LGS'ye 8 gün kaldı ve ciddi anlamda hiçbir şey bilmiyorum

Herhangi bir düz liseye gideceksin orada 4 sene okuyacaksın sonra üniversite sınavına gireceksin muhtemelen haritada yerini gösteremeyeceğin bir şehrin üniversitesinde 2/4 seneni hiç edip işsizler ordusuna katılacaksın. Muhtemelen olaylardan sonra evlenecek, belki bir akrabanın yardımı ile herhangi bir işe yerleşmiş olacaksın. Eşini ve gelecekteki çocuklarını alacağın az miktarda maaş ile geçindirmeye çalışacaksın göz açıp kapayıncaya kadar onlar lise çağına girecek... Gideceğin lisede iyi anılar biriktirmeye bak. Zaman geçer gider, tutamazsın ama ailene ne diyeceğin senin geleceğini etkilemez.
olm tüm hayat enerjimi sömürdün teşekkür ederim
Ailene sakince anlat. Eğer eğitimli bir aileden geliyorsan OBP ile girilen bazı liselerin LGS'deki 390-400 puandaki liselerden daha iyi olduğunu anlayabilirler.(anlatmana bağlı)hangi il ilçede yaşıyorsun ona göre OBP lise önereyim.
izmir karabaglarda yasiyom
Hiçbir şey olmaz tüm derslerimin netleri 15 16 üstüyken Türkçe 17 yanlış çıkardım. 380 ile ortalamayla girilen bir yere gittim pek fark yok zaten. 90 ortalamayla alan bir liseye gidersen öğrenci profilleri seninki gibi olur pek bir şey etkilemiyor önemli olan üniversite sınavı. LGS o anlık performansını ölçüyor ve tekrarı yok fazla kasma o kadar zor sınav değil fakat bunca zaman kafan neredeydi?
valla kafam nerdeydi bilmiyorum ama muhtemelen senin dediğin gibi olcak benim de
Hiçbir şey olmaz tüm derslerimin netleri 15 16 üstüyken Türkçe 17 yanlış çıkardım. 380 ile ortalamayla girilen bir yere gittim pek fark yok zaten. 90 ortalamayla alan bir liseye gidersen öğrenci profilleri seninki gibi olur pek bir şey etkilemiyor önemli olan üniversite sınavı. LGS o anlık performansını ölçüyor ve tekrarı yok fazla kasma o kadar zor sınav değil fakat bunca zaman kafan neredeydi?
valla kafam nerdeydi bilmiyorum ama muhtemelen senin dediğin gibi olcak benim de
Ben çalışmama rağmen OBS ortalama ile girdim liseye ortalaman 85 90 falan sa fazla dert etme ortalama ile girersin bir yere ben şu an Anadolu lisesindeyim ama kötü yanı var nemi bak bizim okul disiplini kötü sistemi kötü bahçesi 10 M.2 şimdi ben aileme diyemiyorum okulumu beğenmiyorum diye çünkü ben yapamadım yani senin durmda böyle olur herhalde.

He bir de sonucundan utanma ben 278 yaptım kimse bir şey demedi dese neye fayda benim 350 yapan Ark'larımda bizim okulda.
doğru diyosun da ailem çok baskıcı bu konuda lgs'yi dünyanın en önemli şeyi olarak gördükleri için neyse olan olur
Hiçbir şey bilmeden nasıl 93 ve 87 ortalama aldın dostum?
valla kanka sınavlar basit oluyor zaten he bide azcık kopyayla böyle oldu

Herhangi bir düz liseye gideceksin orada 4 sene okuyacaksın sonra üniversite sınavına gireceksin muhtemelen haritada yerini gösteremeyeceğin bir şehrin üniversitesinde 2/4 seneni hiç edip işsizler ordusuna katılacaksın. Muhtemelen olaylardan sonra evlenecek, belki bir akrabanın yardımı ile herhangi bir işe yerleşmiş olacaksın. Eşini ve gelecekteki çocuklarını alacağın az miktarda maaş ile geçindirmeye çalışacaksın göz açıp kapayıncaya kadar onlar lise çağına girecek... Gideceğin lisede iyi anılar biriktirmeye bak. Zaman geçer gider, tutamazsın ama ailene ne diyeceğin senin geleceğini etkilemez.
Bu düşünce yanlış. Kötü bir lisede başlangıç yaptı diye hiçbir şey bitmiyor. Gayet toparlayabilir. Siz çalışmadınız veya çevrenizdeki A kişisi veya B kişisi, kimsenin bilmediği bir üniversiteye hiç çalışmadan gidip işsiz kaldığı için kendi deneyimlerinizden çıkarak ezberden konuşmanız doğal.

