LGS yüzdelik dilim olayı nedir?

Matrix852

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben dün LGS'ye girdim de sözel iyi ama sayısal çok kötü geçti. Benim kendi tahminim 250-300-350u Puan alırım. Kötü puan alanlar için yüzdelik dilim olayı varmış. Nedir o?

Yüzdelik dilim herkes için geçerli. Sadece kötü not alanlar için değil. Benim yüzdelik dilimim geçen yıl girdiğimde %23 idi.

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye'de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde %8 giren bir öğrenci 1.300.000 (LGS'ye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104.000 olmuştur.(kaynak Google amca)

Merhaba arkadaşlar, ben dün LGS'ye girdim de sözel iyi ama sayısal çok kötü geçti. Benim kendi tahminim 250-300-350u Puan alırım. Kötü puan alanlar için yüzdelik dilim olayı varmış. Nedir o?
Dostum, öncelikle geçmiş olsun kurtuldun artık :). Yüzdelik dilim kötü alanlar için değil. Yüzdelik dilim sınava giren insanlar arasından hangi dilimde olduğunu belirtir. Örneğin geçen sene 500 tam puan alan bir öğrenci %100 ün içinde %0.01^'idi. Okullarda tercih yaparken yüzdelik dilimler göz önüne alınır çünkü okulların taban puanları değişir ancak yüzdelik dilimleri hemen hemen aynı kalır. Umarım anlatabilmişimdir :).

Yüzdelik dilim, sınava giren diğer kişilerle kıyaslar seni. Mesela yüzdelik dilimin 1, Türkiye'de ilk 1000'in içindesin demek (mesela yani). Sınava girenlerin başarı ortalamasına göre değişir.
LGS'de aldığın puan değil, yüzdelik dilimin önemli. Okullar ona göre taban puanı koyuyorlar, ona göre kontejan dolduruyorlar.
250, 300 puanlarla bir yere giremezsin. İyi forumlar.

Geri
Yukarı