LGS'ye 83 gün kala %2'lik dilime girilir mi?

Wasted_Youth

Femtopat
Daha fazla  
Bu zamana kadar neredeyse hiç ders çalışmadım. Türkçe ve fenden ortalama 17, 18 doğru yapıyorum, son 4 günlük çalışmamla matematiğimi 4,34 netten 6 nete çıkardım. Ara derslerim genelde 1 yanlış. Sizce kalan 83 günde sıkı bir çalışmayla %2'lik dilime girebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu zamana kadar neredeyse hiç ders çalışmadım. Türkçe ve fenden ortalama 17, 18 doğru yapıyorum, son 4 günlük çalışmamla matematiğimi 4,34 netten 6 nete çıkardım. Ara derslerim genelde 1 yanlış. Sizce kalan 83 günde sıkı bir çalışmayla %2'lik dilime girebilir miyim?

Şu konular kadar saçma bir şey görmemeye başladım artık. Tamam heyecanınuza veriyorum ama cidden bir garipsiniz. Gerçekten çalışmak isteyen adam evinde ışığı olmasa bile sokak lambası altında çalışır. Yok şu zamanda bu zamanda diyerek sadece kendini kandırırsın. Çalışmaya şimdi başla sonucunuda LGS sonucundan gör. Bol bol deneme çöz. Olup olmayacağını en iyi sen bilirsin, belirlersin. Gerisi tevekküldür. Bizde kahin değiliz merak etme.

Matematik dışındaki derslerde pek eksiğim yok ama matematikten çok fazla eksiğim var. Fen bilimlerinden 1 ünite kaldı onun dışında bittiler.
O zaman sadece mat branş denemesi+genel deneme olarak devam et

Konular bittikten sonra soru bankası çözmen saçmalık olur. Sürekli eksiğin olan derslerden branş denemesi+genel deneme şeklinde ilerlemen lazım, süre tutman da gerek bu arada unutma onu hiçbir zaman.

Bu arada mat branş denemesi çözerken zor kaynak seçersen ortada kalırsın haberin olsun.
İlk başta Ankara Yayıncılık gibi kolay/orta kaynaklardan başla, sonra Mozaik'e Okyanus'a fln geçersin. Netlerini 15 civarına getirirsen Mozaik ve Okyanus'un mat soru bankası ve branş denemelerini al. Soru bankalarını bitiremicek olsan bile soruların belli bölümünü görmüş ve çözmüş olman yararına olucaktır, fakat çözerken abartı çözme. Ağırlıklı olarak branş denemelerinden+genel denemelerden git dediğim gibi.

Son düzenleme:
O zaman sadece mat branş denemesi+genel deneme olarak devam et.

Konular bittikten sonra soru bankası çözmen saçmalık olur. Sürekli eksiğin olan derslerden branş denemesi+genel deneme şeklinde ilerlemen lazım, süre tutman da gerek bu arada unutma onu hiçbir zaman.

Denemelerde matematik çözerken zorlanıyorum, soru bankası çözerken bile arada çözemediğim sorular oluyor. Konu anlatımıyla beraber test çözüp okuldaki konulara yetiştikten sonra deneme çözsem olur mu?

Denemelerde mat çözerken zorlanman normal zaten netler itibariyle, konuyu bilmiyorsan konu anlatımına fln çalışabilirsin ama onu da abartma sana hiç birşey katmaz tekrar tekrar/farklı yerlerden konu anlatımı izlemek. Tarih dersi değil bu her hocanın farklı tarzlarda anlatması gibi bir durum yok.

İlk dönem konularıyla alakalı aşağıdaki kitabı alman iyi olur, ortalama düzeyde bir branş denemesi. Bunu çözerken süre tutma, sadece soruları çözmeye çalış. Sorulara 5-10 dk ayırsan da bir şey olmaz.
Eğer 5-10 dk içerisinde de yapamıyorsan soru çözümlerini açıp soru çözümüne bak o şekilde anla.
Kitabı da maksimum 7-8 günde bitir.

