LGS ve YKS hakkında sohbet

@Energize şu kaldırılan konular bir tek bana yaramadı galiba :)
Türev, Limit, Atom fiziği ve Organik Kimya en iyi bildiğim konular içinde.
Yok be dostum, hedefi düşük ama net olan kişileri çok vurur sanırım o. Kendimden ve çevremden biliyorum. Limit türev integral organik ve bitki çalışmıştım ben sadece. Hedefim düşük çünkü 30 net yapsam yetiyordu bana. Çevremde aynı kafada olan kişi çok, onlarda hep türev falan çalışmışlardı.

Türkiye kadar berbat bir giriş sistemi olan ülke var mıdır acaba? Tamamen sıralamaya dayalı ve bir testle ömrünün nasıl olacağını belirleyen bir sistem. 40 kişilik kontenjana 10 bin kişinin talip olup en yüksek 40 kişinin girdiği sistem.

Limit, türev, integrali sözde lisede görenler bile üniversitede matematik dersinde çuvallarken görmeyenler ne yapacak çok merak ediyorum.
Bunun dışında biraz zor ya da biraz kolay olur. Her yıl aynı sınav. Sistem arada biraz değişiyor. Bir gün diploma puanı yerleştirmede hiçbir etki sahibi olmazsa bana haber verin de farklı sistem görmüş olayım.

Türkiye kadar berbat bir giriş sistemi olan ülke var mıdır acaba? Tamamen sıralamaya dayalı ve bir testle ömrünün nasıl olacağını belirleyen bir sistem. 40 kişilik kontenjana 10 bin kişinin talip olup en yüksek 40 kişinin girdiği sistem.
Ne yapabilirler hocam? Yanlış anlaşılma olmasın, yani ne olabilir anlamında sordum. Yoksa bence de saçma.

Tamamen sıralamaya dayalı ve bir testle ömrünün nasıl olacağını belirleyen bir sistem.
Sınava her yıl girebilirsiniz. Sıralamanızı beğenmezseniz tekrar girersiniz. Bir bölümü bitirseniz bile o bölümün mesleğini icra etmek zorunda değilsiniz.
Ek olarak maalesef, tamamen sıralamaya dayalı bir sistem değil. Okul puanı denen saçmalık var. Onun da kalkması lazım. Okullarda düzgün puanlar verilmeli ve o puan sadece sınıf geçmeye yaramalı.
İnsanların okul puanlarını üniversite sınavındaki başarılarıyla kıyaslayınca korkunç bir tablo elde ediliyor. Bu o okul puanını hak etmeyen milyonlarca kişi olduğu anlamına geliyor.

Sınava her yıl girebilirsiniz. Sıralamanızı beğenmezseniz tekrar girersiniz. Bir bölümü bitirseniz bile o bölümün mesleğini icra etmek zorunda değilsiniz.
Ek olarak maalesef, tamamen sıralamaya dayalı bir sistem değil. Okul puanı denen saçmalık var. Onun da kalkması lazım. Okullarda düzgün puanlar verilmeli ve o puan sadece sınıf geçmeye yaramalı.
İnsanların okul puanlarını üniversite sınavındaki başarılarıyla kıyaslayınca korkunç bir tablo elde ediliyor. Bu o okul puanını hak etmeyen milyonlarca kişi olduğu anlamına geliyor.
Bir öğrenci 4 sene boyunca insan gibi çalıştıktan sonra, 3 sene boyunca yatıp sadece son sene çalışan birisiyle aynı puanı alırsa ? Özel okullar vs. bi kenara bırakıldığında böyle bir senaryoda okul puanının sıralamanı etkilemesi mi mantıklı, etkilememesi mi ? Şahsen hiç bir fikrim yok.

Geri
Yukarı