Çözüldü Jamie Zawinski sözü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Linux'u bedava oldugu icin kullanip da troubleshooting icin harcadigin zamana degmeyecegini ifade etmeye calismis.
Bugun Linux kullanan insanlarin pek azinin bunu Windows'a para vermemek icin yaptigini dusunuyorum.
Haklilik payi var ama, sene olmus 2021 hala Kali'de WiFi kuramiyorum diye baslik aciliyor ( hakli olarak ). Linux kullanacaksan troubleshooting yapacaksin, bugun yapmasan yarin yapacaksin.
Isletim sistemi aractir, hangisi isini kolaylastiriyorsa sana zaman da para da kazandiran odur.
Bu kullanim amacina gore Mac de olur, Win de olur, Nix de olur.
Linux'u bedava oldugu icin kullanip da troubleshooting icin harcadigin zamana degmeyecegini ifade etmeye calismis.
Bugun Linux kullanan insanlarin pek azinin bunu Windows'a para vermemek icin yaptigini dusunuyorum.
Haklilik payi var ama, sene olmus 2021 hala Kali'de WiFi kuramiyorum diye baslik aciliyor ( hakli olarak ). Linux kullanacaksan troubleshooting yapacaksin, bugun yapmasan yarin yapacaksin.
Isletim sistemi aractir, hangisi isini kolaylastiriyorsa sana zaman da para da kazandiran odur.
Bu kullanim amacina gore Mac de olur, Win de olur, Nix de olur.

Çözüm
Linux'u bedava oldugu için kullanip da troubleshooting için harcadigin zamana degmeyecegini ifade etmeye calismis.
Bugun Linux kullanan insanlarin pek azinin bunu Windows'a para vermemek için yaptigini dusunuyorum.
Haklilik payi var ama, sene olmus 2021 hala Kali'de Wi-Fi kuramiyorum diye baslik aciliyor ( hakli olarak ). Linux kullanacaksan troubleshooting yapacaksin, bugun yapmasan yarin yapacaksin.
Bu kullanim amacina gore Mac de olur, Win de olur, nix de olur.

Ben ilk Linux kurduğumda ne Wi-Fi ne de ekran kartı sürücüsü çalışmıyordu journalctl kullanarak sorunu tespit edip çözmüştüm ve Windows lisanslıydı ama forumdaki çoğu kullanıcıda aynı becerilere ve motivasyona sahip olmadığı için çoğu kullanıcının Linux ile uraşmasını vakit kaybı olduğunu düşünüyorum.
Örnek:

1998 yılında söylemiş bu sözü. O zamanlar gerçekten öyleymiş. Aynı Jamie Zawinski daha sonra:

“Today, I use Linux as my primary OS (on an x86 PC, and on a Thinkpad), and I also use Irix (on an SGI O2). Linux has improved a great deal since I wrote this, specifically with respect to its ease of installation.”

Bugün dediği de bugün değil. :) 2000 senesinden bahsediyor. Yani sadece 2 yıl içinde bile GNU/Linux sistemler kolaylık açısından bayağı yol katetmiş. Zaten bugün hiç bilgisayar kullanmasını bilmeyen birisi bile Windows ile başlayabileceği gibi dağıtımlarla da bilgisayar kullanmayı öğrenebilir. Kesinlikle uzman olması gerekmez.

Kısacası 1998 yılında geçerli olan söz yine sözün sahibine göre 2000 yılında geçerliliğini yitirmiş. Bugün ise hiç geçerli değil.

1998 yılında söylemiş bu sözü. O zamanlar gerçekten öyleymiş. Aynı Jamie Zawinski daha sonra:

Bugün dediği de bugün değil. :) 2000 senesinden bahsediyor. Yani sadece 2 yıl içinde bile GNU/Linux sistemler kolaylık açısından bayağı yol katetmiş. Zaten bugün hiç bilgisayar kullanmasını bilmeyen birisi bile Windows ile başlayabileceği gibi dağıtımlarla da bilgisayar kullanmayı öğrenebilir. Kesinlikle uzman olması gerekmez.

Kısacası 1998 yılında geçerli olan söz yine sözün sahibine göre 2000 yılında geçerliliğini yitirmiş. Bugün ise hiç geçerli değil.
Donanım desteği yetersiz özellikle Nvidia linux sürücüleri ve bazı wifi sürücüleri adamı kanser kötü edecek durumda.

Artı -2 Eksi
Kısmen katılıyorum. Bundan birkaç sene önce ilk defa Ubuntu kurduğumda Wi-Fi'ı çalıştırabilmek için çok uğraşmıştım. Aslında çözümü kolaydı ancak yeni kullanıcı için ne kadar uğraştırıcı olduğunu düşünebilirsiniz.

Ha ama o zaman Wi-Fi çalışsaydı, şu an ki Linux bilgimin (bilgili olduğumu iddia edemem tabii) yarısı bile oluşmazdı. O sorun bana araştırmayı öğretti.

Yeni konular

Geri
Yukarı