LGS Sıralaması ve Yüzdelik Dilim

OnurDoğan63_19

Hectopat
Makaleler
4
Canlar merhaba. LGS ile ilgili birçok konu açılmakta. Genç takipçilerin bu heyecanını çok iyi anlıyorum. Bu açıklamayı yapma gereği duydum. LGS olsun YKS olsun bu sonuçlarla tercih yaparken puana asla bakmıyoruz arkadaşlar. Peki neden puanı bakmıyoruz ? Puandaki yıldan yılda değişimler yanıltıcı oluyor. Çünkü sınava giren adayların sınavı yapabilme düzeyi ile alakalı bir durum olarak puanların tümden yükselmesi veya tümden düşmesi söz konusu oluyor. Peki neden yüzdelik dilimi baz alıyoruz ? Biraz önce de dediğim gibi, puanların herkes için aynı oranda düşmesi veya yükselmesi yüzdelik dilime çok fazla etki etmiyor çünkü, ama yüzdelik dilimlerde de belli aralıklarda kaymalar olabiliyor. Kendi referans aralığımı paylaşacağım sizinle. Tercih yaparken öğrencilerime bunları dikkate alıyorum ben çünkü.

*%1-%10 aralığında: +1 -1 kayma
*%10-%20 aralığında: +2 -2 kayma
*%20-%30 aralığında: +3 -3 kayma.

Örnek verecek olursam, geçen yıl diyelim A lisesi %22 yüzdelik dilimle almışsa, bu yıl %19'da olabilir, %25'te olabilir. Bu değerleri 4 yıldır gerek LGS tercihlerimde gerek YKS tercihlerimde kullanırım hep. Bundan daha fazla kayma olur mu olur tabi imkansız değil, ama çok çok fazlasını beklemek yanlış olur canlar.

Şuan için yüzdelik dilimleriniz hakkında yorum yapmak imkansız, puan hesaplama, yüzdelik dilim hesaplama gibi siteler kullanıyorsunuz. Bunlar sizi yanıltır. Şimdilik tatile az kaldı, yıl boyunca çalıştığınızı varsayıyorum, şimdi tatilin tadını çıkarma vakti.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı