LGS'ye az kaldı ve çalışamıyorum!

Benim de durumum böyleydi. Neyse ki bilgisayarım bozuldu da LGS sırasında bakamadım. İyi ki de bozulmuş.

Selamlar sevgili Technopat üyeleri, LGS'ye yaklaşık 6 ay gibi bir süre kaldı ve bende çalışmaya karar verdim, tek sorun 3 ayı çöpe atmış olmam. sürekli bilgisayar oyunlarında vakit geçirdim ve 3 ayımı çöpe attım. 1 Ocak'tan itibaren programlı çalışmaya başlamak istiyorum ancak sürekli bilgisayar/telefonla ilgilenmekten derslerime bakamıyorum, nasıl uzaklaşabilirim? 6 ayda 400 puan kadar yapmak istiyorum ki matematiğim berbat, ilk üniteleri dahi bilmiyorum. Gerekli kaynakları tek başıma almaya çalışıyorum (testler, soru çözmem de yardımcı olacak notlar vs.) sizin önerileriniz nelerdir, siz daha önce bu durumda olduysanız ne yaptınız bilgilendirir misiniz?
Dostum öncelikle sınav yaklaşınca o bilgisayara arayı vereceksin.Ben telefonu 2.Dönem anneme verdim. Yoksa düzgünce çalışılmıyordu. Arada sıkıldım ama en azından ders çalışınca biraz daha rahat oluyordum.

Ben sınavı şahsen kendimi kanıtlama sınavı olarak gördüm. Kendimi beğenmişlik gibi olmasın ama pek de zekiydim. Çalıştım ve kendimi kanıtladım. Şu an bulunduğum ilin Fen Lisesi'nde eğitim alıyorum.

Ben her zaman her şeyde kendimi kanıtlamak üzere çaba gösteriyorum bu sayede her işi başarabiliyor ve öz güven sağlıyorum. Bunun altındaki en önemli etmen kendime olan saygımdır.

Size tavsiyem en problem yaşadığınız derslere yoğunlaşın. Mesela Ebob-Ekok'da problem yaşıyorsunuz. Şöyle demenizi tavsiye ederim:
Bütün günümü bu konuya ayıracağım ilk olarak konu anlatımını okuyacağım sonrasında çözümlü sorulara göz atıp arkasından kendim çözeceğim. Bütün gün bunları yapacağım. Başka hiçbir ders hiçbir konuya yoğunlaşmayacağım. Bugünkü görevim bu.

Böyle çalışmanız hayatınızı kurtarabilir.

Ben ama bir konuda pişmanlık yaşıyorum. Keşke zekamı Tevitöl sınavında gösterip orada eğitim alsaydım diyorum. Ben sınava girerken Tevitöl'ü hiç duymamıştım. Sınav bittikten sonra o mükemmel okula gitti bazıları. Sonrasında çok üzüldüm. Okul tam bana göreydi. Gerek müzik alanında gerekse bilim adamı olma yolunda ilerleyen bir okuldu.

Çok pişmanım oraya gidemediğim için. Biraz pahalı bir okul. Yıllığı 114 bin lira. Ama burs veriyorlar. Nerden baksanız yıllığını 30 bin'e düşürüp gidebilirdim. Çok pişmanım. Tavsiyem çok iyi çalışın ve o okula gidin. Ben çok özeniyorum. Geceleri uyuyamıyor okulun sayfasına bakıyorum bilgisayardan. Okuldaki öğrenciler memnun mu bilmiyorum ama okul inanılmaz hoşuma gidiyor. Aklınızda bulunsun. Belki tercih etmek istersiniz.

Kocaeli Gebze'de bulunuyor. Yatılı imkanları var.

Dostum öncelikle sınav yaklaşınca o bilgisayara arayı vereceksin.Ben telefonu 2.Dönem anneme verdim. Yoksa düzgünce çalışılmıyordu. Arada sıkıldım ama en azından ders çalışınca biraz daha rahat oluyordum.

Ben sınavı şahsen kendimi kanıtlama sınavı olarak gördüm. Kendimi beğenmişlik gibi olmasın ama pek de zekiydim. Çalıştım ve kendimi kanıtladım. Şu an bulunduğum ilin Fen Lisesi'nde eğitim alıyorum.

Ben her zaman her şeyde kendimi kanıtlamak üzere çaba gösteriyorum bu sayede her işi başarabiliyor ve öz güven sağlıyorum. Bunun altındaki en önemli etmen kendime olan saygımdır.

Size tavsiyem en problem yaşadığınız derslere yoğunlaşın. Mesela Ebob-Ekok'da problem yaşıyorsunuz. Şöyle demenizi tavsiye ederim:
Bütün günümü bu konuya ayıracağım ilk olarak konu anlatımını okuyacağım sonrasında çözümlü sorulara göz atıp arkasından kendim çözeceğim. Bütün gün bunları yapacağım. Başka hiçbir ders hiçbir konuya yoğunlaşmayacağım. Bugünkü görevim bu.

Böyle çalışmanız hayatınızı kurtarabilir.

Ben ama bir konuda pişmanlık yaşıyorum. Keşke zekamı Tevitöl sınavında gösterip orada eğitim alsaydım diyorum. Ben sınava girerken Tevitöl'ü hiç duymamıştım. Sınav bittikten sonra o mükemmel okula gitti bazıları. Sonrasında çok üzüldüm. Okul tam bana göreydi. Gerek müzik alanında gerekse bilim adamı olma yolunda ilerleyen bir okuldu.

Çok pişmanım oraya gidemediğim için. Biraz pahalı bir okul. Yıllığı 114 bin lira. Ama burs veriyorlar. Nerden baksanız yıllığını 30 bin'e düşürüp gidebilirdim. Çok pişmanım. Tavsiyem çok iyi çalışın ve o okula gidin. Ben çok özeniyorum. Geceleri uyuyamıyor okulun sayfasına bakıyorum bilgisayardan. Okuldaki öğrenciler memnun mu bilmiyorum ama okul inanılmaz hoşuma gidiyor. Aklınızda bulunsun. Belki tercih etmek istersiniz.

Kocaeli Gebze'de bulunuyor. Yatılı imkanları var.
Kendini kanıtlamak derken? Hiç kimse bir başkasına kendini kanıtlamak zorunda değil bence.

Kendini kanıtlamak derken? Hiç kimse bir başkasına kendini kanıtlamak zorunda değil bence.
Ben insanlara kendimi kanıtlamayı şöyle tanımlarım:
Zekama ve bilgime güveniyorum eğer ki bir eleme yapılacaksa orada elenen ben olamam. Zeka ve bilgiye sahibim. Elemeden geçebilmeliyim.

Ben açık bir insanımdır. Kimseden gizli saklı yoktur. Fazla açık sözlüyümdür. Bu yüzden insanlar hep beni yanlış anlar yada farklı bir bakış açısıyla düşğncelerimi eleştirir. Bu da benim bakış açım. Ben sınava gireceğim insanlar arasında en iyi olduğumu olabildiğince göstermeli ve kanıtlamalıyım.

Selamlar, hepinize tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum. Son rica olarak bir sıra verebilir misiniz? Örneğin

1-) Konu tekrarını izle/oku
2-) Not al.
3-) X kadar soru çöz.

Tavsiyeleriniz üzerine Assassin's Creed serisi ve how i met your mothera ara verdim, sosyal medya hesaplarimi da dondurmaya karar verdim. :)

Ben insanlara kendimi kanıtlamayı şöyle tanımlarım:
Zekama ve bilgime güveniyorum eğer ki bir eleme yapılacaksa orada elenen ben olamam. Zeka ve bilgiye sahibim. Elemeden geçebilmeliyim.

Ben açık bir insanımdır. Kimseden gizli saklı yoktur. Fazla açık sözlüyümdür. Bu yüzden insanlar hep beni yanlış anlar yada farklı bir bakış açısıyla düşğncelerimi eleştirir. Bu da benim bakış açım. Ben sınava gireceğim insanlar arasında en iyi olduğumu olabildiğince göstermeli ve kanıtlamalıyım.
Bence kendine çok yükleniyorsun hayatta her zaman en iyi olamazsın. Yinede bu seni düşüncen bana sadece saygı duymak düşer.
Selamlar, hepinize tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum. Son rica olarak bir sıra verebilir misiniz? Örneğin

1-) Konu tekrarını izle/oku
2-) Not al.
3-) X kadar soru çöz.

Tavsiyeleriniz üzerine Assassin's Creed serisi ve how i met your mothera ara verdim, sosyal medya hesaplarimi da dondurmaya karar verdim. :)
Konu anlatımı izle, not al.
Başlangıç seviyesinde test kitabında o konu ile ilgili ne kadar test varsa 1-2 günde bitir. (Mesela üslü sayılar konusunda.)
Son olarak orta seviye sonrada zor seviye çöz.

Konuları anlamaya bak ve test çöz. Testi de anlayarak çözmelisin, kendine alt sınır koyma. Ben zorlanarak 30 soru çözmektense rahat ve anlayarak 15 soru çözmeyi tercih ederim. Ayrıca sevdiğin tür kitapları al ve oku. Kitap okumak önemli. Ve son olarak da kendine interneti ve oyunları kalıcı yasaklama ama kendine bir sınır koy. Günlük maksimum 1 saat bak. Gir biraz, takıl ve çık. Ben konuları anlamıştım ama çok soru çözmediğim için (örnek soru çözüyordum ancak sınavdaki sorularla örnek soruların alakası yoktu :D) sınavda yapamadığım sorular olmuştu. 2 yıl önce 430 aldım ancak tüm okulların puanı Allah katına çıktığı için istediğim yeri kazanamadım.

Bence kendine çok yükleniyorsun hayatta her zaman en iyi olamazsın. Yinede bu seni düşüncen bana sadece saygı duymak düşer.
Olamam ama olmaya çalışırım değerli hocam. Bir şeylerde en iyisi olmaya çabalayıp en iyi olunca çok büyük mutluluk sahibi oluyorum.

Kendime yüklediğimi düşünür herkes ama inanın aslında benim için büyük bir rahatlık oluşturuyor. Şu hayatınızda görebileceğiniz çoğu insandan rahatımdır. Bir şeylerde iyi olduğumu hissetmek beni rahatlatır. Benim özel yanlarımı ortaya çıkarır ve bu yanlar beni güçlendirir.

Bu düşünceler elbette kendim için geçerli başka birisi için tam aksini hatta oldukça stresli bir bakış açısıyla değerlendirilebilir. Herkesin bağlı olduğu bir düşünce vardır benimki işte bu. Bu sizlere anlattığım düşüncem benim hayatımın temellerini oluşturuyor. Mükemmel olma hissi.
Görüşümü dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı