstanbul da fen lisesi kazandım ama iyi bir yanını görmedim bu sebeple Galatasaray, iafl, veya hasal gibi çok iyi liseleri kazanamazsan insan kafa yapısı ve ders öğreniminin çok fark edeceğini düşünmüyorum o yüzden çok takma kafaya

Merhaba. 13 yaşındayım bu sene LGS'ye gireceğim. Derslerim vs iyi e-Okul ortalamam 97.1874.

Yeni nesil sorular çözerken zorlanıyorum ve özellikle matematikte çok kötü oluyorum, en son girdiğim denemede 10 net yaptım (11/3/6). İngilizceyi hep fulluyorum, inkılap 9/1 veya 8/2 din kültürü Full veya 9/1, Türkçem genelde 15 net geziyor ama son denemede şansa bala 18 net yaptım. Fenim genelde 15/5.

Derslerime hiç çalışmıyorum ama bunun eksikliğini görüyorum. 10 denemeden 3-4'ünde 400'ü geçiyorum. Benim için kötü çünkü fen lisesi hedefim ve ileride yazılım mühendisi olmak istiyorum. Tüm hocalarıma görüştüm hepsi ilgi gösterdi ama içimden gelmiyor, yardımcı olursanız sevinirim.

Korkmayın bu sene sadece 8. sınıfta 1 ve 2. dönem öğretilenler sorulacak diye biliyorum.

Sakın korkmayın. Geçen sene de zor olacak,matematikten oturtacaklar dediler hiç de öyle olmadı. İngilizcen iyi anlaşılan onun üzerine git. Matematiğe gelirsek çalışırsan emin ol yaparsın. Kolaydan başla zora doğru git. Çalıştıkça etkiyi göreceksin emin ol.

Sakın korkmayın. Geçen sene de zor olacak,matematikten oturtacaklar dediler hiç de öyle olmadı. İngilizcen iyi anlaşılan onun üzerine git. Matematiğe gelirsek çalışırsan emin ol yaparsın. Kolaydan başla zora doğru git. Çalıştıkça etkiyi göreceksin emin ol.
İngilizceye 5 dk ayırıyorum 10 soruyu 3 dkda bitiriyorum çok kolay geliyor. Dil üzerine gidecektim Biraz araştırma yaptım ama meslek lisesinde olduğunu görünce biraz hayal kırıklığına uğradım, fen lisesinde dil bölümü yokmuş, elektronik cihazlara ve kodlamaya da ilginin olduğunu göz önüne alınca yazılım mühendisi olup, dilimi de geliştirmeye karar verdim. Matematik konusunda ise konuyu biliyorum ama yeni nesil sorularda ben soruya soru bana bakıyor :/

Korkmayın bu sene sadece 8. sınıfta 1 ve 2. dönem öğretilenler sorulacak diye biliyorum.
Evet sadece 8. Sınıf sorulacakmış

Ben ilk LGS'ye giren dönemdim İstanbul da fen lisesi kazandım ama iyi bir yanını görmedim bu sebeple Galatasaray, iafl, veya hasal gibi çok iyi liseleri kazanamazsan insan kafa yapısı ve ders öğreniminin çok fark edeceğini düşünmüyorum o yüzden çok takma kafaya
Hedefim Galatasaray lisesiydi ama taban puanlara bakınca en iyisi normal fen lisesi dedim :D

Test kitaplarındaki sorular lgs den çok çok daha zor. Emin ol önceki lgs sorularını çözersen zor olmadığını görürsün. Sadece bir kaç seçici soru zor onun dışında en kötü 16-17 net yaparsın. Bende korkuyordum, 18 soru yaptım LGS'de :).

Ortalama ile alan bir okul seçebilirsin.
Fen lisesi hedefim ama öneriniz için teşekkür ederim

Test kitaplarındaki sorular lgs den çok çok daha zor. Emin ol önceki lgs sorularını çözersen zor olmadığını görürsün. Sadece bir kaç seçici soru zor onun dışında en kötü 16-17 net yaparsın. Bende korkuyordum, 18 soru yaptım LGS'de :).
Geçen sene Türkçede atın yürüyüşü ile ilgili bir soru vardı kimse yapamamış neredeyse ama gayet çok kolaydı ben zor soruları yapıyorum ama kolayda tıkanıp kalıyorum :(

