Akıllı telefonlar nasıl şarj edilmeli?

Benim bilgilerime göre 20'nin altına mümkün olduğunca düşmemeli, 90 üzerinde de mümkün olduğunca kalmamalı. Tabii ben de evden çıkmadan önce elimden gelse %110 şarj edip öyle çıkıyorum ama 15'in altına düşmeden tekrar şarja takmaya çalışıyorum.

Kafaya takılacak durumlar değil, istediğin zaman takabilirsin. Bu %80 ve 90'dan sonra takma gibi saçmalık yok. Niye %90 dolduralım, geriye kalan %10 niye var, öyle bir şey yok. Tam dolum yapmak mantıklı olandır. Telefon şarjdayken batarya sağlığı için fazla zorlamanı önermem. İkincisi sürekli tak çıkar yapmak uzun vadede batarya stabilitesini bozar özelliklerde bundan yıllar önceki telefonlarda bu çok oluyordu, şimdiki pek öyle değil.

Seviye % kaç olduğunda şarja takılıp % kaç olduğunda çekilmeli?
Nikel pillerden kalma bir takıntı sadece. Lityum pillerde bu ortadan kalktı. Nikel pillerde bellek var. Şarj döngüsünü hatırlıyor. Batarya bitmeden şarj ederseniz ömrü kısalıyordu. Lityum pilleri ne kadar çok şarj ederseniz verimi yükseliyor.

Şarj tam bitince tak,şarjdayken dolmadan çıkarma gibi kulaktan dolma bilgiler bence bu devirde geçerli değil.Bataryalar da ilerleyen teknolojiyle beraber gelişti ve bir nevi onlarda "Akıllı" tabirini aldılar.Akım kesmek,akım ayarlamak olası tehlikelerde sistemle ilişkili yapısıyla kullanıcıya uyarı bildirimi gönderme gibi özellikleri mevcut.

Bataryayı tam şarj etmek veya tamamen boşaltmak ömrünü kısaltır. Zaten telefonlar bile %90 olduğunda bildirim ledi dolu yanar ve şarjını yavaş etmeye başlar. 0'dan 85-90'a kadar hızlı sonrasında yavaş dolar hemen her telefon. %10 veya %15 civarında şarja takmamızı söyler. Bunlar aslında boşuna değil. En iyi batarya ömrü için %15 ile %90 arası şarj etmek gerekir. Buna ultra dikkat eden birisi ihtimal dahilinde etmeyen birisine göre %25'e kadar daha uzun süre pil sağlığını korur. POCO F1'imi mümkün mertebe 1 yıldır %10-20 ile %85-95 arası şarj ediyorum ve aktif kullanım süresi ilk gün gibi devam ediyor hiçbir azalma yok diyebilirim (Gsam Battery Monitör ile her ay 1 hafta test ederim).

NOT: En ama en sağlıklısı %40 ile %80 arasıdır ancak bununla uğraşmak bence hem zor hem de pek değecek fark yaratmıyor.

NOT: Şarjdan %50'de çıkarmak veya 20'den 60'a kadar şarj etmek bataryaya zarar vermez. Şehir efsanesi bunlar doğru. Yukarıda yazdıklarımın doğru olduğunu kendi deneyimim sonucunda düşünüyorum.

Öyleyse bir süre kullandıktan sonra neden batarya artık eskisi gibi dayanmıyor?
Hocam herkesin yazdığı doğru değil biraz okudum. Dediğim gibi tecrübeyle sabit. Telefonun bataryasında fabrika çıkışı bir sorun yoksa en sağlıklı ve uzun ömür için olan kullanım tavsiyem; %10'u düşürmeyin %95'i geçirmeyin. Elbette her zaman bu şekilde yapılamayabilir. Bu da ölüm değil son değil bir şey olmaz :) Ben yeri geliyor günde 3 kez şarja takıyorum lazım olabilir diye. Olabildiğince sağlıklı kullanmanın 2.formulü de kesinlikle şarj ederken oyun oynamamak ve ya telefona yük bindirecek uygulamalar açmamak. Bataryayı en fena yiyip bitiren şey budur, aynı anda inşarj deşarj etmektir. Yanımda powerbank eksik etmem. Gerekirse takabilmek için taşırım. Bunun dışında gerekmiyorsa %10-90 arası kullanım yapıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı