LGS'den 400 ve üstü puan almak için ne yapmalıyım?

Hocam günde kaç sayfa kitap okuyayım hangi dersten kaç soru çözeyim veya ders konularını sürekli tekrar edeyim mi izleyerek.
Önceden programlanan bir bilgisayar gibi çalışamazsın. Kendi yolunu kendin belirleyeceksin, benim yapabileceğim şey ise yol göstermek. Türkçe ve matematikte ALES sorularına bakabilirsin, mantık ve muhakeme gerektiren sorular çöz. İster kitaptan oku ister video izle, ama sonuçta elinde not tuttuğun bir defter olsun, çünkü insan yazarak öğreniyor. Kitap okurken asla sayfa sayma, seni içine çekmez yoksa. Boş vaktinde, telefona bakacağına veya oyun oynayacağına kitap oku. Ne okuduğun da fark etmez, ama of hadi 30 dk okuyayım da sonra biraz oyun oynayayım dersen yandın. Eğlencen kitap okumak olmalı. En azından ben böyle yaptım. Senin için hangi yol daha sağlıklıysa öyle yap.

Önceden programlanan bir bilgisayar gibi çalışamazsın. Kendi yolunu kendin belirleyeceksin, benim yapabileceğim şey ise yol göstermek. Türkçe ve matematikte ALES sorularına bakabilirsin, mantık ve muhakeme gerektiren sorular çöz. İster kitaptan oku ister video izle, ama sonuçta elinde not tuttuğun bir defter olsun, çünkü insan yazarak öğreniyor. Kitap okurken asla sayfa sayma, seni içine çekmez yoksa. Boş vaktinde, telefona bakacağına veya oyun oynayacağına kitap oku. Ne okuduğun da fark etmez, ama of hadi 30 dk okuyayım da sonra biraz oyun oynayayım dersen yandın. Eğlencen kitap okumak olmalı. En azından ben böyle yaptım. Senin için hangi yol daha sağlıklıysa öyle yap.

Hocam dediklerinizi yapacağım bir de kitap okumayı çok seviyorum şu anda da okuyorum bitirdiğim kitaplık dolusu kitaplar var ve 5 sene önce okuduğum kitabın bile her ayrıntısını hatırlıyorum 1 haftada 2-3 kitap bitirirdim şu aralar bu azaldı.

Ha bir de denemelerde matematik 13 net, fen 12 net, İngilizce, din Full çekiyorum, inkilap 8 net, Türkçe 17 net yapıyorum.

Hocam yani daha çok şundan bahsediyorum öneri olarak okuldan gelince 17:45-19:00 arasi şunu yap şu saat ile şu saat arasi şunu yap gibi.

Matematik ve fen netini yükseltmek için konu tekrarı yapıp soru çöz. Bence saat saat plan yapmak aşırı saçma. Çünkü bazen işin oluyor program aksayabiliyor. Bazen canın ders çalışmak istemiyor sadece yatmak istiyorsun. Bu yüzden saat saat plan yapmak yerine günlük soru planı yapabilirsin. Mesela pazartesi günü 20 matematik 20 Türkçe sorusu çözersin. Ertesi gün farklı bir şey çözersin.

Ha bir de çok çalışsan bile yüksek puan alamayabilirsin. Mesela ben geçen sene LGS'ye girdim. Her gün en az 50 matematik sorusu çözmeme rağmen matematikten 3.6 net yaptım. Çünkü sorular aşırı zordu. Ama eğer ortalama bir sınav olursa her gün planlı ve düzgün çalışırsan 400 üzeri alırsın.

Ha bir de çok çalışsan bile yüksek puan alamayabilirsin. Mesela ben geçen sene LGS'ye girdim. Her gün en az 50 matematik sorusu çözmeme rağmen matematikten 3.6 net yaptım. Çünkü sorular aşırı zordu. Ama eğer ortalama bir sınav olursa her gün planlı ve düzgün çalışırsan 400 üzeri alırsın.

Hocam denemede 405 puan yaptim matematik netim 13'dü sizce nasıl.

Her şeyi kaldır (teknolojik).
Tuşlu içinde oyunsuz bir telefon kullan.
Günde en az 6-7 (40ar dk lik) etütler yap.
Aklını oyalayacak şeylerden uzak dur (kız, telefon, oyun vs)
Hedefini yüksek tut 400 istersen daha kötü yaparsın ve bilinç altına işlerse bu en basit soruyu bile yanlış yaparsın.
Derhaneye gidebilirsen git.

Her şeyi kaldır (teknolojik).
Tuşlu içinde oyunsuz bir telefon kullan.
Günde en az 6-7 (40ar dk lik) etütler yap.
Aklını oyalayacak şeylerden uzak dur (kız, telefon, oyun vs)
Hedefini yüksek tut 400 istersen daha kötü yaparsın ve bilinç altına işlerse bu en basit soruyu bile yanlış yaparsın.
Derhaneye gidebilirsen git.

Hocam bunu da soracaktım Instagram'ı silsem mi silmesem mi diye düşünüyorum kafamı dağıtıyor, oyun zaten yok telefonda bu arada aslinda ulaşmaya çalışacağım puan 455-460 ama 400 ve üstü de alsam çok üzülmem.

Geri
Yukarı