Linux dağıtımlarında çoklu masaüstü ortamı kullanmak

Arco'da denediğimde ortalık dağılmış gibi hissetmiştim. XFCE eskisinden daha fazla bellek tüketiyordu.
Mint kullanıyorum şu an. Buna KDE yüklenebilir mi? Cinnamon ve KDE birarada durabilir mi?

Evet Linux Mint'e KDE yüklenebilir, fakat GTK ve QT tabanlı masaüstü ortamlarını bir arada kullanmak çok uygun olmayacaktır. KDE ile LxQT'yi birlikte deneyebilir ya da Cinnamon ile Xfce'yi birarada kullanırsanız daha isabetli olacaktır. Bunun haricinde çoklu masaüstü ortamı kullanmanın sistem kaynakları kullanımına bir zararı olmaz.

Benim sistemde Cinnamon ve Xfce bir arada kurulu, tek yaşadığım sorun Xfce oturumunda Cinnamon ekran koruyucusunun da etkinleşmesi. Halbuki Xfce'de, xfce4-screensaver kurulu ve etkin. Bunu engellemek için bir betik oluşturdum ve oturum açılışına ekledim, oturum açılışında basit biçimde Cinnamon ekran koruyucusunu öldürüyor. Bu biraz da Xfce oturum yönetiminin bir zayıflığı, aynı durum Cinnamon'da yaşanmıyor mesela. Cinnamon ekran koruyucunun otomatik başlatma dosyasına, sadece Cinnamon'da çalışacak biçimde eklemeler yaptığım halde sonuç değişmiyordu, ben de bu şekilde etrafından dolaşabildim. Bunun haricinde bir sorun yaşanmıyor. Satırı bir kaç defa eklememin nedeni, bazen sürecin kendiliğinden yeniden başlamasıdır, bu şekilde yapınca cinnamon-screensaver bir daha yeniden başlamıyor.

Kod:
#!/bin/bash
sleep 5
killall cinnamon-screensaver
sleep 5
killall cinnamon-screensaver
exit 0

Aklıma gelmişken, Mint'e KDE kurup Cinnamonu kaldırmak mümkün mü?

Mümkün tabii ki, KDE kurduktan sonra Cinnamon, Nemo ve Muffin ile ilgili paketleri aratıp kaldırabilirsiniz. Kaldırma işlemi bittikten sonra sudo apt install --reinstall mint-meta-core komutunu çalıştırın ki, böylece Linux Mint ile ilgili bazı temel paketlerin yeniden kurulumunu sağlayın, Cinnamon ile ilgili paketler kaldırılırken bunlar da kaldırılmış olabilir.

KDE'yi aşağıdaki komutlarla kurarsanız, güncel sürümü kurmuş olursunuz.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt update
sudo apt install kde-standard

Yeni konular

Geri
Yukarı