"Linux, ancak zamanınızın bir değeri yoksa bedavadır." - Jamie Zawinski

Hocam GNU/Linux öyle bir şey ki sanal makinede kullanmak yetmiyor. Kendi bilgisayarınıza kurarsanız tadını daha iyi çıkarabilirsiniz.
Zaten denemek için kurdum hocam. Beğenirsem dual boot yapacağım. Sanal makinede biraz gecikmeli çalışıyor. Şu uçbirim olayını iyice öğrenmeye çalışıyorum da. İyice araştırmadan konu açmam forumda zaten.

Ama şöyle de bir olay var. Hız, güvenilirlik ve özelleştirilebilirlik. Konu 2013'te açılmış ancak şu an Linux'u herkes kullanır. 6 yaşındaki çocuktan, 97 yaşındaki dedeye kadar herkes kullanabilir. Ve şuna katılmıyorum, programcı olmak Linux hakkında bilgi sahibi olmak değildir. Fikirlerine sokaktan geçen birinin fikrine vereceğiniz kadar az önem vermezsiniz ancak yıllardır Linux kullanan biri ile aynı fikirle denk tutamazsınız. Virüs derdi olmadan bulma derdi olmadan compile etmeden binary paketleri tek bir komutla indirebiliyorsunuz:
sudo apt install <program>
Zaten "It just works" distrosu kullanırsanız bir program indireceğinizi hiç sanmıyorum. Bu arada tıklarken şu adamdan denildiğini sandım ilk:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu adam çok ağır saçmalamış.

Ama şöyle de bir olay var. Hız, güvenilirlik ve özelleştirilebilirlik. Konu 2013'te açlışmış ancak şu an Linux'u herkes kullanır. 6 yaşındaki çocuktan, 97 yaşındaki dedeye kadar herkes kullanabilir. Ve şuna katılmıyorum, programcı olmak Linux hakkında bilgi sahibi olmak değildir. Fikirlerine sokaktan geçen birinin fikrine vereceğiniz kadar az önem vermezsiniz ancak yıllardır Linux kullanan biri ile aynı fikirle denk tutamazsınız. Virüs derdi olmadan bulma derdi olmadan compile etmeden binary paketleri tek bir komutla indirebiliyorsunuz:
sudo apt install <program>
Zaten "ıt just works" distrosu kullanırsanız bir program indireceğinizi hiç sanmıyorum. Bu arada tıklarken şu adamdan denildiğini sandım ilk:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu adam çok ağır saçmalamış.

Hocam videoyu özetleyebilir misiniz ne diyor?

Bu adam açıklamayı Linux ilk çıktığı zamanlar yapıyor ve 2 yıl sonra kendi sisteminde Linux kullanmaya başladığını söylüyor. Yanlış bir başlık olmuş.

(Çevirilmiş hali)
1626381939152.png

Geri
Yukarı