Linux Boot edemiyorum

mrcircusshot

Decapat
Daha fazla  
Windows 10 kurulu SSD'yi popos yüklerken Gparted ile bölümlere ayırdım. 1 GB EFI (FAT32), 32 GB ext4 ve 16 GB swap alanı oluşturdum. EFI'yi Boot, ext4'ü root swapı swap seçtim ve kur dedim. Kuruldu ve reboot istedi. Yeniden başlattığımda Windows'la açıldı ben de Boot Manager'da BIOS'ta Windows Boot Manager'ı geriye attım. SSD'yi seçtim ama SSD normal gözüküyor UEFI değil, fakat Boot Manager'ı seçersem UEFI gözüküyor bu sefer Windows başlıyor. Normal SSD'yi seçtiğim zaman ise beni tekrar kuruluma atıyor Linux. Bu kez kurulum seçeneklerinde clean everything, clean files and reinstall, ve create Partition çıkıyor. Windows 10'dan bu dağıtıma geçmeye değer diyorsanız AMD Ryzen 5 2600 kullanıyorum, 2x8 GB 3000 MHz RAM'lerim var fakat BIOS'tan ayarını yapınca 2933 oluyor normalde 2133'te çalışıyor. Şimdi bu dağıtımı kurunca RAM'ler 2933'te çalışacak mı? İşlemci kullanımı boşta nasıl olacak Windows'tan fazla mı olacak? AMD Ryzen balanced Power plan gibi bir seçeneğim olacak mı? Bilgili arkadaşlardan acil yardım bekliyorum, teşekkürler.

Dipnot: BIOS güncel ve anakartım MSI B450M-A PRO Max.

Yazdırma işlemi yaparken GPT olarak seçiyorsunuz değil mi? Eğer oyun oynayan biriyseniz her oyun açılmaz fakat belli oyunları oynabilirsiniz. Yazdırma işlemi bittikten sonra boot menüden USB'yi seçerken büyük ihtimalle iki tane olur örneğin '' [UEFI] Sandisk'' ve ''Sandisk'' şeklinde, siz UEFI olanı seçin.

Yazdırma işlemi yaparken GPT olarak seçiyorsunuz değil mi? Eğer oyun oynayan biriyseniz her oyun açılmaz fakat belli oyunları oynabilirsiniz. Yazdırma işlemi bittikten sonra boot menüden USB'yi seçerken büyük ihtimalle iki tane olur örneğin '' [UEFI] Sandisk'' ve ''Sandisk'' şeklinde, siz UEFI olanı seçin.
Hocam yazdırma işlemi yaparken Rufus defaultta linux isosu yazarken ne yazıyorsa öyle seçtim.Hiç dokunmadım. Uefi seçtim ilk kurarken zaten ama sonrasında UEFI kısmı sadece boot managerde oluyor kurduktan sonra.

Hocam yazdırma işlemi yaparken Rufus defaultta linux isosu yazarken ne yazıyorsa öyle seçtim.Hiç dokunmadım. Uefi seçtim ilk kurarken zaten ama sonrasında UEFI kısmı sadece boot managerde oluyor kurduktan sonra.
Şimdi anladığım kadarıyla grub'a ulaşamıyorsunuz ve bunun yüzünden Pop_OS'a geçemiyorsunuz. Pop_OS'u tamamen kaldırın öncelikle. Disk Yönetimi'nden Pop_OS'a verdiğiniz alan ve EFI klasörünün içinde genelde ''ubuntu'' diye geçer onu da silin. Eğer ISO dosyası duruyorsa Rufus'un normal ayarları yerine GPT olarak yapın ve boot menüden UEFI yazan belleği seçin.

Şimdi anladığım kadarıyla grub'a ulaşamıyorsunuz ve bunun yüzünden Pop_OS'a geçemiyorsunuz. Pop_OS'u tamamen kaldırın öncelikle. Disk Yönetimi'nden Pop_OS'a verdiğiniz alan ve EFI klasörünün içinde genelde ''ubuntu'' diye geçer onu da silin. Eğer ISO dosyası duruyorsa Rufus'un normal ayarları yerine GPT olarak yapın ve boot menüden UEFI yazan belleği seçin.
Hocam rica etsem windows disk yönetiminden hangi bölümü hangi formatta ve nasıl ayarlamam gerektiğini söyler misiniz? Ortak bir efi boot mu olmalı yoksa linuxa ayrı mı kurmalıyım ? Eğer ortak olmalıysa kurulumda ortak efi 100mb olduğu için ve popOs en az 500mb istediği için 100mb lık windowsun fat32 efi kısmını seçtirmiyor.Ona göre ben şuan windowsta sıfırdan bölecek olursam neyi nasıl bölmeliyim? 16GB ram mevcut. Yardımcı olursanız müsaitseniz sevinirim. Teşekkürler @bury me deep inside
Hocam rica etsem windows disk yönetiminden hangi bölümü hangi formatta ve nasıl ayarlamam gerektiğini söyler misiniz? Ortak bir efi boot mu olmalı yoksa linuxa ayrı mı kurmalıyım ? Eğer ortak olmalıysa kurulumda ortak efi 100mb olduğu için ve popOs en az 500mb istediği için 100mb lık windowsun fat32 efi kısmını seçtirmiyor.Ona göre ben şuan windowsta sıfırdan bölecek olursam neyi nasıl bölmeliyim? 16GB ram mevcut. Yardımcı olursanız müsaitseniz sevinirim. Teşekkürler @bury me deep inside
Bu arada hocam diskim 5 bölümdü Gparted'da sda0(windows efi) sda1(windowsun kendisi) sda2(linux ext) , sda3(linux swap) , sda4 (linux efi) yani MBR olsaydı zaten 5 bölüm açamazdım değil mi ?

Hocam ayrıca Rufusta disk bölüm düzeni kısmı inaktif.Değiştirilmiyor.

Son düzenleme:

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    88,4 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Ayırdığınız alanın içinde şu an Pop_OS yüklü bulunuyor mu? Ayrıca belirteyim Sosyal dışında resim servisleri kullanmak yasak, buradan atmalısınız.
Bilmiyordum hocam, hayır şuan bulunmuyor biçimlendiriyorum yeniden kuracağım sizin talimatlarınıza göre. Fakat o linuxa ayırdığım 1 GB'lık EFI kısmını silemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı