Lies of P İncelemesi

dreambullet

Decapat
Daha fazla  
Lies of P.jpg

FromSoftware’in hem acımasız hem de zevkli deneyimlerini tükettikten, hatta kendimizi kaptırıp içeriği sonuna kadar sömürdükten sonra çoğumuz bu türdeki oyunların arayışına girdik. Bu arayışın farkında olan firmaların ve türden esinlenilen çoğu oyunun aksine Lies of P, bu Soulslike popülerliğinin başarılı bir öncüsü oldu.

Lies of P yapılırken FromSoftware'in oyunlarında oluşturduğu tür ve sistem iyi analiz edilmiş ve anlaşılmış, sizi öldürmeye çalışan bir evren ve zorlu Bosslarla temeller bu oyunlara bağlanmış. Bu Bloodborne’un bölüm estetiğinde, Dark Souls tasarımında, Sekiro vari dövüş tarzıyla, bizim alıştığımız ve bildiğimiz bir Souls tecrübesi. Öyle ki Boss isimlerinde bile bu güzelim oyunlardan esinlenmişler.

Hikaye
lies-of-p.jpg
Bu oyunun Souls oyunlarının aksine yaptığı bir şey varsa o da hikayesini açıklama çabası. Ara sahneler, oyun içi diyaloglar, metinler, hatta Bosslar sayesinde oyun kendisini açıklamaya çalışıyor. Çoğu oyuncuyu ilk görüşünde içine çeken kukla teması, bilinen Pinokyo hikayesinin daha karanlık ve vahşi bir versiyonu olarak işlenmiş, ana karakterimiz Pinokyo’nun en belirgin özelliği olan yalan söyleme bir seçenek olarak verilerek karakterle empati yapmamız, dolayısıyla oyunla bağ kurmamız sağlanmış. Hikaye, oynadığım sürede güzel bir destekleyici görevi gördü, beğenmediğim yerler olsa da sonundan memnunum.

Karakterlerin ve Bossların kişilikleri ve geçmişleri kötü yazılmış olmasa da çoğu size dünyasının bencil bir yer olduğunu anlatmak ve oyundaki yalnızlık duygusunu artırmak için var. Yan karakterlerden oyuncunun sesi ve yardımcısı olan Gemini, bizi üreten ve devam etmemiz için bize sevgi gösteren Gepetto, hazine avcısı Alidoro, ne pahasına olursa olsun yaşayan Red Fox ve Black Cat kardeşler ilgi çekiciydi. Bende daha çok etki bırakanlarsa belki birkaç defa gördüğümüz karakterler oldu. Hissetmenin nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışan bir kukla, bebeğini arayan bir anne, karısını arayan bir adam, telefondan bize bilmeceler soran bir ses farklı duygular yaşamamı sağladı.

Oyunun geçtiği Krat şehri, Pinokyo hikayesini bağdaştıran masalsı ve güzel bir şehir. Şehrin kaplamaları ne kadar güzel olsa da yollar engellenerek bariz kısıtlamalara gidilmiş, sanki planlanan bölgeler veya Bosslar olacakmış da vazgeçilmiş hissiyatı veriyor. Keşfedilecek bölge ve Boss koyulmayarak doğrusal bölümler oluşturulmuş, bu da keşif hissiyatının önüne geçmiş.

Savaş Sistemi
Dövüş sistemine geçersek bu oyunda Souls oyunlarının aksine Dodge süresince hasar görmediğimiz kareler yok. Saldırı bloklamayı öğrenmeden devam edilebileceğini sanmıyorum. Saldırı bloklarken de bir miktar hasar alıyoruz, kısa süre içinde hasar verirsek aldığımız hasarı iyileştirebiliyoruz. Hasarı tamamen engellemek istiyorsan iyi bir zamanlamayla saldırıyı bloklamamız gerekiyor.

Saldırıları bloklamak ve ağır saldırı yapmak rakibin silahının kırılmasına, ayrıca gardının düşmesine yarıyor. Gardı düşen rakiplerin can barının çerçevesi beyaz oluyor ve ağır saldırı yaparak ölümcül saldırı yapacak pozisyona geliyorlar, bu sayede yüksek hasar veren bir hasar verebiliyoruz. Bu oyundaki çoğu dövüşün nasıl geçeceğinin özeti denilebilir.

Oyun boyunca yakın dövüş silahları kullanıyoruz, bu silahlarının her biri kendine ait Fable Art denilen özelliklere sahip. Fabel Artlar çoğunlukla hasar odaklı, bazıları da işlevsel ve savunma odaklı yetenekler. Bu yetenekleri de hasar vererek doldurduğumuz Fable Slotları harcayarak kullanıyoruz.

Silahlarla ilgili etkileyici olansa bu silahları silah ve kabza olarak ikiye ayırıp, birbiriyle birleştirerek yeni silahlar oluşturabiliyoruz. Bu sayede hem silahların ağırlığını ve tarzını hem de Fable Artları kombinleyerek istediğimiz bir silahı oluşturabiliyoruz. Örneğin büyük bir kılıcı bir bıçağın kabzasına, bir bıçağı bir sopanın ucuna, bir çekici bir baltanın sapına takabilirsiniz.
lies-of-p-gameplay-trailer.jpg

Peki özel silahlar? Tabi ki bu oyunda da Bosslardan düşen hazineyi özel silahlarla takas edebiliyoruz. Boss silahları etkileyici ve farklı fikirlerden yapılmış, fakat silah ve kabza olarak ayrılamamaları üzücü bir özellikleri. Ayrıca bu güzel silah parçalama sistemini baltalayan büyük bir engel var ki, Boss silahlarının çok güçlü olması. Boss silahları o kadar güçlü ki bir kere eriştikten sonra başka bir silah kullanma ihtiyacı hissetmedim. Oyunun başlarındaki bir boss silahını yükselterek oyunun sonuna kadar rahatça gidebildim. Bence boss silahları New Game’e özel olmalıydı.

Sağ elimizdeki silahımız haricinde bir de sol kolumuzda robotik bir ekipmanımız var, bu bizim tercihimize göre bir saldırı, mobilite, devamlı hasar veya savunma aracı olabiliyor. Mesela kolumuzda bir alev silahıyla oynayabiliyor ya da bir halat yardımıyla düşmanı kendimize çekebiliyoruz. Ayrıca bunları geliştirerek farklı özelliklerini kazanabiliyoruz. Bu sistemin dışına çıkabileceğiniz tank, büyücü, okçu, gibi bir oynanışın özgür olduğu bir oyun tarzı yok, agresif ve hızlı bir dövüş sistemi oluşturulmuş, yine de sisteme alıştıktan sonra oynaması çok keyifli geliyor.

Boss Savaşları
Peki bu güzel dövüş sistemini ve özellikleri kullanacağımız yaratıklar ve Bosslar nasıl? Oyunun dünyasında ilerlemek birkaç Mini Boss haricinde çok kolay, normal yaratıklara nadiren öldüm. Oyun başındaki Bosslar oyunu öğrenmeniz için kolay tasarlanmış sıkıcı Bosslar. Birkaç farklı Boss haricinde yenilikçi Bosslar, aklınızı kullanmanız ya da çözmeniz gereken mekanikler yok, ama bu onların kötü olduğu ve zor olmadığı anlamına gelmiyor.
ss_26772232e759f37d0841d054cf30604fe4bba434.1920x1080.jpg

Genel olarak keyifli fakat bazıları çileden çıkaran Bossların çoğu Souls oyunundakilerden zor, öyle ki Specter olmadan (bu oyundaki Summon sistemi) çok zor hale gelebiliyor. Fakat Specterla da çok kolay oluyor, çoğu Bossu 4-5 defa denedikten sonra Specterla tek denemede geçtim, Specter’ın dengelenmesi gerekiyor. Birçok bossun ikinci aşaması var ve ilk aşamaya göre zorluğu çok fazla, ilk aşamayı oynamak bir süreden sonra sinir bozmaya başlıyor. Bossların nerdeyse hepsi büyük boyutlarda ve etkileyici gözüküyorlar, insan boyutunda olanlarsa boyutlarının aksine oyunun en zor Bosslarından.

Bossların keyfini arttıran bir başka özellikte, Lies of P'nin yetenek ağacı. Boss savaşları sonrasında kazandığımız Quartz sayesinde yetenek ağacından temel savaş yeteneklerini geliştirebilir, yeni özellikler kazanabilirsiniz. Geliştirmeler oynanış tarzınıza göre yapılabileceği için kendi yolunu çizmek düşündürücü ve güzel.

Son Söz
Lies of P, Elden Ring DLC’sini beklerken Souls açlığımı bastıran güzel bir alternatif oldu. Oyunun bilgisayar performansı benim için çok iyi değildi, yüksek kareler alıyordum fakat takılmalar çok yaşadım. Sorun yaşamayan bir sürü konsol ve bilgisayar oyuncusu var. Belki de benim sistemimle alakalı olabilir. New Game+ için kullanmak istediğim bir silah vardı fakat bir süre oynadıktan sonra sıkıldım ve oynamaktan vazgeçtim. Ayrıca Bloodborne’u oynamamış biri olarak ona yakın bir deneyim yaşamak keyifliydi. Bu keyfin en büyük sebebi kesinlikle Xbox Game Pass üzerinden nerdeyse bedavaya oynamak, ayrıca Lies of P’nin ikincisi de gelecek gibi duruyor, umarım yarı açık veya açık dünyaya yakın daha büyük bir dünyayla gelirler. Oyunun sonundaki bölgeden çok sıkılmış olsam da genel olarak ağzımda güzel bir tatla ayrıldım.

Güzel inceleme eline sağlık. Oyun güzel ancak fazla çakma bir oyun, FromSoftware'in şimdiye kadar yaptığı iyi şeyleri toplayıp bir oyun yapmışlar resmen, oyunun kendisine ait mekaniği yok desem yeri. Souls-like oyun yapmak birebir her şeyi kopyalamak olmamalı diye düşünüyorum, Souls-like oyun yapmak Souls oyunlarının kural setine sahip başka bir oyun geliştirmek olmalı aynı oyunu yapmaya çalışmak değil.

Lies of P hala lezzetli bir oyun ama özel bir oyun değil, mekaniklerden tutun kontrol şemasına kadar her şey FromSoftware. Hepsini geçtim kontrol şeması neden aynı? Souls oyunlarının kontrol şeması iyi değil ki, bari onu iyileştirseydiniz.

Güzel inceleme eline sağlık. Oyun güzel ancak fazla çakma bir oyun, FromSoftware'in şimdiye kadar yaptığı iyi şeyleri toplayıp bir oyun yapmışlar resmen, oyunun kendisine ait mekaniği yok desem yeri. Souls-like oyun yapmak birebir her şeyi kopyalamak olmamalı diye düşünüyorum, Souls-like oyun yapmak Souls oyunlarının kural setine sahip başka bir oyun geliştirmek olmalı aynı oyunu yapmaya çalışmak değil.

Lies of P hala lezzetli bir oyun ama özel bir oyun değil, mekaniklerden tutun kontrol şemasına kadar her şey FromSoftware. Hepsini geçtim kontrol şeması neden aynı? Souls oyunlarının kontrol şeması iyi değil ki, bari onu iyileştirseydiniz.
Çok kullanılmasa da silah parçalama özelliği ve doğrudan hikaye anlatan bir souls like deneyimi olması haricinde özel bir oyun olmadığına katılıyorum. Silah parçalama mekaniği de farklı ama işe yarar olduğunu düşünmüyorum. Bir de özelliğine göre değil, zevkimize göre kostüm giymek güzeldi.

Oyunu Gamepass'de denedim. Bir souls-like özürlüsü olarak akıcı bir şekilde Black Rabbit'e kadar geldim. Tabi bunda boss öncesi hayalet çağırma özelliği etkiliydi malesef. Diğer Souls oyunlarında böyle özellikler var mı?

Son düzenleme:
Oyunu Gamepass'de denedim. Bir souls-like özürlüsü olarak akıcı bir şekilde Black Rabbit'e kadar geldim. Tabi bunda boss öncesi hayalet çağırma özelliği etkiliydi maalesef. Diğer Souls oyunlarında böyle özellikler var mı?
Hepsinde var ama insan formunda olman gerekiyor bunun için, hollowken summon işaretleri görünmüyor. Lies of P'nin aksine gerçek oyuncu da çağırabiliyorsun Souls'larda.

Oyun bana FromSoftware'nin tüm oyunlarındaki özelliklerini birleştirip yeni bir oyun yapmışlar gibi geldi😀 yine de güzel deneyim oldu, FromSoftware oyunlarından sonra oynadığım en iyi souls-like buydu sanırım.

Güzel inceleme eline sağlık. Oyun güzel ancak fazla çakma bir oyun, FromSoftware'in şimdiye kadar yaptığı iyi şeyleri toplayıp bir oyun yapmışlar resmen, oyunun kendisine ait mekaniği yok desem yeri. Souls-like oyun yapmak birebir her şeyi kopyalamak olmamalı diye düşünüyorum, souls-like oyun yapmak souls oyunlarının kural setine sahip başka bir oyun geliştirmek olmalı aynı oyunu yapmaya çalışmak değil.

Yalnız değilmişim😃 gerçekten oyun iyi olsa da birebir aynı olması ona karşı olan sevgimi azaltıyor ve aklımda çakma oyun diye kalmasına yol açıyor.

Yalnız değilmişim😃 gerçekten oyun iyi olsa da birebir aynı olması ona karşı olan sevgimi azaltıyor ve aklımda çakma oyun diye kalmasına yol açıyor.
Yorumumda sadece "mekanik" demişim ama oyunun ödünç aldığı tek şey mekanikleri değil aslında. Düşman tiplerinden bölüm dizaynında bulunan tuzaklara kadar her şeyini almışlar. Yani zaten Çin'li bir firmadan çıkıyor çok şaşırmamak lazım ama ben nedense bunları söylediğimde çok tepki aldım hep. Burada değil ama yabancı forumlarda vs. epey seviyorlar ve savunuyorlar bu oyunu.

Bence oyunun tek sorunu da bu değil, feedback loop'unda bile sorun var oyunun ama bunları uzun uzun anlatmak başlıca bir inceleme çıkarır ortaya.

Ayrıca oyunun gerçek son bossu bildiğiniz Bloodborne'un Lady Maria'sının çakması, bossun içinde Isshin'den alınmış movesetler bile var. Tıpatıp aynısı hani savaşa girdiğiniz an anlıyorsunuz.

Yorumumda sadece "mekanik" demişim ama oyunun ödünç aldığı tek şey mekanikleri değil aslında. Düşman tiplerinden bölüm dizaynında bulunan tuzaklara kadar her şeyini almışlar. Yani zaten Çinli bir firmadan çıkıyor çok şaşırmamak lazım ama ben nedense bunları söylediğimde çok tepki aldım hep. Burada değil ama yabancı forumlarda vs. epey seviyorlar ve savunuyorlar bu oyunu.

Bence oyunun tek sorunu da bu değil, feedback Loop'unda bile sorun var oyunun ama bunları uzun uzun anlatmak başlıca bir inceleme çıkarır ortaya.

ayrıca oyunun gerçek son bossu bildiğiniz Bloodborne'un lady maria'sının çakması, bossun içinde ısshin'den alınmış movesetler bile var. Tıpatıp aynısı hani savaşa girdiğiniz an anlıyorsunuz.

Mekanik harici o kadar dikkatimi çeken bir şey olmamıştı. Dark Souls'ları tekrar oynamanın zamanı gelmiş de geçiyor demek ki😀

Yorumumda sadece "mekanik" demişim ama oyunun ödünç aldığı tek şey mekanikleri değil aslında. Düşman tiplerinden bölüm dizaynında bulunan tuzaklara kadar her şeyini almışlar. Yani zaten Çin'li bir firmadan çıkıyor çok şaşırmamak lazım ama ben nedense bunları söylediğimde çok tepki aldım hep. Burada değil ama yabancı forumlarda vs. epey seviyorlar ve savunuyorlar bu oyunu.

Bence oyunun tek sorunu da bu değil, feedback loop'unda bile sorun var oyunun ama bunları uzun uzun anlatmak başlıca bir inceleme çıkarır ortaya.

Ayrıca oyunun gerçek son bossu bildiğiniz Bloodborne'un Lady Maria'sının çakması, bossun içinde Isshin'den alınmış movesetler bile var. Tıpatıp aynısı hani savaşa girdiğiniz an anlıyorsunuz.
Bloodborne'u oynayamadığım için bilmiyorum ama insanların bu kadar sahiplenmesinin nedeni muhtemelen piyasada iyi bir alternatifin var olmayışı ve çağın insanlarının alışık olduğu şeylere yönelimi. Feedback loop konusunda genel olarak soulslarda bir sorun yok mu zaten?

Geri
Yukarı