Ortalaman fena değilmiş ama İzmir gibi bir şehirde ortalamayla yerleşmede biraz sıkıntılar olabilir. Listene hep ortalama ile alan iyi anadolu liselerini yaz ama tabii ki de ama OBP'si iyi olup çürük olan çok çocuk var. Çevreni kendin seçeceksin. Bundan sonra yapman gereken de dersi derste dinleyip 11'e kadar öyle gelmek.

11'den sonra sınav temposuna gireceksin. Hedefin de sayısalda ilk 35.000'deki iyi bir bölüme yerleşmek olsun. Eşit ağırlıktan devam etmekten istersen de ilk 5.000'de hukuk harici sosyal yönlerinle seni iyi yerlere getirecek bölümler var ve bu sıralamalar zor değil. Eşit ağırlık veya sayısal ayrımına da kendini tanıyarak karar verirsin.

İyi bir lise veya üniversite insana vizyon katar. Oradaki çevrendeki çocuklardan etkileniyorsun veya hocalarının söylediklerinden etkilenip yeni bir şeyler denemek, başarmak istiyorsun. Pozitif çevrenin getirisi de pozitif olur. Şimdilik böyle yüzeysel tavsiyeler verilebilir.

İzmirdeyim, 6.sınıf 93 7.sınıf 97 8.sınıf 1.dönem 93 2.dönem 87 ortalamam var. Ortalamayla gireceğim belli ama yine de çıkaracağım sonucun utancını yaşayacağım ailemin yüzüne nasıl bakacağım? Taktik.

6. sınıf 92 7. sınıf 97 1. dönem 95 2. dönem 87 ortalamam var benim de ailem LGS de çıkan sorulara 1 yılda bakıp yapamayacağımı söyledi ben de OBP ile girmeye karar verdim LGS'ye gireceğim ama öyle yalandan çok iyi bir sonuç beklemiyorum.

6. sınıf 92 7. sınıf 97 1. dönem 95 2. dönem 87 ortalamam var benim de ailem LGS de çıkan sorulara 1 yılda bakıp yapamayacağımı söyledi ben de OBP ile girmeye karar verdim LGS'ye gireceğim ama öyle yalandan çok iyi bir sonuç beklemiyorum.
Ne yaşadığını tam olarak bilmiyorum ama en azından keşke deneseydiniz. Ben 8. sınıfa başlarken aklımda hiçbir lise yoktu. Hedefim ilçemdeki %12-13'lük bir liseydi ve sınav sisteminin ilk yılıydı. İşte ilk denemelerim de 50-55 net gelirdi. İçimdeki potansiyeli bildiğimden çalışmaya başladım, sözel derslerden yana bir sıkıntım yoktu ama matematikte biraz yavaş ilerlerdim. Çalıştıkça dershanenin son sınıfından ilk sınıfının birincliğine yükseldim. Her yükseldiğimde sevinerek daha da hırs yapmıştım. Son haftalarda günde 2 deneme falan çözüyordum. Hiç bu kadar çalışacağımı düşünmemiştim. Sürekli kıyaslamalarla azar işitirdim. Sene başında ailemin beni kıyasladığı kim varsa hepsini geçmiştim.

O zamanlarda tekrar sistemimi falan çok güzel kurmuştum. Matematik dahil her ders için öğrendiklerimin özetini ve çok beğendiğim soruları da taktikleriyle o defterlere yazardım. Sonra dönüp soruların cevaplarını kağıtla kapatıp çözerdim. Aynı soruyu sene içinde belki 35-40 defa çözmüşümdür. Her şeyi haftada bir tekrar ederdim. Sonucum da %2 geldi. Yola başlarkenki hedefim neydi? Yolu bitirdiğimde geldiğim nokta neydi? Tabii, böyle bir puan yaptıktan sonra da baya stres sardı. Çünkü planlarda bu kadar yüksek puanlı liseler yoktu. Sonrasında istediğim büyükşehirdeki güzel bir liseye yerleştim.

