LGS A Kitapçığı 9. Fen Sorusu

Uranhay

Kilopat
Süper Moderatör
Yer
Türkiye
Genç bir girişimci olan Ali, beyaz eşyaların metal yüzeylerini boyama işine giriyor. öğrendiklerini uygulamak isteyen Ali, ilk denemede negatif (-) yükle yüklediği beyaz eşyanın metal yüzeyine nötr boya tanecikleri sıktığında bu metalin yüzeyine düzgün dağılmadığını, bazı bölgelerde koyu ve açık renklerin oluştuğunu görüyor.

Bu sorunu çözmek için Ali, ikinci denemede birinci denemedekiyle özdeş olan metal bir yüzeyi yine negatif ( -) yükle yükleyerek metalin yüzeyine bu kez pozitif (+) yüklü boya taneciklerini püskürttüğünde boyanın yüzeye düzgün dağıldığını görüyor.

Buna göre "ikinci denemede" beyaz eşyanın metal yüzeyine düzgün dağılmasının sebebi aşağıdakilerden hangisi ile açıklanır?

A) Nötr cisimlerin yüklü cisimler tarafından çekilmesi
B) Zıt yüklü cisimlerin birbirini çekmesi
C) Aynı yüklü cisimlerin birbirini itmesi
D) Nötr bir cismin başka bir nötr cisim tarafından etkilenmemesi
Arkadaşlar soru bu. Sizce bu soru iptal olur mu?

Cevabı ne buldunuz? Ve neden?
Cevap C değil mi? Şöyle düşündüm nötr cisim dediğimiz + ve - yüklerin homojen ve eşit büyüklükte dağıldığı cisimlerdir. - yüklü levhaya gönderilirken ise içindeki - yükler kaçmaya çalışıp düzgün bir boyama gerçekleşemeyecek. Ama 2. Olayda zıt yükler birbirini çekeceği için düzgün boyama gerçekleşecek.

Cevap C değil mi? Şöyle düşündüm nötr cisim dediğimiz + ve - yüklerin homojen ve eşit büyüklükte dağıldığı cisimlerdir. - yüklü levhaya gönderilirken ise içindeki - yükler kaçmaya çalışıp düzgün bir boyama gerçekleşemeyecek. Ama 2. Olayda zıt yükler birbirini çekeceği için düzgün boyama gerçekleşecek.
Bize aynı yükle yüklemek ile alakalı bir şey demediler. Ben baktım. EBA, Morpa Kampüs, Okulistik hep zıt yüklerin birbirini çekmesinden bahsediyor.

Yanlış düşünmüşsünüz. Sizin dediğinize göre B oluyor. Çünkü çekeceği için düzgün boyama gerçekleşir demişsiniz ve zıt yükler birbirini çeker.

Yüklü bir cisme nötr püskürtüldüğünde hem itecek hem çekecektir bu yüzden boya düzgün olmaz. Ama ters yükler birbirini çekeceği için boya düzgün olacaktır. Cevap B olmalı.

Ek olarak burada C şıkkı da yanlış değil. Çünkü nötr bir cisim aynı sayıda pozitif ve negatif yük bulundurur. Boyanın düzgün dağılmamasının sebebi püskürtülen yüklü cismin biri tarafından çekilip diğeri tarafından itilmesidir. Biraz sıkıntılı bir soru.
Ama bunun daha genel açıklaması için B şıkkı daha uygun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı