Linux ağdaki herkesin internetini yavaşlatıyor

Profesyonel noob

Centipat
Windows'tayken herkes rahatça Internet'i kullanabiliyor, Linux'a geçtiğimde "sen ne izliyorsun, sen yine bir şey mi indiriyorsun" diye gelmeye başlıyorlar. Babam bu bilgisayar işlerinden anlar az çok. Bir şeyler dedi ama hatırlamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'tayken herkes rahatça Internet'i kullanabiliyor, Linux'a geçtiğimde "sen ne izliyorsun, sen yine bir şey mi indiriyorsun" diye gelmeye başlıyorlar. Babam bu bilgisayar işlerinden anlar az çok. Bir şeyler dedi ama hatırlamıyorum.

Linux ağ kaynklarını hızlı sömürür ancak bunun için arka planda aktive edilmiş bir indirme falan olması gerekli. Yoksa sen Linux'u Boot ettin diye internet yavaşlamaz.

Linux işletim sisteminizde "bmon", "iftop" gibi araçlar yardımıyla internet trafiğinize bakabilir misiniz? Mümkünse fotoğraf atarsanız daha kullanışlı olur.

Bir ara bcmwl sürücüsünde buna benzer bir bug vardı. Linux'ta bcmwl sürücüsü kurulu bir aygıtla ağa girildiğinde, aynı ağdaki diğer aygıtlar internete erişemiyordu. Tabii bu, yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 6-7 yıl önceki bir sorundu. inxi paketini yüsleyip aşağıdaki komutun çıktısını paylaşırsanız, sürücü ile alakalı bir durum olup olmadığı araştırılabilir.

Kod:
inxi -Nnxxz

Yeni konular

Geri
Yukarı