Akıllı telefonlar nasıl şarj edilmeli?

Hocam herkesin yazdığı doğru değil biraz okudum. Dediğim gibi tecrübeyle sabit.
Ben şimdiye kadar kullandığım tüm telefonlarda şarjı %100'e kadar doldurdum, o %10'luk kısım boşunaysa göstergeyi 90 yapsınlar o zaman. Böyle bir şey yok, şarjı tam doldurmanın herhangi bir zararı yoktur. %10'luk değerde şarj ömrü için önem teşkil eder.

Öyleyse bir süre kullandıktan sonra neden batarya artık eskisi gibi dayanmıyor?
Pillerin ömürleri fabrikadan çıktıkları ilk andan itibaren aslında azalmaya başlar. Bunların içinde kimyasal reaksiyonlar var, bu reaksiyonlarda enerji kaybı olur. Bu pillerin çalışma şekli lityumdan yapılmış anot, karbondan yapılmış kanot adı verilen elektroda bağlanır, biri pozitiftir, diğeri negatiftir. Böyle elektrik akışı olur. Bu piller belli bir süreden sonra yıpranınca elektrodlar arasındaki elektrik akışı bozuluyor, belli bir süreden sonra anot ve kanot üzerinde metal kaplama oluşmasına neden oluyor bunlarda pilin tepkimelerini etkiliyor.

Kullanıcıdan kullanıcıya göre bataryanın ömrü uzayıp kısabilir.

Öyleyse bir süre kullandıktan sonra neden batarya artık eskisi gibi dayanmıyor?
Bu dediğin 2 sene ve öncesinde piyasaya sunulan telefonlar için geçerli.Ben şuan Xiaomi Mi9SE modelini kullanıyorum hiç dikkat etmiyorum bu konuya.Şarjda PUBG de oynuyorum %90 iken şarjı gece yatarken takıyorum %1 e kadar kullanıp öyle şarja bırakıyorum vs...
Tüm bunları yapmama rağmen batarya hala ilk günkü gibi.Tabı Mi9SE genel olarak batarya performansı olarak emsallerine göre geride ama dediğim gibi ilk aldığımda da bana bir gün yetiyordu ve halen yetiyor.Şarj düşüşlerini takip de ediyorum PUBG de evo alanı bölümünde 1 el oynadığımda %3 gidiyordu halen %3 gidiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı