Li-Po Pilli Telefonlar nasıl şarj edilmeli?

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Merhaba, yeni aldığım telefonumda Lityum Polimer pil var. İnternette biraz araştırdım fakat şarjı nasıl sağlıklı yapacağım hakkında düzgün bilgiler bulamadım. Genellikle Lityum İyon piller hakkında konular var. Lityum Polimer pili nasıl şarj etmeliyim tam olarak? %20'nin altına düşmeden şarj edip, %80'de çıkarmam mı gerek? Veyahut pil %20'nin altına düştüğü zaman, %80'in üstüne çıktığı zaman, ne kadar büyük sıkıntılar doğuyor?

Merhaba, yeni aldığım telefonumda lityum polimer pil var. İnternette biraz araştırdım fakat şarjı nasıl sağlıklı yapacağım hakkında düzgün bilgiler bulamadım. Genellikle lityum iyon piller hakkında konular var. Lityum polimer pili nasıl şarj etmeliyim tam olarak? %20'nin altına düşmeden şarj edip, %80'de çıkarmam mı gerek? Veyahut pil %20'nin altına düştüğü zaman, %80'in üstüne çıktığı zaman, ne kadar büyük sıkıntılar doğuyor?

Böyle sorunlar uzun vadede olur 2,3 kere 20'nin altına düştü diye bir şey olmaz bataryaya.%30'un altına düşünce şarj edin %80 de çıkarın.
AccuBattery - Pil - Google Play'de Uygulamalar bu programı öneririm.

Normal bir insan gibi şarj edilmeli. Bittiğinde şarj takılmalı, dolduğunda çıkarılmalı.
234534253453345 tane konu mevcut aynı başlıkla.

Merhaba, yeni aldığım telefonumda Lityum Polimer pil var. İnternette biraz araştırdım fakat şarjı nasıl sağlıklı yapacağım hakkında düzgün bilgiler bulamadım. Genellikle Lityum İyon piller hakkında konular var. Lityum Polimer pili nasıl şarj etmeliyim tam olarak? %20'nin altına düşmeden şarj edip, %80'de çıkarmam mı gerek? Veyahut pil %20'nin altına düştüğü zaman, %80'in üstüne çıktığı zaman, ne kadar büyük sıkıntılar doğuyor?
%75'e düştüğü zaman %100'e şarj edebilirsiniz.

Sağlıklı olan bu değil pilin tam dolup boşaltılmaması lazım sürekli.
Kaynak rica edebilir miyim?

%20 ile %80 arasında şarj edilmesi öneriliyor mesela. Bu şekilde kullanmadığınızda atıyorum 300 pil döngüsü verecekse bu şekilde kullandığınızda yine atıyorum 320 pil döngüsü verecektir. Zaten bahsedilen döngülere geldiğinizde öyle de böyle de şarj etseniz o pil eskiyecek. Ayıca bu şekilde kullandığınızda telefonun bataryasının sadece %60'ını kullanmış oluyorsunuz.

@BERWAR hocamı çağıralım sizi güzelce bir bilgilendirsin. Bıkmıştır tabi kendisi de sürekli bu şekilde başlıklar görmekten.

Bataryayı tam doldurmanın herhangi bir sakıncası yok. %100 değerine kadar doldurun, sonra çıkarın bu kadar, abartılacak mesele değil. %80 değerine kadar doldurulması tavsiye ediliyor genelde doğrudur. Lâkin arada kalan %20'lık kısım telefonun günü çıkarması için önem arz ediyor. Bu yüzden %100'e kadar doldurmanızı öneririm. Şarj ederken de pil çok düşük aşırı olmasın, o şekilde kullansan kısa vade de bir şey olmaz pile.

Şarjdayken oyun oynamayın, telefonu da çok kurcalamayın. Şarjda da aşırı kalmasın. Gece uyurken sabah mecburen çıkarmak zorunda kalıyorsun, bataryalar dolduktan sonra akımı kesiyor fakat şarj gece azalmaya başlayınca boşta bir daha şarj almaya başlıyor, bu döngü böyle devam ediyor.

Günün sonunda %100 doldurmak gözle görülür derecede batarya sağlığını etkilemiyor, yine günün sonunda gece telefonu şarja takıp, sabah şarjdan çıkarmakta batarya sağlığını hemen etkilemiyor. Kullanıcıdan kullanıcıya göre de batarya ömrü değişir. Doğru düzgün kullanırsan batarya en az 2 yıl götürür seni.

Ben 3 yıldan fazladır kendi cihazımın bataryasını değiştirmedim, eskiye göre batarya tarafında düşüş var ama günlük kullanımı etkileyecek kadar bir batarya performansı düşüşü yok.

Tabii artık ben bu kadar uzun süredir telefonumu kullandığım için hor davranıyorum. Şarj olurken de telefonu kullanıyorum bazen, oyun oynamıyorum. Geceden sabaha kadarda her daim şarja takıyorum. Benim cihazın hızlı şarj desteği de yok, ben orijinal adaptörü dışında 2.1 amperlik aletle şarj ediyorum. Ben bu kullanımlarını uygulama elbette. Benim cihaz Lion pile sahip.

Lion piller, lipo modellerine göre şişme bakımından daha iyiler. Şişme konusunda özellikle eski lipolar, lionlara göre çok sorun veriyordu. Şimdi eski kadar olmasa da lipolar bu konuda dezavantajlı. Tabii şunu da belirteyim lion pillerde şişiyor.

Son diyeceğim yüksek amperli alet ve şarj olurken oyun oynama kolay kolay batarya sorun vermeyecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı