LGS dönemi çocuklardan telefon alınmalı mı?

Metehan Efe

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Kız kardeşim bu sene ilk defa 84 ile teşekkür aldığı için ailem çok kızdı. Sonra gerçekten çok sıkı çalışmaya başladı. Annem bu durumdan çok mutlu ve aklında telefonu almak gibi bir niyet yok. Ama annem her konuyu LGS'ye bağlıyor ve kardeşim her seferinde anneme anne neden sürekli LGS'ye bağlıyorsun diyerek annemi sinirlendiriyor. Annem her seferinde telefonunu alacağım keşke sana baban yeni telefon almasaydı diyor. Aldıktan sonra işi çıkıyor ve veriyor. Bugün yine dedi tatilden döndükten sonra bu cihaz hayatından çıkacak diye. Sürekli odama gelip yaşıtlarım dışarlarda geziyor ben neden sürekli çalışıyorum diye geliyor. Bende üzülmesini istemiyorum. Sizce ailemi ikna etmeli miyim yoksa almaları daha mı uygun?

Ben 8. Sınıfın ortalarına kadar ders çalıştığımı hatırlamıyorum, sadece okulda dinlediğim dersler ve verilen ödevlerle yetiniyordum. Sınav TEOG olduğu için çok takmıyordum. Sınav sistemi bir anda değişince son 3 ay telefonu başka bir odaya koyup akşama kadar ders çalışıyordum. Sadece 3 aylık bir sürede iyi bir puan yaptığımı düşünüyorum. Bence direkt olarak kardeşinizle konuşursanız kendisi de mantıklı bulacaktır bu telefon alma olayını.

Bence tamamen almaya gerek yok, çalışsın diye aldığınızda motivasyon ve aradaki bağ kırılıyor, eğer dersleri ihmal ediyorsa en kötü kısıtlarsınız günümüzde ihtiyaç gibi bir şey artık telefon.

Almak kesinlikle bir çözüm değil. Kardeşin eğer gerekli düzenli çalışmayı yapıyorsa günde bir kaç saat telefona bakmanın zararı olmaz. Tam tersi durumda içindeki isteği tamamen bunalımdan ötürü kaybolur. Ayrıca sürekli sınav konusu açmak öğrencilerde kötü bir psikoloji yaratıyor. Doğru bir şey değil. Mümkünse sadece çalışmalarından sonra denemelerde vesaire gelişme olmayınca. Kız kardeşinizi korkutmadan bunaltmadan sorunun kaynağını bulmalısınız. Radikal hareketler her zaman ters teper.

Arkadaşlar selam. Kız kardeşim bu sene ilk defa 84 ile teşekkür aldığı için ailem çok kızdı. Sonra gerçekten çok sıkı çalışmaya başladı. Annem bu durumdan çok mutlu ve aklında telefonu almak gibi bir niyet yok. Ama annem her konuyu LGS'ye bağlıyor ve kardeşim her seferinde anneme anne neden sürekli LGS'ye bağlıyorsun diyerek annemi sinirlendiriyor. Annem her seferinde telefonunu alacağım keşke sana baban yeni telefon almasaydı diyor. Aldıktan sonra işi çıkıyor ve veriyor. Bugün yine dedi tatilden döndükten sonra bu cihaz hayatından çıkacak diye. Sürekli odama gelip yaşıtlarım dışarlarda geziyor ben neden sürekli çalışıyorum diye geliyor. Bende üzülmesini istemiyorum. Sizce ailemi ikna etmeli miyim yoksa almaları daha mı uygun?
1 Senesi kalmış zaten liseye geçmesine telefonu alırlarsa daha fazla çalışabilir oyalanıcak bir şeyi yok bence belirli bir saatler aralığında verilmeli ki 2 tarafın da gönlü olmalı.

Alınması gerekmiyor. Bu sene LGS'ye girdim, telefonu bırakın PS4 falan da oynadım. Oynadım derken LGS'den önceki gün bile oynuyordum. Başarıya bir etkisi olacağını sanmıyorum. Çalıştığı sürece zararı olmaz. LGS puanım da düşük değil benim.

Alınması gerekmiyor. Bu sene LGS'ye girdim, telefonu bırakın PS4 falan da oynadım. Oynadım derken LGS'den önceki gün bile oynuyordum. Başarıya bir etkisi olacağını sanmıyorum. Çalıştığı sürece zararı olmaz. LGS puanım da düşük değil benim.

Kaç 460-470?

Yanlış anlamayın pek doğru kararlar değil bunlar çocuğun aklı orada kalıyor genelde.

Geri
Yukarı