LGS Sınavına Girdikten Sonra Moralim Bozuldu

Nebuchell

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar dostlar, öncelikle ben de LGS sınavına giren yaklaşık 1.800.000 kişiden biriyim. Ancak sınav biteli yaklaşık 2 gün oldu ve çok büyük bir problemim var, bunu sizinle paylaşmak istedim; çünkü buradaki insanların derdime bir nebze de olsa yardım edebileceğini düşünüyorum. Öncelikle konuyu açma sebebine gelelim. Dediğim gibi ben de sınava girdim, isterseniz öncelikle olay örgüsünü; o anda benim için neler yaşandığını anlatayım. Normal bir şekilde kalkıp mutlu bir modda sınava gireceğim okuluma gittim, sözeli ve sayısalı bitirdim, ancak bende şöyle bir sıkıntı var, art arda 2-3 soru zor gelip yapamadığımda normal bir deneme sınavında bile acayip heyecan ve panik oluyorum, genelde sadece sayısalda özellikle matematikte yaşanıyordu bu durum ve nedenini anlamadığım bir şekilde LGS sınavında da bu durum yaşandı. Neyse sadede gelelim, herkesin 480-490 almamı beklediği sınavdan internet sitesine göre 430 aldım belki de daha düşük. Ve bu da büyük bir hüsrana yol açtı, birkaç gündür hayatımın en mutlu olması gerekirken en mutsuz anlarından birisini yaşıyorum; ailemin bana karşı davranışı bile değişti, artık bana daha soğuk davranıyorlar, canım hiçbir şey yapmak istemiyor ve en önemlisi; geleceğim hakkında kaygılanıyorum. Lütfen yardım edin, lütfen.

Merhabalar dostlar, öncelikle ben de LGS sınavına giren yaklaşık 1.800.000 kişiden biriyim. Ancak sınav biteli yaklaşık 2 gün oldu ve çok büyük bir problemim var, bunu sizinle paylaşmak istedim; çünkü buradaki insanların derdime bir nebze de olsa yardım edebileceğini düşünüyorum. Öncelikle konuyu açma sebebine gelelim. Dediğim gibi ben de sınava girdim, isterseniz öncelikle olay örgüsünü; o anda benim için neler yaşandığını anlatayım. Normal bir şekilde kalkıp mutlu bir modda sınava gireceğim okuluma gittim, sözeli ve sayısalı bitirdim, ancak bende şöyle bir sıkıntı var, art arda 2-3 soru zor gelip yapamadığımda normal bir deneme sınavında bile acayip heyecan ve panik oluyorum, genelde sadece sayısalda özellikle matematikte yaşanıyordu bu durum ve nedenini anlamadığım bir şekilde LGS sınavında da bu durum yaşandı. Neyse sadede gelelim, herkesin 480-490 almamı beklediği sınavdan İnternet sitesine göre 430 aldım belki de daha düşük. Ve bu da büyük bir hüsrana yol açtı, birkaç gündür hayatımın en mutlu olması gerekirken en mutsuz anlarından birisini yaşıyorum; ailemin bana karşı davranışı bile değişti, artık bana daha soğuk davranıyorlar, canım hiçbir şey yapmak istemiyor ve en önemlisi; geleceğim hakkında kaygılanıyorum. Lütfen yardım edin, lütfen.

Kardeşim hayatından değerli mi bir sınav korkma siteler az gösteriyor genel olarak kötü yapsan bile ailen kötü bakıyorsa o onların sorunudur. 100 binlerce öğrenci 430 almak için çaba gösteriyor haberin olsun.

Ben zar zor 430 alıyorum sınavdan 395 civarı aldım ve istediğim lise gelmiyor oda 335'lerde bir şey.
Bence fazla kafanı takma bitti geçti diyeceksin. Böyle yaparsan asla mutlu yaşayamazsın illa bir yerde bir zaman kötü olacak seni unutmaya çalışıp önüne bakmalısın şu an ben öyle yapmaya çalışıyorum.

Daha senin ilk sınav tecrübelerin bunlar. İçinde bir azim varsa hangi liseyi kazandığın çok önemli değil, önemli olan o lisede neler yaptığın. Zaten anadolu liselerinin durumu ortada ben 480 puan alıp bir liseye yerleşmiştim ilk teog zamanında, son sene sınıfımın %90'ı özel okullara kaymıştı ben dahil. Eskisi kadar önemli değil ne kadar iyi bir lisede okuduğun her şeyi son 1-2 seneki çalışman belirliyor. Çok kafaya takılacak bir şey değil geçmiş gitmiş sonuçta.

Dostum kendini üzmeye değmez. Ayrıca dur bakalım yüzdelik dilimin kaç olacak. Daha bir sürü sınav var ileri zamanlarda. İyi veya kötü bir liseye mutlaka yerleşeceksin. İstersen en kötü liseye git istersen en güzel liseye oradan nasıl bir başarıyla çıkacağın sana bağlı. Şimdi sınav bitti. Bu sene yoruldun. Bol bol dinlen, keyfini çıkar tatilin.

Sınavın bu sene daha zor olacağını tahmin etmeyen yoktur herhalde, ben bütün arkadaşlarıma söylüyorudum daha fazla kişi olduğu için daha zor olacak diye onlar pandemi falan var diye zor sormazlar diyip duruyorlardı. 2 milyona yakın kişiyi sınavlı okullara yerleştiremezler herhalde, adamın kendiside diyo %10 sınavlı %90 adrese dayalı yerleştireceğiz diye. Belli ki çalışkan değil, kapasitesi yüksek ve zeki öğrencileri iyi okullara yerleştirmek istiyorlar.

Bir kere ülkedeki eğitimin gerçekten çok değerli ve zeki insanlar için olduğunu düşünmemelisin. Ezbere sistem ve yaratıcı eğitim arasında fark var. Ve bizimkisi öğrencilerin yeteneklerine başarılı olduğunu konuya yönelmek yerine her şeyi ezbere sistemden öğretmeye çalışması. Yani demek istediğim şu ki her zaman kendine bir şeyler kat. Sınavı ciddiye al ama , Çok aşırı değer verme ona. Kendini nasıl geliştirmen gerektiğini anlayıp doğru bir insan olduğun sürece hayatda her zaman güzel şeyler olucak'dır senin için.

Forumdaki bilgili insanlardan duyduğum kadarıyla Lise o kadar önemli değilmiş ve nasıl kişilerle takılacağını belirliyormuş genel olarak. Yani 430 puana boş boş kişiler gidemeyeceği için kafanı pek takma bence. Ben belki mesleğe gidip kekolarla takılacağım o kadar endişe etmiyorum. Kafana takma hocam.

Geri
Yukarı