Gelecek yıl girecek birileri şimdiden okuyorsa hepiniz yapabilirsiniz arkadaşlar. Sadece sistemli olun ve çalışırken zevk almaya bakın. Rekabet hissinizi de diri tutun.

Ne yaşadığını tam olarak bilmiyorum ama en azından keşke deneseydiniz. Ben 8. sınıfa başlarken aklımda hiçbir lise yoktu. Hedefim ilçemdeki %12-13'lük bir liseydi ve sınav sisteminin ilk yılıydı. İşte ilk denemelerim de 50-55 net gelirdi. İçimdeki potansiyeli bildiğimden çalışmaya başladım, sözel derslerden yana bir sıkıntım yoktu ama matematikte biraz yavaş ilerlerdim. Çalıştıkça dershanenin son sınıfından ilk sınıfının birincliğine yükseldim. Her yükseldiğimde sevinerek daha da hırs yapmıştım. Son haftalarda günde 2 deneme falan çözüyordum. Hiç bu kadar çalışacağımı düşünmemiştim. Sürekli kıyaslamalarla azar işitirdim. Sene başında ailemin beni kıyasladığı kim varsa hepsini geçmiştim.

O zamanlarda tekrar sistemimi falan çok güzel kurmuştum. Matematik dahil her ders için öğrendiklerimin özetini ve çok beğendiğim soruları da taktikleriyle o defterlere yazardım. Sonra dönüp soruların cevaplarını kağıtla kapatıp çözerdim. Aynı soruyu sene içinde belki 35-40 defa çözmüşümdür. Her şeyi haftada bir tekrar ederdim. Sonucum da %2 geldi. Yola başlarkenki hedefim neydi? Yolu bitirdiğimde geldiğim nokta neydi? Tabii, böyle bir puan yaptıktan sonra da bayağı stres sardı. Çünkü planlarda bu kadar yüksek puanlı liseler yoktu. Sonrasında istediğim büyükşehirdeki güzel bir liseye yerleştim.

Gelecek yıl girecek birileri şimdiden okuyorsa hepiniz yapabilirsiniz arkadaşlar. Sadece sistemli olun ve çalışırken zevk almaya bakın. Rekabet hissinizi de diri tutun.

LGS'ye çalışmamama rağmen denemelerim çoğu arkadaşımdan iyi geliyor dershaneye gitmiyorum gidenlerden iyi gelebiliyor ama çalışma hırsım yok ne dinlediysem yapıyorum sadece sayısalım kötü onun için birazcık fen çözmem lazımdı tek pişmanlığım kendimi denemek için fen dersinin yeni nesil sorularına çalışmamam. 350 gibi bir derece yapabileceğimi düşünüyorum.

LGS'ye çalışmamama rağmen denemelerim çoğu arkadaşımdan iyi geliyor dershaneye gitmiyorum gidenlerden iyi gelebiliyor ama çalışma hırsım yok ne dinlediysem yapıyorum sadece sayısalım kötü onun için birazcık fen çözmem lazımdı tek pişmanlığım kendimi denemek için fen dersinin yeni nesil sorularına çalışmamam. 350 gibi bir derece yapabileceğimi düşünüyorum.
Umarım her şey gönlünüzce olur. Tabii ki de LGS son çıkış değil. Üniversite sınavında istediğiniz gibi bir sonuç getirirsiniz ve hakkınız olan yere ulaşırsınız.

2020 LGS'de 460 puanla %3e girdim. İzmir'de nitelikli olan 60.yıl Anadolu Lisesine girdim 457 ile alıyordu. Okul güzel ama değdi mi veya ben ne bekledim bilemiyorum. Takma kafaya bazı okullar sınavsız alıyor ve güzel oluyorlar onları araştır.

Yeni konular

Geri
Yukarı