Kimi katılır kimi katılmaz kendi görüşümü söyleyeyim:
İngilizcen oldukça güzel. Daha da üstüne git denemelerde genellikle basmakalıp diyaloglar dandik sorular çıkar karşına full olması güzel ama üstüne gitmen şart zaten yazılım mühendisi olacaksan ingilizce hayli hayli şart. Matematik inan bana ben daha düşük yapıyordum sınava da daha süre olduğunu düşünürsek geç değil. Aceleye getirmeden yapacağın düzenli çalışma ile yükseltme şansın var. Diğer dersler içinde aynı şeyi söyleyebilirim. Yalnız çok kötü olduğunu asla düşünme. Notlar ortalama hatta bazıları iyi. Bu sınav evet bilgiyi okuma anlamayı analitik düşünmeyi ölçer ama en çok stres ve korkuyu ölçer. Mental anlamda dibi göreceğiniz zamanlar olabilir kimi zaman da denemeden iyi sonuç alıp mutluluktan havaya uçtuğunuz zamanlar olabilir. İyi çalışmalar.
Teşekkür ederim, matematik için özel ders almayı düşündüm fakat herkes fırsatçılığa vurmuş adam saatine 200tl dedi. Haftada 2 kere 2 saat ayda 3200tl ona harcayacağıma doping alayım dedim. 2 gün oldu şuanda iyi gidiyor, çözdüğüm 20 soruluk denemelerde artık 14 nete kadar çıkabiliyorum. İngilizce konusunda ise ingilizcemi kodlama ile geliştirmeyi düşünüyorum.

Korkmanıza gerek yok. Bende 3 sene önce LGS'ye girdim ve emin olun korkulacak bir sınav değil. LGS, girdiğiniz denemelerden daha basit. Eğer hedefiniz fen lisesi kazanmak ise temponuzu arttırmanız gerekiyor. En az 430 puan alsanız iyi bir liseye girersiniz diye düşünüyorum.
Afyonda yaşıyorum ve burada Süleyman Demirel fen lisesi var. Şehir dışına çıkmak istemiyorum ama bu lise geçen sene en az 456 puanla almış, denemelerde ki puanlarıma kıyaslandığında arada 55 puan olduğunu gördüm ve hayal kırıklığına uğradım. 1 hafta önce oldu bu olay ve hala hic hevesim yok, çok mutsuzum.

Hocam biraz garip gelebilir fakat şöyle bir şey yapabilirsiniz ders çalışma motivasyonu için. 1-2 saat oturun ve LGS'de başarısız olup berbat bir liseye gittiğinizi hayal edin. Oradaki arkadaş ortamını, ders şartlarını vs. aklınızdan geçirin ve bu duruma düşmemek için çalışmanız gerektiğini kendinize benimseyin. Böylece hem ders çalışma motivasyonunuz, hem de hırsınız artabilir diye düşünüyorum.
Yarın deneyeceğim, teşekkürler :)

O korku bende de olmusta sonrasında YKS (universite sinavi) senesinde o korkunun cok bos bir şey oldugunu anlayacaksin. Ben sana ne kadar rahat ol desem de olamayabilirsin ama LGS'de bana kaybettiren en buyuk etken stresti. Rahat olman lazim.
Zaten sınava girince geçiyor diyorlar, deneyip göreceğiz bakalım :)

Son düzenleme:
İngilizceye 5 dk ayırıyorum 10 soruyu 3 dkda bitiriyorum çok kolay geliyor. Dil üzerine gidecektim Biraz araştırma yaptım ama meslek lisesinde olduğunu görünce biraz hayal kırıklığına uğradım, fen lisesinde dil bölümü yokmuş, elektronik cihazlara ve kodlamaya da ilginin olduğunu göz önüne alınca yazılım mühendisi olup, dilimi de geliştirmeye karar verdim. Matematik konusunda ise konuyu biliyorum ama yeni nesil sorularda ben soruya soru bana bakıyor :/

Evet sadece 8. Sınıf sorulacakmış

Hedefim Galatasaray lisesiydi ama taban puanlara bakınca en iyisi normal fen lisesi dedim :D
Hocam fen lisesinde dil bölümü yok ama siz kendinizi geliştirip YDS'ye girebilirsiniz.

Yeni nesil sorular çözerken zorlanıyorum

Yeni nesil sorular ancak pratikle olur. Önce eski nesil soru tipinin nasıl çözüldüğünü öğreneceksin, sonrasında da çokça yeni nesil sorulardan çözmen gerekiyor.

Geri
Yukarı