Böyle diyorum çünkü senin netlerin 5-6 düzeyindeyse zaten iki seçenek var, ya konuları bilmiyorsun ya da soruları nasıl çözeceğini bilmiyorsun. E konuları biliyorsan geriye tek seçenek kalıyor, soru tiplerini ve nasıl çözüleceğini öğrenmek ve yapamadığın sorulara kafa yormaktan geçiyor.

2. Dönem konuları hatırladığım kadarıyla daha çok işlem ve mantığa dayalı sorular barındırıyor. Geometri tabanlı olduğundan. Mantığını çözersen gerisi geliyor zaten, tek yapman gereken işlem yapmak. İşlem/düşünme hızını arttırmak da 82-83 günde pek mümkün değil ama olimpiyat sorularına bakıp çözmeye çalışırsan ve olimpiyat soru çözümlerine bakarsan/izlersen yararlı olur. (Olimpiyat soruları normal karşılaşacağın sorular gibi değil çözemiyorum diyerek moralini bozma sadece çözmeye çalış, uğraş. Amaç orda olimpiyatçı olman değil sadece işlem kabiliyetini arttırmak)

Mat ı bu şekilde halledersin yüksek ihtimalle, diğer dersler için yapılması gereken aşırı bir şey yok. Sadece genel deneme çöz (her gün/2 günde bir). Genel denemeler sayesinde diğer derslerde ki durumuna da bakmış olursun zaten. Kaliteli denemeler tercih et.

1709998109842.png

Denemelerde mat çözerken zorlanman normal zaten netler itibarıyla, konuyu bilmiyorsan konu anlatımına falan çalışabilirsin ama onu da abartma sana hiçbir şey katmaz tekrar tekrar/farklı yerlerden konu anlatımı izlemek. Tarih dersi değil bu her hocanın farklı tarzlarda anlatması gibi bir durum yok.

İlk dönem konularıyla alakalı aşağıdaki kitabı alman iyi olur, ortalama düzeyde bir branş denemesi. Bunu çözerken süre tutma, sadece soruları çözmeye çalış. Sorulara 5-10 dk ayırsan da bir şey olmaz.
Eğer 5-10 dk içerisinde de yapamıyorsan soru çözümlerini açıp soru çözümüne bak o şekilde anla.
Kitabı da maksimum 7-8 günde bitir.

Böyle diyorum çünkü senin netlerin 5-6 düzeyindeyse zaten iki seçenek var, ya konuları bilmiyorsun ya da soruları nasıl çözeceğini bilmiyorsun. E konuları biliyorsan geriye tek seçenek kalıyor, soru tiplerini ve nasıl çözüleceğini öğrenmek ve yapamadığın sorulara kafa yormaktan geçiyor.

2. dönem konuları hatırladığım kadarıyla daha çok işlem ve mantığa dayalı sorular barındırıyor. Geometri tabanlı olduğundan. Mantığını çözersen gerisi geliyor zaten, tek yapman gereken işlem yapmak. İşlem/düşünme hızını arttırmak da 82-83 günde pek mümkün değil ama olimpiyat sorularına bakıp çözmeye çalışırsan ve olimpiyat soru çözümlerine bakarsan/izlersen yararlı olur. (olimpiyat soruları normal karşılaşacağın sorular gibi değil çözemiyorum diyerek moralini bozma sadece çözmeye çalış, uğraş. Amaç orada olimpiyatçı olman değil sadece işlem kabiliyetini arttırmak)

Mat ı bu şekilde halledersin yüksek ihtimalle, diğer dersler için yapılması gereken aşırı bir şey yok. Sadece genel deneme çöz (her gün/2 günde bir). Genel denemeler sayesinde diğer derslerde ki durumuna da bakmış olursun zaten. Kaliteli denemeler tercih et.

Eki Görüntüle 2136830
Cevaplar için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı