LGS çalışmanız nasıl gidiyor?

Merhaba arkadaşlar, tavsiye vereceğim arkadaşlarımın (490-460) ve benim (380) birleştirilmiş şekilde. Soru çözmek marifet değil. Bir günde 500 soru çözmek ve 50-60 kitap bitirmek marifet değil. Soru çözmek o konu ile ilgili çıkacak soruları keşfetmek için. Eğer bütün konuları şuana kadar yaptıysanız deneme yapmaya başlayın, soru bankası almayın ve yapmayın. Denemelerde hatalarınızın olduğu konuları gözden geçirin. Soru yerine tekrar yapmaya başlayın çünkü muhtemelen bütün konuları bitiren ve uzun süredir çalışan tüm soru tiplerini bilmiş hale gelmiştir, olmalıdır. Eğer yusuf yusuf tayfadan değilsen yani 8. sınıfın başından beri çalışıyorsan soru bankalarını kaldır ve deneme çöz, ama soru çözer gibi değil. LGS kaç saatti unuttum (2021de girmiştim) fakat ona göre zaman tutun. Eğer ki son 3 ay kala benim gibi şansınızı denemeye çalışıyorsanız özet çıkarmayın, zaman kaybı. Hedefiniz 400ü geçmek ise konu dinleyin ve direk soruya geçin, hatalarınızı gözden geçirin kontrol ettikten sonra. Siz maalesef son ay denemelere başlayın, konu eksiğiniz vardır illaki. Bu dönem her konu var sanırım ve Türkiye, matematik ve fen zorlayacak, bunlara çalışın zaten.

Ve şunu da demek istiyorum. LGS her şeyi belirlemicek, hiçbir şeyi belirlemicek. Sizin gittiğiniz kötü bir lise, Galatasayar lisesi falan sadece birkaç puan yardım sağlicak. Kötü bir liseye gitmek geleceğinizin olmayacağı anlamına gelmez. Yanınızdaki arkadaşlarınız çalışmıyor, öğretmenleriniz iyi konu anlatamıyor diye her şey bitmiş değil (bu arada evet öğretmenlerin yarısı konu anlatamıyor, açıyor tonguçu telefona bakıyor ama iyi konu anlatanlar var tabii) sizin gayretiniz her şeyden daha fazla kazanç sağlar size. Bu küçük bir sınav, her şey kafada bitiyor. Eğer LGS`de strese girerseniz biter sizin için sınav ama eğer çabaladığınıza eminseniz kendinize güveniyorsanız emin olun istediğinizi yaparsınız. (benim netlerim kötüydü, fene çok çalışmıştım ve fenden 19 doğru 1 boş yaptım. Sayısala önem verin hele ki matematiğe. İnkılap yapamıyorsanız boşverin matematiğe çalışın. 3-4 tane İnkılap sorusu 1 matematik sorusuna eşdeğer bunu da unutmayın)
Doğru en kötü liselerden boğaziçi kazanan tanıdıklarım var.

Kolay olsa da önemli olan yüzdelik dilim.
Evet önemli olan dikkat hatalarını en aza indirmemiz.

Hocam kolay olacak. Yüzdelik dilim evet öyle böyle fakat deprem yüzünden öğrencilerin çoğu çalışmayı bıraktı, korona zamanından basit bir yüzdelik olacak.
Muhtemelen 2019a benzeyeck yüzdelik dilimler ayrıca sınav 2019un 1.dönem konuları olan versiyonuna benzeyecektir diye düşünüyorum.

Öncelikle başarılar bende 7.sınıfım seneye LGS de hedefim %2'lik dilim tavsiye verir misiniz?

%2 çok zor değil zaten, kapasiten varsa sıfır çalışmayla bile yapabilirsin. 40-50 soru ile başla sene sonuna doğru 350'ye kadar çıkar. Çok kasma kendini, çok zor bir şeyden bahsetmiyoruz.

Bu arada kolay dememin sebebi 2019'da abim hiç çalışmadan %0.8 yapmıştı, kapasiten varsa yatarak bile yaparsın yani.

Öncelikle başarılar bende 7.sınıfım seneye LGS de hedefim %2'lik dilim tavsiye verir misiniz?

Matematiğe ağırlık ver, bol bol kitap oku patagraf çöz fende ise 2. ve 4.ünitelere önem ver.

Yazmayı unutmuşum matematikte oran orantı ve denklemlere ağırlık ver.

1. dönem mi var? 2020 LGS'de de öyle olmuştu. Ona göz atın, onda da 2. dönem yoktu. Gene şanslısınız, 2. dönem konuları sayısalda zordu.

2020 sayısal LGS'de 1 boş matematiğim var umarım gerçek sınavdada öyle olur.

Matematiğe ağırlık ver, bol bol kitap oku patagraf çöz fende ise 2. ve 4.ünitelere önem ver.

Yazmayı unutmuşum matematikte oran orantı ve denklemlere ağırlık ver.

2020 sayısal LGS'de 1 boş matematiğim var umarım gerçek sınavdada öyle olur.
Why not? Umudu kesmek yok.

Geri
Yukarı